Prefabrykowane konstrukcje dachowe
Konstrukcje z litego drewna nigdy nie wyszły (i najprawdopodobniej nigdy nie wyjdą) z mody. Czemu zawdzięczają swoją popularność?
Wykonywanie konstrukcji z drewna, oprócz możliwości tworzenia znacznych rozpiętości dźwigarów (do 30 m przy elementach prostych i do 40 m w elementach łukowych), pozwala obniżyć również koszt całego przedsięwzięcia. Wpływ na to ma przede wszystkim możliwość samodzielnego montażu (lub też montażu wykonywanego przez producenta), co eliminuje konieczność zlecania wykonania dachów specjalistycznym firmom.
Na obniżenie kosztów pozwala też przeprowadzona komputerowo (przez specjalny program) optymalizacja zużycia tarcicy. A są to oszczędności niemałe, które w porównaniu do klasycznych konstrukcji są o 20-40% tańsze, co pozwala zakładowi prefabrykacji także zaoferować niższą cenę.

 

budownictwo drewnianefot. Hatek

Dalsze korzyści finansowe można zyskać dzięki zastosowaniu dolnego pasa jako konstrukcji stropu, eliminując tym samym kosztowny strop betonowy. Eliminacja stropu (typu Filigran czy Teriva) na etapie projektu „odciąża” konstrukcję i pozwala zaoszczędzić dodatkowo poprzez zastosowanie lżejszych ścian i fundamentów
Mniej trzeba też zapłacić za projekt, gdyż konstruktor określa na rysunkach tylko geometrię obrysu wiązara i warunki obciążeniowe, natomiast obliczenia statyczne, dokumentację techniczną i produkcyjną wykonuje już zakład wiązarów.
Warto też pamiętać o tym, że decyzja o zastosowaniu prefabrykowanej konstrukcji dachowej spowoduje przyspieszenie czasu budowy, zmniejszenie zakresu robót montażowych na obiekcie (kolejna oszczędność!) oraz wydłuży sezon budowlany. Nie ma bowiem żadnych przeszkód, aby tego typu dach wykonywać zimą.

 

hala produkcyjna w konstrukcji drewnianejfot. Hatek

 

Płytki kolczaste do wiązarów
Za piętę achillesową konstrukcji drewnianych uważano zazwyczaj słabe połączenia, które ograniczały możliwości stosowania drewna, wymuszając na inwestorach wykorzystywanie w tym celu droższych materiałów, jak np. drewno klejone, stal czy żelazobeton. Stały rozwój technologii sprawia jednak, że już w tej chwili ze zwykłego drewna można tworzyć wiązary o rozpiętości do 30 metrów, wykorzystując w tym celu m.in. tarcicę konstrukcyjną. Jest to możliwe dzięki nowemu rodzajowi łącznika, jakim jest płytka kolczasta.

 

prefabrykowane konstrukcje hatekfot. Hatek

Płytki kolczaste to blachy o grubości 1-2 mm, z wytłoczonymi w nich kolcami w wysokości 8-20 mm. Po wprasowaniu pod naciskiem pras (o sile min. 18 ton) w stykające się elementy tarcicy, tworzą one mocne i trwałe połączenie. Nie potrzeba przy tym dodatkowego mocowania klejem, gwoździami czy śrubami.
Prefabrykacja więźby z zastosowaniem płytek kolczastych w ciągu ostatnich 30 lat stała się dominującą metodą, jaką wznosi się dachy np. w USA, Australii, Europie Zachodniej i Północnej. Tym bardziej, że technologia ta pozwala na budowanie najróżniejszych konstrukcji: dachów jednospadowych, kopertowych, mansardowych, a także konstrukcji łukowych, popularnych np. w zadaszaniu ujeżdżalni koni. Znajdują one ponadto szerokie zastosowanie na takich obiektach, jak budynki mieszkalne, nadbudowy na płaski dach, sklepy i supermarkety, budynki produkcyjne i magazynowe, sale gimnastyczne, domy weselne, restauracje, hotele i wiele innych.

 

ujezdzalnia w konstrukcji drewnianej hatekfot. Hatek

 

Dom drewniany – ekologicznie i energooszczędnie
Popularność drewna jako materiału budowlanego wcale nie kończy się na prefabrykacji konstrukcji dachowych. Wiele firm, które oferują tego typu produkt, na tyle wyspecjalizowało się w obróbce i połączeniach najszlachetniejszego surowca, że są w stanie zaoferować znacznie więcej. Tak jest przynajmniej w przypadku firmy Hatek, która na swoim koncie ma już sporo wykonanych domów w technologii szkieletowej – prefabrykowanych.
Domy drewniane to wyjście naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu budownictwem nowoczesnym i energooszczędnym. Dlatego wszystkie domy powstające w firmie Hatek spełniają warunki budynku energooszczędnego (współczynnik przenikalności cieplnej wynosi U = 0,194 do 0,157 W/m2K przy grubości ściany zewnętrznej od 284 do 344 mm). Dodatkowo – dzięki niskiej akumulacji ciepła – pozwalają na szybkie nagrzanie pomieszczeń do pożądanej temperatury, co powoduje racjonalne gospodarowanie energią.

 

hatekfot. Hatek

Drewniane domy, obok tak oczywistych zalet jak ekologiczność, korzystny dla zdrowia człowieka mikroklimat czy walory estetyczne, są też bardzo opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia. Dzięki temu, że takie buduje się je szybciej niż tradycyjne, nie trzeba długo czekać na wymarzone cztery kąty, w których można zamieszać natychmiast po zakończeniu prac.
Firma Hatek realizuje zarówno projekty wykonywane przez biura projektowe, jak również te będące adaptacjami własnego pomysłu klienta.

Ze szczegółową ofertą firmy Hatek można zapoznać się na stronie: www.hatek.com.pl
   

06-102 Pułtusk, ul. Tartaczna 71, woj. mazowieckie
tel. +48 23 692 77 31, 661 500 000,