Obróbka drewna nie jest wbrew pozorom czynnością prostą. Jeszcze trudniejsze jest profesjonalne i szczegółowe wykonanie elementów prefabrykowanych, z których w kolejnym etapie będzie składana stabilna i bezpieczna konstrukcja domu czy dachu. To w odpowiednim doborze drewna oraz w precyzji jego kształtowania tkwi sekret trwałości całych obiektów. Dlatego pracownicy firmy FPHU Odnova od lat z pasją i zaangażowaniem przetwarzają drewno, ogromny nacisk kładąc na rzetelne wypełnianie tych dwóch warunków.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Certyfikowane drewno konstrukcyjne
Wysokiej jakości tarcica budowlana musi być wykonana z najlepszego drewna, dlatego istotny jest cały proces jej produkcji. Firma Odnova, jako jeden z nielicznych producentów na polskim rynku, ma prawo do sygnowania produkowanego drewna konstrukcyjnego znakiem CE. Aby móc w ten sposób oznakować swój wyrób, producent wdrożył system tzw. Zakładowej Kontroli Produkcji (ZKP). System ten opisuje szczegółowo wszystkie etapy produkcji drewna konstrukcyjnego – od momentu przyjęcia zamówienia od klienta, przez zakup drewna, klasyfikację wytrzymałościową, aż po jego obróbkę (czyli ciecie, suszenie komorowe, struganie), oznakowanie i wydanie klientowi. Kupując certyfikowane drewno konstrukcyjne klient ma gwarancję, że otrzymuje wyrób najwyższej jakości, który został poddany profesjonalnej kontroli na każdym etapie produkcji.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Firma FPHU Odnova produkuje certyfikowane drewno konstrukcyjne lite, jest producentem drewna klejonego z długości (KVH), firma oferuje również drewno BSH. Zespół produkcyjny zrealizuje także dowolną konstrukcję, do której projektanci opracują projekt wykonawczy, bazując na zdobytych doświadczeniach.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma może wykonać obróbkę powierzonego materiału.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Co ważne, drzewo które firma pozyskuje do produkcji drewna konstrukcyjnego pochodzi głównie z Lasów Państwowych, w których gospodarka jest prowadzona zgodnie z normami FSC i PEFC. Oznacza to, że drewno jest pozyskane legalnie, ze specjalnie przygotowanych do tego obszarów, bez szkody dla środowiska naturalnego. Kupując tarcicę budowlaną z certyfikowanego drewna mamy pewność, że otrzymujemy ekologiczny produkt, spełniający najwyższe standardy jakości.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Nietuzinkowe konstrukcje to nasza specjalność
Budynki drewniane, takie jak domy całoroczne i letniskowe, altany czy garaże firma Odnova buduje w systemie szkieletowym (kanadyjskim), systemie ryglowym oraz systemie blokowym (z bala czterostronnie struganego, profilowanego). Do produkcji takich budynków wykorzystuje się certyfikowane drewno konstrukcyjne, które w połączeniu z perfekcyjną obróbką oraz montażem daje gwarancję trwałości. Dowodem tego, ze drewniane budynki są w stanie przetrwać lata, może być chociażby średniowieczna osada w Biskupinie, zachowana w doskonałym stanie od wieków.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Domy, altany i garaże to jednak tylko niewielka część realizacji firmy Odnova. Dla zespołu firmy nie jest problemem zrealizowanie nawet najbardziej nietypowego projektu.

– Sprostanie najtrudniejszym wyzwaniom uznajemy za nasz obowiązek – deklaruje Jacek Smętek.

Dlatego też to firma Odnova podjęła się obróbki takich niebanalnych konstrukcji drewnianych, jak tężnie solankowe w Rabce- Zdroju, Wieliczce, Dębowcu i Radlinie. To ogromne obiekty, spełniające specyficzną rolę. Wykonane z przygotowanych w zakładzie produkcyjnym elementów prefabrykowanych, imponują wyglądem i solidnością.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Do ciekawych realizacji firmy Odnova można z pewnością zaliczyć także plac targowy w Limanowej i pawilony handlowe w Szczawnicy – nowoczesne drewniane obiekty, dzięki prefabrykacji elementów wzniesione w niemalże ekspresowym tempie, idealnie korespondujące z otoczeniem. Dzieło firmy Odnova można także podziwiać w filmie „Syberiada Polska” – filmowy obóz przesiedleńców powstał właśnie w zakładzie tej firmy.

W Odnovie powstają także mniejsze, ale równie ciekawe obiekty drewniane, takie jak wieże widokowe czy ambony myśliwskie i inne obiekty małej architektury. Nowoczesny sposób obróbki drewna umożliwia realizację nawet najbardziej szalonych pomysłów.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Więźby dachowe dla każdego budynku
Ważną częścią produkcji firmy Odnova są więźby dachowe, wykonywane według indywidualnych projektów. Doceniają to zwłaszcza konstruktorzy obiektów o specyficznych kształtach oraz inwestorzy, którzy podjęli się renowacji zabytkowych budynków. Sprostanie ich wymaganiom leży poza zasięgiem wielu producentów – nie stanowi jednak problemu w przypadku firmy Odnova. Prefabrykowane więźby dachowe mogą być montowane przez ekipy współpracujące z firmą, ale także mogą zostać przygotowane do samodzielnego złożenia.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

Przykładem więźb dachowych, zrealizowanych przez firmę Odnova dla budynków murowanych są m. in. Pałac Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich, Ekomarina w Węgorzewie czy Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Szczecinku. To oryginalne projekty, „szyte na miarę”. Taka więźba jest wykonywana na podstawie otrzymanych od inwestora planów czy rysunków, profesjonalnie opracowanych i zmodyfikowanych przez projektantów firmy Odnova przy pomocy specjalistycznego programu SEMA. Takie działania sprawiają, że każdy najmniejszy nawet szczegół jest dopracowany i wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną, a więźbę czy konstrukcje można złożyć na placu budowy.

 

nietypowe konstrukcje drewniane odnova nietypowe konstrukcje drewniane odnovafot. FPHU Odnova

 

W zakładzie produkcyjnym firmy FPHU Odnova wszystkie prefabrykowane elementy poddawane są obróbce na nowoczesnej maszynie ciesielskiej Hundegger K2i. Dzięki wykorzystaniu maszyny CNC, czyli sterowanej numerycznie, wyprodukowane elementy są idealnie do siebie dopasowane i wykonane w najbardziej bezstratny sposób, z optymalnym wykorzystaniem materiałów. Prefabrykacja elementów konstrukcyjnych w zakładzie produkcyjnym ma wiele zalet. Do najważniejszych należy znaczne przyspieszenie etapu wznoszenia drewnianego budynku czy konstruowania więźby dachowej, które składa się na placu budowy z odpowiednio przygotowanych i ponumerowanych części, spiętych w paczki i przygotowanych do transportu. Taki sposób budowy pozwala na uniknięcie wielu błędów, popełnianych najczęściej na etapie obróbki drewna.

Ze szczegółową ofertą firmy Odnova można zapoznać się na stronie: www.odnova.com

34-745 Spytkowice, Spytkowice 281, woj. małopolskie
tel. 182688970, 606636376,