Drewno konstrukcyjne – jakie wybrać?

Skandynawski surowiec na Polskim rynku – trafny wybór drewna konstrukcyjnego

Drewno to wysoce trwały i odnawialny materiał, którego właściwości użytkowych nie sposób przecenić. Szeroki wybór surowca o różnych klasach wytrzymałości czy sztywności obejmuje także drewno konstrukcyjne c24 . Cena za m 3 oraz jakość tarcicy zależna jest od wielu czynników – warto więc postawić na sprawdzonego i godnego zaufania dostawcę.

Wybierając dostawcę surowca warto zwrócić uwagę, aby oferowany przez niego materiał drzewny był możliwie najwyższej jakości – bowiem tylko taki będzie właściwie służył przez długie lata. Takie drewno oferuje firma Sodra Polska, która na rodzimy rynek dostarcza doskonałej jakości surowiec prosto ze Skandynawii z Zakładów SODRA . Chłodny klimat i krótkie lato na północy to zasadnicze czynniki, które sprawiają że drzewa w takich warunkach rosną dużo wolniej. Właśnie ten fakt jest wart podkreślenia, bo wolniejszy przyrost oznacza większą gęstość słoi, co jednocześnie powoduje większą gęstość samego drewna, dzięki czemu staje się ono twardsze i bardziej wytrzymałe. Pojawia się więc pytanie, jakie wybrać drewno konstrukcyjne, aby spełniało swą funkcję przez wiele dziesięcioleci? Powszechnym i zarazem trafnym rozwiązaniem okazuje się być sosna lub świerk – bowiem przy zastosowaniu odpowiedniej obróbki uzyskamy niezwykle trwałe i stabilne drewno konstrukcyjne c24. Cena tarcicy o takich właściwościach również jest zdecydowanie korzystna!

Jak dobrze wybrać drewno konstrukcyjne? – czyli właściwości i zalety
Drewno konstrukcyjne pozyskiwane ze świerku czy sosny gwarantuje, że wzniesiona z jego udziałem konstrukcja będzie solidna i wytrzymała. Sprawdzi się ono nie tylko w roli drewna budowlanego, ale także w wyposażeniu wnętrz mieszkalnych (podłogi, meble, a nawet boazeria).
Obecnie można spotkać się z czterostopniową klasyfikacją jakości surowca drzewnego – od I do IV, która informuje o przydatności drewna do konkretnego zastosowania. Jednak aby mogło ono zostać użyte do realizacji danego przedsięwzięcia, musi charakteryzować się odgórnie określonymi właściwościami. Są nimi wytrzymałość, twardość, odporność na ściskanie i rozciąganie, a także odpowiednia wilgotność. Równie ważny jest brak widocznych wad. Dokładne zapoznanie się z powyższymi parametrami i dobór materiału pod ich kątem zagwarantuje bezproblemową i sprawną realizację wszelkich inwestycji budowlanych oraz pozwoli dobrze wybrać drewno konstrukcyjne na lata, warto więc przyjrzeć się poszczególnym właściwościom nieco bliżej.
Podczas wykonywania projektów budowlanych drewno konstrukcyjne c24 sprawdza się najlepiej! To według obowiązujących przepisów i norm budowlanych materiał do zastosowania na konstrukcje dachowe, domy szkieletowe, stropy czy ściany.

Nie bez znaczenia pozostaje dokładne określenie w szczególności mechanicznych parametrów drewna konstrukcyjnego, gdzie średnia wytrzymałość na zginanie statyczne oscyluje w granicach 75-98 MPa i jest mniejsza od wytrzymałości na rozciąganie, które wzdłuż włókien szacuje się na poziomie 110-140 MPa. Jednocześnie średnia wytrzymałość na zginanie drewna konstrukcyjnego c24 jest większa od wytrzymałości na ściskanie wzdłużne – ta ostatnia wynosi 39-49 MPa. Precyzyjne właściwości tarcicy o klasie c24 uzyskiwane są dzięki dokładnemu struganiu i suszeniu wg normy PN-EN338, która reguluje wartości wytrzymałości i sztywności różnych klas konstrukcyjnego drewna iglastego i liściastego przy wilgotności wynoszącej 16-18%. Dzięki temu konstrukcje wykonane z drewna suszonego c24 są lżejsze niż z drewna mokrego i mają o wiele lepsze parametry wytrzymałościowe.

Skandynawskie drewno konstrukcyjne C24 – cena to dodatkowy atut
Drewno skandynawskie nie bez powodu słynie ze swojej jakości, śmiało więc można pokusić się o stwierdzenie, że drewno drewnu nierówne. Koncern SODRA to zaufany producent tarcicy skandynawskiej z wieloletnim doświadczeniem.

Produkcja materiału przez SODRA odbywa się wyłącznie w nadzorowanych warunkach, gdzie drewno spełniające zdeklarowane normy wyrobów w zgodności z EN-1995-1-1 i EN-1995-2 suszone jest w s pecjalnych suszarniach do poziomu 16+– 2%, czyli optymalnego stanu powietrzno-suchego oraz czterostronnie strugane, ze szczególnym zachowaniem wszelkich rygorystycznych klasyfikacji norm i badań pod względem jakości. Dostarczana w Polsce przez firmę SODRA Polska tarcica konstrukcyjna posiada liczne międzynarodowe certyfikaty świadczące o jej najwyższej jakości i pochodzeniu. W odróżnieniu od zwykłej tarcicy, skandynawski surowiec cechuje duża wytrzymałość, która znacząco przyśpiesza i ułatwia proces wykonywanej pracy – kontrahenci mogą więc zwiększyć wydajność produkcji nawet o 30% w porównaniu do polskiej tarcicy. Ponadto drewno skandynawskie charakteryzuje znacznie większa liczba słojów niż polską sosnę lub świerk – zasadniczą przyczyną jest tutaj wolniejszy wzrost drzewa zimnym klimacie.

Na korzyść tarcicy ze Skandynawii przemawia także bezproblemowy i łatwy proces obróbki, doceniany zwłaszcza w budownictwie konstrukcyjnym, gdzie szczególne zastosowanie znajduje drewno konstrukcyjne c24. Ponadto tarcica dostarczana przez firmę Sodra Polska o klasie c24 ma też świetny współczynnik jakości do ceny. Wytrzymałość pod kątem rozciągania (ft,0,k 14), zginania (fm,k 24) czy ściskania (fc,0,d 21) sprawia, że doskonale sprawdzi się w rozmaitych projektach, zarówno budowlanych, jak i meblarskich). Cena za m3 drewna konstrukcyjnegoc24 czy tarcicy zależy od parametrów materiału i klasy jakościowej.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.sodra.pl

62-028 Koziegłowy k/Poznania, ul. Gdyńska 15A, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 652 67 48, +48 504 076 472,


Liczba odwiedzin: 779 | Data publikacji: 2020-12-21

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Surowe, długie zimy i krótkie, chłodne lata...
Wywiad z managerem firmy ABIES Polska o...
Efektywność. Wytrzymałość. Natura. Innowacyjność. Te słowa najlepiej...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
Pracownia projektowa BINDER-PROJEKT od wielu lat specjalizuje...
Taras jest łącznikiem pomiędzy ciepłem domowego ogniska...
15.10.2020 | Stolarka otworowa
Przed pytaniem o to, jakie okna PCV...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...
19.07.2016 | Altany, pergole
Jakie elementy współtworzą całość, którą określamy mianem...
Wrażenie, jakie wywiera na nas dana przestrzeń,...
10.03.2016 | Altany, pergole
Mały drewniany domek postawiony w ogrodzie czy...
15.07.2021 | Altany, pergole
Ogrodzenia sztachetowe metalowe to funkcjonalne i estetyczne...
Taras drewniany czy kompozytowy – to pytanie,...
Drewniane akcenty w architekturze wnętrz znajdziemy najczęściej...
16.02.2021 | Stolarka otworowa
Okna – ich wielkość, rozmieszczenie i funkcjonalność,...
02.11.2020 | Meble
Kupno odpowiedniego mebla jakim jest stół do...
25.09.2020 | Stolarka otworowa
Okna plastikowe i aluminiowe porównuje się od...
17.08.2020 | Stolarka otworowa
Jakie kwestie powinniśmy uwzględnić, wybierając drzwi tarasowe...
05.03.2020 | Stolarka otworowa
Idzie wiosna, ruszają prace budowlane, najwyższy czas...
18.02.2020 | Techniki zamocowań
Słupy drewniane występują w większości więźb czy...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...
03.01.2020 | Posadzki przemysłowe
Najczęstszym elementem w obiekcie, który jest wykonywany...
O panelach winylowych można śmiało powiedzieć, że...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. lubuskie
woj. wielkopolskie
woj. świętokrzyskie
woj.
woj. wielkopolskie
woj. wielkopolskie
woj. podkarpackie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: Drewno konstrukcyjne c24, jakie wybrać drewno, wybór drewna konstrukcyjnego, cena za m3 drewna konstrukcyjnego c24
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy