Czym jest drewno STEICO LVL ?
STEICO LVL to najbardziej wytrzymały materiał konstrukcyjny z drewna, produkowany w Polsce. To zarazem najbardziej wytrzymała klasa drewna na świecie. Materiał już dziś wyznacza nowy kierunek dla budownictwa przyszłości. Zaczynając od procesu produkcyjnego, poprzez etap projektowania, kończąc na placu budowy – STEICO LVL to esencja słowa „innowacja”. Minimalizuje zużycie drewna, definiuje na nowo pojęcie efektywności, tworzy trwałe i niezwykle wytrzymałe konstrukcję ścian, stropów i dachów.
Produkt składa się z wielu warstw, sklejonych ze sobą trwale fornirów sosnowych i świerkowych o grubości ok. 3 mm.
    

drewno klejone warstwowo drewno klejone warstwowofot. STEICO

Podczas produkcji eliminowane są wady drewna, w rezultacie powstaje materiał o niemal jednorodnym przekroju. Struktura ułożenia poszczególnych fornirów oraz niski poziom wilgotności ok. 9% sprawia, iż zmniejszone zostają odkształcenia na skutek skurczu lub pęcznienia. Taka budowa zapewnia także STEICO LVL znacznie większą wytrzymałość mechaniczną niż powszechnie stosowane rodzaje drewna konstrukcyjnego. To także większe bezpieczeństwo dla konstrukcji budynku.

 

drewno klejone warstwowo drewno klejone warstwoworys. STEICO

 

STEICO LVL w trosce o naturę - bilans ekologiczny
STEICO LVL powstaje ze świeżego, polskiego drewna iglastego. Drzewo jako żywy organizm potrzebuje do rozwoju wodę, światło słoneczne oraz przede wszystkim dwutlenek węgla CO2. Lasy pobierają z powietrza dwutlenek węgla, zatrzymując zawarty w nim węgiel, a oddając życiodajny tlen. Węgiel zawarty w powietrzu potrzebny jest roślinom jako podstawowy budulec np. pnia. W ten naturalny sposób powietrze jest oczyszczane z nadmiaru CO2, co wpływa na redukcję efektu globalnego ocieplenia.

 

steico lvl bilans ekologicznyrys. STEICO

 

Drewno przetworzone w materiał konstrukcyjny STEICO LVL zawiera zatem w postaci skupionej naturalny związek węgla. Co to oznacza w życiu codziennym? Załóżmy, że przeciętna konstrukcja dachu składa się z 5–11 m³ drewna LVL . Można w takim razie przyjąć, że materiał STEICO potrzebny na jedną więźbę dachową absorbuje z powietrza ok. 2 tony CO2. Wynik ten można znacznie polepszyć budując cały dom w konstrukcji drewnianej oraz stosując nowoczesne materiały termoizolacyjne z włókna drzewnego.
Drewno wykorzystywane do produkcji STEICO LVL jest drewnem certyfikowanym pochodzącym z odpowiedzialnie zarządzanych lasów. W miejscu ściętego drzewa sadzone są nowe. Młode drzewa podczas fazy wzrostu znów zaczynają intensywnie oczyszczać powietrze z CO2. Proces się powtarza. Reasumując, wykorzystanie w budownictwie materiałów STEICO zwiększa stan drzewostanu w Polsce i oczyszcza nasze powietrze.

Innowacyjny proces produkcji
Nowoczesny proces produkcyjny pozwala na najbardziej efektywne wykorzystanie drewna jako przyszłego wyrobu gotowego. Do produkcji drewna STEICO LVL wykorzystuje się ok. 85% przekroju surowca. W przypadku STEICO również ten niewielki odpad zostaje jednak wydajnie zagospodarowany. W fabryce produkowane są także nowoczesne materiały termoizolacyjne z włókien drzewnych. Odpad, którego normalnie nie można wykorzystać do produkcji LVL, znajduje tutaj zastosowanie w produkcji materiałów izolacyjnych STEICO.
Technologia produkcyjna STEICO LVL to znacznie wydajniejsze wykorzystanie zasobów naturalnych. Dzieje się tak, ponieważ klejenie warstwowe fornirów pozwala na wykorzystanie drewna, które jako lite nie mogłoby być drewnem konstrukcyjnym. Podczas skrawania obwodowego surowca na pojedyncze forniry, rozkrajaniu ulegają także naturalne sęki i wady drewna. Po dokładnym wysuszeniu poszczególne forniry są sklejane z zachowaniem tzw. zakładu, w związku z tym rozcięte sęki nie mają żadnego wpływu na wytrzymałość i nośność gotowego produktu.

 

steico lvl proces produkcyjifot. STEICO

 

Dodatkowo warto dodać, iż przy produkcji drewna STEICO LVL wykorzystuje się znacznie mniej energii niż w przypadku innych materiałów konstrukcyjnych np. stali, aluminium, betonu. Podczas produkcji do powietrza uwalniana jest także znacznie mniejsza ilość CO2.
Efekt: najbardziej wydajny sposób wykorzystania drewna.

Nieograniczone możliwości zastosowania
Fornir klejony warstwowo LVL, jako klasa drewna, zyskał już ogólnoświatowe uznanie różnych środowisk. Szacuję się, że do roku 2020 w samej tylko Europie będzie wykorzystywać się w budownictwie i meblarstwie ponad 1 000 000 m³ LVL rocznie.
STEICO LVL jest dostępny w formie całych płyt. Minimalna grubość takiej płyty wynosi 21mm. Maksymalna grubość to aż 90mm. Płyta ma szerokość 1250mm oraz długość do 18m.

 

steico lvlrys. STEICO

 

Płyta STEICO LVL stanowi doskonały punkt wyjścia dla dalszych zastosowań. W nowoczesnej fabryce STEICO, przy użyciu niezwykle precyzyjnych pił, z płyt zostają wycinane elementy konstrukcyjne czy dekoracyjne. Wycinane elementy mają formaty zgodne z zapotrzebowaniem klientów. W taki sposób powstają różnorodne produkty, jak np. podciągi, nadproża, płatwie, kalenice, belki dachowe czy stropowe, belki na konstrukcję wiązarów dachowych, płyty dekoracyjne, płyty na blaty, fronty, ramy okienne, ramy drzwiowe, panele podłogowe, parkiety, podłogi. To tylko niewielka próbka możliwości zastosowań jakie stwarza STEICO LVL. Każdego dnia na świecie powstają nowe idee wykorzystania tego innowacyjnego materiału. A może Państwo mają już jakiś pomysł?
STEICO LVL oferuje szereg nowych rozwiązań projektantom, firmom wykonawczym, w końcu fabrykom domów. Zarówno w budownictwie masywnym jak także szkieletowym, w procesie prefabrykacji oraz podczas realizacji na placu budowy, wszędzie tam na nowo definiuje pojecie efektywności w budownictwie.

Nowa definicja wytrzymałości
STEICO LVL posiada niezwykłe właściwości mechaniczne. Produkt charakteryzuje się 2-razy większą wytrzymałością na zginanie w porównaniu do tradycyjnego drewna konstrukcyjnego. Wytrzymałość charakterystyczna na zginanie wynosi dla STEICO LVL w ułożeniu pionowym 44 N / mm2, natomiast w ułożeniu płaskim 45 N / mm2. Charakterystyczna wytrzymałość na ściskanie wynosi natomiast imponujące 48 N / mm2, a wartość współczynnika sprężystości podłużnej zgodnie z kierunkiem przebiegu włókien to aż 14.000 N / mm2.

 

steico lvlPorównanie właściwości STEICO LVL z drewnem GL 24h

 

Doskonałe właściwości techniczne drewna STEICO LVL stwarzają zupełnie nowe możliwości dla projektantów, architektów czy firm wykonawczych. Materiał pozwala na projektowanie i stosowanie elementów konstrukcyjnych o znacznie smuklejszych przekrojach, niż w przypadku powszechnie znanych klas drewna np. C24 czy GL 24h. Efektem jest oszczędność drewna jako surowca, polepszenie właściwości cieplnych konstrukcji, przyśpieszenie prac wykonawczych.

 

steico lvlrys. STEICO

 

Zalety STEICO LVL w praktyce
Produkt sprawdził się doskonale w budownictwie przemysłowym i jednorodzinnym, pozwala bowiem zastępować kosztowne i ciężkie konstrukcje ze stali czy betonu.

 

steico lvl steico lvlPłatwie z STEICO LVL zamiast stali

 

Developerzy, fabryki domów chwalą sobie niższe koszty transportu, znacznie szybszy i łatwiejszy montaż, lepszą ochronę przeciwpożarową. Dużym atutem jest także prostsza, a co za tym idzie – mniej kosztowna niż w przypadku stali czy betonu obróbka. Produkt jest dostępny praktycznie od ręki w szerokiej gamie przekrojów. Dostawy są realizowane nawet w ciągu 48 godzin od dnia złożenia zamówienia. Na całym świecie przybywa dynamicznie liczba obiektów przemysłowych wykonywana z drewna LVL. Dachy płaskie i skośne hal sportowych, lotnisk, dworców kolejowych, stropy czy podciągi w budownictwie wielorodzinnym, to tylko kilka przykładów zastosowania STEICO LVL w budownictwie przemysłowym.
Fornir klejony warstwowo wpisuje się doskonale w trend budownictwa energooszczędnego. Możliwość tworzenia konstrukcji dachów, stropów czy ścian o takiej samej lub wyższej wytrzymałości mechanicznej jak w przypadku drewna klasycznego, ale o znacznie smuklejszych przekrojach, ma korzystne przełożenie na cenę w stosunku do dotychczasowych rozwiązań. Zalety takiego rozwiązania są imponujące. Smuklejsze przekroje konstrukcji to redukcja procentowego udziału powierzchni elementów konstrukcyjnych w całej przegrodzie, np. dachu. Efektem jest zmniejszenie strat ciepła poprzez liniowe mostki termiczne. To z kolei przekłada się na lepsze wartości jakże istotnych współczynników przenikania ciepła U. Dla inwestora oznacza to odczuwalne oszczędności w kosztach ogrzewania budynku, dla biur projektowych nowe sposoby polepszania efektywności energetycznej budynków. Ponadto projektanci mogą planować znacznie szersze rozpiętości stropów czy choćby dachów płaskich. Daje to nieograniczone możliwości kreowania i wykorzystywania większych powierzchni użytkowych.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.steico.com/pl, jak również podczas targów BUDMA (Hala 3, Stoisko 55)

 

64-700 Czarnków, ul. Przemysłowa 2, woj. wielkopolskie