Można pisać elaboraty o tym, jak doskonałym materiałem jest drewno. O jego wszechstronności świadczy chociażby mnogość przedmiotów z niego wykonywanych: począwszy od drobnych artykułów codziennego użytku – drewniane sztućce, naczynia, pojemniki, poprzez instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, meble, a kończąc na skomplikowanych budowlach wykorzystujących np. belki klejone konstrukcyjne BSH.

Wielokrotnie podkreśla się też wpływ naturalnego surowca na zdrowie człowieka, i to na wielu płaszczyznach. Trudno przecież o zajęcie bardziej relaksujące, niż spacer w lesie, pomiędzy drzewami, które pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla, a w zamian uwalniają do atmosfery tlen. Nie przez przypadek wiele mówi się też o tym, jak zdrowo jest mieszkać w drewnianych domach, o czym dobrze wiedzą choćby Skandynawowie, kultywujący od pokoleń tradycje budownictwa drewnianego.

Jednym z materiałów, które znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie są konstrukcyjne belki klejone BSH – zaawansowany technologicznie produkt, który mimo relatywnie niewielkiej wagi, ma dużą stabilność wymiarową i nośność. Jego atutem jest też wysoka jakość wykończenia powierzchni oraz duża różnorodność kształtów, przez co świetnie sprawdza się w przeróżnych projektach architektonicznych.

Szeroką gamę belek klejonych konstrukcyjnych BSH znajdziemy w ofercie firmy Sodra Polska.

Belki klejone konstrukcyjne BSH – co to jest?

Komponenty z drewna klejonego konstrukcyjnego mają relatywnie małe wymiary, a jednocześnie wysoką wytrzymałość. Jak dokładnie są zbudowane takie elementy? Otóż podstawą są co najmniej trzy drewniane lamele, które sklejone są ze sobą wzdłuż włókien. Każda lamela dobierana jest starannie, po uprzednim posortowaniu materiału pod względem wytrzymałości. Jednorodność lameli, które tworzą belkę klejoną konstrukcyjną sprawia, że niezależnie od uzyskanego kształtu (produkuje się nie tylko belki proste, ale także o innych, zróżnicowanych formach) uzyskuje się nośność zdecydowanie wyższą niż w przypadku zwykłego drewna konstrukcyjnego. To z kolei otwiera ogromne możliwości w zakresie możliwych do uzyskania form architektonicznych oraz wykorzystania tego wysokiej klasy produktu.

Gdzie stosuje się drewno klejone BSH?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta: wszędzie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ważny jest przy tym dobór odpowiedniego produktu, przeznaczonego do zastosowania w konkretnych warunkach. Aby ułatwić to zadanie, belki klejone konstrukcyjne dzielą się na trzy klasy użytkowe, zgodnie z normą EN 1995-1-1. Przynależność do jednej z nich wyraźnie precyzuje, że dany produkt można stosować w niezadaszonej przestrzeni otwartej (kategoria 3), w zadaszonej przestrzeni zewnętrznej (kategoria 2) lub w ogrzewanej przestrzeni wewnętrznej (kategoria 1).

Możliwość wykorzystania w różnych warunkach sprawia, że drewno klejone BSH jest doskonałą alternatywą dla konstrukcji ze stali czy żelbetu – również ze względów wizualnych, gdy widoczne elementy konstrukcji wpływają na estetykę danego obiektu. Z tego powodu chętnie sięga się po ten materiał wówczas, gdy trzeba wykonać zadaszenie tarasu, balkonu, wiaty samochodowej, altany czy ogrodu zimowego.

Z konstrukcyjnych belek klejonych warstwowo często wykonuje się też stropy. Ponieważ mają one znaczny stopień prefabrykacji, od razu po zamontowaniu elementów stropowych można po nich chodzić, a spodnia strona może zostać wykonana również w wysokiej jakości wizualnej. Drewno klejone BSH wykorzystuje się także jako element ścian i dachów o dużych rozpiętościach, przez co znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie komercyjnym i przemysłowym. Materiał ten stosuje się do budowy dużych obiektów, w których ważne jest wyeliminowanie podpór – np. w ujeżdżalniach koni, amfiteatrach, halach basenowych, produkcyjno-magazynowych i innych.

Belki konstrukcyjne klejone warstwowo na indywidualne zamówienie dostępne są też w wymiarach niestandardowych, a ponadto w rozbudowanej gamie kształtów nietypowych. Są to m.in. belki dachowe, belki nachylone z prostymi pasami dolnymi, belki zakrzywione, a także inne, dowolne kształty.

Drewno klejone BSH to innowacyjne rozwiązanie o ogromnym potencjale w dziedzinie budownictwa i konstrukcji drewnianych. Jego zalety sprawiają, że jest materiałem często wybieranym przez architektów, inżynierów i budowniczych. Dzięki zaawansowanym technologiom klejenia warstwowego oraz starannie dobranej jakości drewna, belki konstrukcyjne klejone rewolucjonizują podejście do budownictwa drewnianego, łącząc tradycyjne, od wieków wykorzystywane przez człowieka zalety drewna z nowoczesną technologią. Ich wszechstronne zastosowanie, wyjątkowe właściwości mechaniczne i estetyczne oraz pozytywny wpływ na środowisko stanowią mocne argumenty przemawiające za wyborem tego materiału w coraz większej liczbie projektów budowlanych. Otwierają one drzwi do tworzenia trwałych, efektywnych energetycznie i pięknych konstrukcji, stanowiąc pewny krok w kierunku przyszłości budownictwa.

Więcej informacji na stronie: https://www.sodra.pl/

62-028 Koziegłowy k/Poznania, ul. Gdyńska 15A, woj. wielkopolskie
tel. +48 61 652 67 48, +48 504 076 472,