Drewno we wnętrzach
Spośród materiałów, które wykorzystywane są do produkcji drzwi, schodów czy blatów, drewno cieszy się wciąż niezmiennym powodzeniem, choć to materiał znany od lat i – zdawać by się mogło – miał prawo się znudzić. Jednak nic bardziej mylnego! Choć fantazja współczesnych architektów zdaje się nie znać żadnych granic, jeśli chodzi o wykorzystywanie przeróżnych materiałów (szkło, aluminium itp.), to jednak wciąż niezwykle chętnie i często sięgają po naturalny, piękny materiał, jakim jest drewno. I słusznie, gdyż jego zalety są nie do przecenienia. Oprócz tego, że jest niezwykle atrakcyjnym, ponadczasowym i ciepłym materiałem, ma również korzystny wpływ na mikroklimat pomieszczenia. Nie mówiąc już o tym, że dzięki różnorodnej strukturze usłojenia, trudno znaleźć dwie identyczne deski, a co za tym idzie – dwa identyczne blaty czy dwa takie same stoły.

 

stół antiquefot. drymar.pl

Naprzeciw rosnącym oczekiwaniom architektów i klientów, zwłaszcza jeśli chodzi o barwy, wytrzymałość materiału na ściskanie i zginanie czy jego twardość, wychodzą oferenci produktów z drewna, którzy poprzez poddawanie go dodatkowej obróbce – np. wędzeniu, są w stanie zaoferować materiały o doskonałych właściwościach mechanicznych, w ciekawych, podobnych do gatunków egzotycznych barwach.

 

drzwi obogowane dębowe drzwi dąb czarny drzwi akacja olejowanafot. drymar.pl

 

Wędzenie drewna
– W trakcie wędzenia drewno poddawane jest działaniu amoniaku. Pod jego wpływem garbniki zawarte w komórkach drewna reagują z amoniakiem, w wyniku czego następuje zmiana koloru drewna na całej jego grubości – wyjaśnia Jan Dryniak, właściciel firmy Drymar, która oferuje różne produkty z drewna wędzonego.
W firmie Drymar wędzeniu poddaje się takie gatunki jak dąb europejski, dąb czerwony oraz akacja – pod wpływem tego procesu zmieniają one swoje właściwości kolorystyczne i wytrzymałościowe. Drewno dębowe po modyfikacji zyskuje kolor brunatny (zbliżony do koloru dębu czarnego), natomiast akacja staje się brązowo-złocista.
Piękne barwy pozwalają też podkreślić ciekawe usłojenie drewna, nic więc dziwnego, że oprócz podłóg bardzo chętnie wykorzystywane jest ono np. do produkcji schodów, blatów, parapetów, drzwi czy stołów.

 

stół robustfot. drymar.pl

 

Drewno lite – miliony zastosowań
Firma Drymar, która swoją działalność rozpoczęła od produkcji desek podłogowych i listew przypodłogowych z drewna dębowego naturalnego, zauważyła z czasem, że na rynku wciąż rośnie zainteresowanie gatunkami egzotycznymi, ciemnymi.
– Rozpoczęliśmy więc modyfikację chemiczną drewna dębowego amoniakiem (wędzenie) – był to produkt unikalny i wyróżniający się na rynku. Wraz z poszerzaniem parku maszynowego, zwiększaliśmy też ofertę produktową – opowiada Jan Dryniak.
Obecnie oferta firmy obejmuje nie tylko podłogi z wędzonego drewna, ale również szerokie spektrum produktów zarówno z surowca poddanego modyfikacji, jak i z niemodyfikowanego. Są to między innymi blaty, parapety i schody klejone z lameli litych lub łączonych na mikrowczepy, obłogowane i warstwowe. Ciekawą ofertą przedsiębiorstwa są również drzwi wewnętrzne, wykonywane z drewna litego, jak również obłogowane. Systematycznie powiększa się też oferta drewnianych stołów. Wśród nich niezmiennie dużym zainteresowaniem klientów cieszą się: stół: Robust Classic – wpisujący się doskonale w styl kolonialny oraz ława Antique, która dzięki nietypowemu kształtowi nóg oraz jasnej barwie z widocznym usłojeniem sprawdzi się zarówno we wnętrzach eleganckich, jak i rustykalnych.

 

blaty kuchenne, schody, parapety blaty kuchenne parapety schody drewno lite blat kuchenny z litego drewna schody parapety z litego drewnafot. drymar.pl

 

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: stronie firmy www.drymar.pl oraz na profilu firmy na Facebook’u

 

37-200 Przeworsk, ul. Wojska Polskiego 58, woj. podkarpackie
tel. 16 64 87 053, 509 185 777, 509 185 999,