Coraz więcej przedsiębiorców rozumie, że podnoszenie produktywności i optymalizacja procesów przemysłowych nie może się opierać jedynie na zwiększaniu zatrudnienia lub – co jeszcze gorsze – na wyśrubowywaniu oczekiwań wobec pracowników. Tendencjom takim sprzyja rozwój technologii, która pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć produkcję, zwiększając w ten sposób komfort i poprawiając warunki pracy zatrudnionej kadry. Firma bePROTO, znana głównie za sprawą swoich stołów liniujących, jest świetnym przykładem tego, jak perfekcyjnie można dopracować technologię, skutecznie eliminując „wąskie gardła” w przemyśle i zwiększając efektywność pracy.

fot. BeProto Michał Ciastoń | Linia zawijania krokietów.

Stoły liniujące IFF

Oferowane przez bePROTO stoły liniujące IFF są przeznaczone do odbioru zapakowanych produktów spożywczych z pakującej maszyny termoformującej i rozdysponowaniu ich tak, aby na wyjściu maszyny wydawane były jedna za drugą w określonych odstępach. W tym zakresie stoły liniujące bePROTO nie różnią się od większości dostępnych na rynku urządzeń konkurencji. O ich wyjątkowości decydują jednak detale konstrukcyjne, które sprawiają, że urządzenia marki bePROTO są szczególnie trwałe i skuteczne. Przede wszystkim mogą one pracować zarówno w strefie suchej, jak i mokrej, co zawdzięczają odporności na duże zawilgocenie i higienicznemu wykonaniu.

Jedną z autorskich, innowacyjnych koncepcji, jakie wdrożono w stołach liniujących IFF, jest umiejscowienie napędów transporterów (rozdzielającego i wyjściowego) w środku skrzyni automatyki. Samo przeniesienie napędu odbywa się w sposób bezpośredni, co eliminuje bardzo częsty problem awarii pasków zębatych. Takie rozwiązanie umożliwia też mycie urządzenia strumieniem wody.

Standardem w maszynach są serwonapędy na sekcji rozdzielającej, które znacznie podnoszą niezawodność i elastyczność. Serwonapędy dają bardzo dużą precyzję ruchu oraz pozwalają na uzyskanie szerokiego zakresu prędkości możliwych do uzyskania. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie sposobu i prędkości przyspieszania oraz hamowania do każdego produktu, a także rozdzielanie paczek w trybie ciągłym. Serwonapęd jako napęd bezpośredni ma też tę zaletę, że bardzo upraszcza mechanikę, co do absolutnego minimum ogranicza konieczność stosowania w stołach liniujących komponentów narażonych na zużycie.

fot. BeProto Michał Ciastoń | Stół liniujący IFF.

Rozwiązaniem, które sprawdza się w mniej wymagających zastosowaniach, gdzie wydajność i precyzja nie odgrywają najważniejszej roli, jest pneumatyczny system zasprzęgalania pasków na sekcji rozdzielającej, który oparty jest o jeden wspólny napęd dla sekcji rozdzielającej. W tego typu stołach liniujących znajduje się motoreduktor o mocy 0,18 kW, umieszczony w szafie automatyki.

W zależności od wybranego modelu stołu, wysokość wejścia może być regulowana elektrycznie (opcja), co sprawdzi się w przypadku dużych różnic wysokości produktów. Cały proces odbywa się poprzez unoszenie i opuszczanie stołu przy pomocy siłowników elektrycznych na specjalnie zaprojektowanej konstrukcji, która optymalizuje ten ruch. Z kolei w stołach liniujących RRW wysokość wejścia regulowana jest ręcznie, a ruch podnoszenia i opuszczania płaszczyzny transportowej odbywa się dzięki obrotowi korbą usytuowaną przy wejściu stołu.

Rozwiązaniem, które stosuje się w przypadku paczek w miękkiej foli, są napędzane bandy boczne (opcja), dzięki którym produkty są gładko i z pełną kontrolą zsuwane do osi urządzenia. W przypadku paczek ze sztywnej folii lub zapakowanych w technologii vacuum, stosuje się bandy ślizgowe. Z myślą o szczególnie wymagających klientach, którzy liniują zróżnicowany asortyment, opracowano opcjonalnie dostępne elektryczne ustawianie band bocznych (w wersji podstawowej odbywa się to ręcznie). Pozwala to przypisać ustawienia band do receptury danego asortymentu – po jej wybraniu bandy automatycznie ustawią się we właściwej pozycji.

fot. BeProto Michał Ciastoń | Stół liniujący IFF

Ukłonem w stronę klientów jest też możliwość zamówienia stołu liniującego z większym niż standardowe 3,5” ekranem HMI o przekątnej 5”. Taki ekran sprawdzi się wszędzie tam, gdzie codziennością jest duża ilość zmiennych oraz długa lista asortymentu. Ekran 5” ułatwia wybór parametrów oraz umożliwia uzyskanie bardziej klarownych i przejrzystych informacji o stanie urządzenia.

Opcjonalnie dostępny jest też zdalny dostęp do maszyny, który pozwoli na szybszą reakcję serwisu w przypadku awarii, a także daje dostęp online do parametrów pracy stołu liniującego i wyłapanie sporadycznych błędów programowych.

Maszyny szyte na miarę

Oprócz stołów liniujących, w ofercie bePROTO znajduje się cała gama urządzeń, które optymalizują pracę w różnego rodzaju zakładach produkcyjnych. Są to m.in. aplikatory podkładów higroskopijnych do mięsa/ryb czy automaty do podawania tacek (przeznaczone do współpracy z pakowaczką typu Traysealer), przenośniki zrzucające typu Shuttle oraz urządzenia sztaplujące (case packer). Firma produkuje też nierdzewne wywrotnice do Big Box z przenośnikiem ociekowym, przeznaczone do odsączania delikatnej ryby z solanki, systemy zrobotyzowane do paletyzacji czy automaty do zawijania krokietów.

fot. BeProto Michał Ciastoń | Wywrotnica do Big Box.

Wśród projektów specjalnych warto wymienić urządzenia do blanszowania orzechów nerkowca, a także różnego rodzaju chwytaki i osprzęt do robotów przemysłowych, magazyny palet i rozwiązania do wygradzania stref niebezpiecznych. Oprócz tradycyjnych stołów liniujących, w ofercie znajdują się też urządzenia, które liniują po łuku.

Więcej informacji na stronie: https://beproto.pl/

81-538 Gdynia, ul. Olimpijska 2, woj. pomorskie
tel. +48 793 521 488,