Domy z drewna klejonego krzyżowo CLT

CLT to skrót od angielskiego terminu Cross Laminated Timber, co w dosłownym tłumaczeniu na język polski oznacza drewno klejone warstwowo poprzecznie (krzyżowo). Za pomocą tego pojęcia opisuje się materiał służący do produkcji elementów płytowych, inaczej nazywanych płytami CLT. Taka płyta zbudowana jest z nieparzystej liczby warstw desek, przyklejonych jedna do drugiej i poukładanych prostopadle względem siebie. Dzięki prefabrykacji ścian na halach produkcyjnych, wznoszenie domu z drewna klejonego CLT nie trwa dłużej niż kilka dni, a na plac budowy przywozi się gotowe prefabrykowane ściany z drewna klejonego CLT. Ma to wpływ na cenę realizacji inwestycji, która jest niższa dzięki krótszemu zaangażowaniu ekipy budowlanej. Montaż całych ścian z drewna klejonego krzyżowo dla budynku o powierzchni 200 m² zabiera zaledwie kilka godzin. Do produkcji płyt CLT firma FilDrew używa drewna certyfikowanego PEEC lub FSC, a panele CLT składają się w 99 % z drewna i w mniej niż 1% z kleju wolnego od formaldehydu.

fot. FilDrew

Domy z fińskich bali klejonych

Za kołem podbiegunowym w Finlandii w niezwykle surowych warunkach rośnie miejscowa odmiana sosny, zwana fińskim złotem. Jej drewno charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami izolacyjnymi, których próżno szukać w materiale pochodzącym z innych gatunków. Domy stawiane z fińskich bali klejonych to coś więcej niż zwykłe budynki, to domy wykonane z bala klejonego najwyższej jakości.

Firma FilDrew, która oferuje domy z drewna klejonego w różnych technologiach, swoim klientom proponuje m.in. budynki z fińskich bali klejonych. Obróbka ani późniejsze użytkowanie nie mają wpływu na klejone bale prostokątne i nie powodują zmiany ich wymiarów. Drewno tego typu nie jest narażone na pęknięcia, jest o wiele trwalsze, posiada też znacznie wyższe właściwości termoizolacyjne, co zabezpiecza budynek przed ubytkiem ciepła. Najwyższa jakość dotyczy również zewnętrznych powierzchni, a proces kurczenia zredukowany jest do minimum. Czas potrzebny na postawienie budynku z fińskich bali klejonych jest krótszy niż w przypadku innych typów bali.

Technologia produkcji domów z drewna klejonego, w tym z fińskich bali klejonych, cieszy się popularnością z uwagi na doskonałe właściwości izolacyjne i zmniejszenie utraty ciepła. Również unikalne połączenia narożników budynku gwarantują jego szczelność.

fot. FilDrew

Domy z tradycyjnych bali klejonych

Oprócz domów z drewna klejonego CLT i z fińskich bali klejonych, FilDrew oferuje też domy z tradycyjnych bali klejonych. Bale klejone produkowane są w efekcie sklejania ze sobą kilku cieńszych elementów. Ich ostateczna grubość zaczyna się od 10-24 cm. Surowcem służącym do wykonania bali klejonych jest tarcica świerka skandynawskiego, a na zachowanie właściwości belki z litego drewna pozwala proces sklejania pionowego żywicą melaminową, bezbarwną. Zewnętrzne ściany domów z drewna klejonego w ten sposób mają grubość np. 24 cm, a ściany wewnętrzne stawia się z cieńszych bali klejonych, np. 12cm. W przypadku bali o grubości od 18cm w górę dodatkowe ocieplanie nie jest potrzebne. W przypadku domów z bali litych KVH izolowanych, ściany zewnętrzne i wewnętrzne o grubości od 10-14 cm wykonane są z drewna świekrowego suszonego komorowo. Łączone są z długości przy pomocy mikro-wczepów. Materiałem używanym do ocieplania ścian zewnętrznych z bali litych lub klejonych od wewnątrz jest wełna mineralna, zwykle w warstwie o grubości 15 cm. Budynki z bali litych lub klejonych wykańczane są od wewnątrz deską o grubości 22 mm i wysokości około 20 cm, w zależności od wysokości bali.

Najnowocześniejsze techniki produkcji elementów narożnikowych wykorzystywane przez firmę FilDrew pozwalają na wyposażenie końcówek bali w specjalnie uformowane, profilowane w szczególny sposób zamki.

fot. FilDrew

Ekspercki personel firmy wspiera klientów w doborze materiałów w oparciu o indywidualne preferencje, przeznaczenie budynku oraz cenę, jaką inwestor może zapłacić za budowę domu z drewna klejonego lub bali klejonych. Szczegóły pozostają w zgodzie z projektem architektonicznym, podkreślając jednocześnie jego wyjątkowy, indywidualny charakter oraz charakterystykę miejsca, w którym został wybudowany.

Więcej informacji o domach z drewna klejonego i bali klejonych znajdziemy na stronie www.FilDrew.pl

39-207 Brzeźnica, ul. Złota 6, woj. małopolskie
tel. +48 663 520 077,