80 lat tradycji

Marzysz o domu w nowoczesnej technologii, ale nie chcesz decydować się w ciemno? W takim przypadku warto znaleźć dostawcę, który posiada wieloletnie doświadczenie, odpowie na wszelkie pytania, doradzi, a przede wszystkim – zaprezentuje bogate portfolio domów, zbudowanych na przestrzeni lat. Do takich zaufanych, wieloletnich dostawców z pewnością należy pochodząca z Finlandii firma Omatalo.

- Fińskie domy modułowe Omatalo wytwarzane są nieprzerwanie od ponad 80 lat, co oznacza dziesiątki tysięcy gotowych konstrukcji, które trafiły nie tylko na fińskie, ale także europejskie rynki - wyjaśnia Wojciech Kaca z firmy POLARHEAT, dystrybuującej modułowe domy Omatalo na polskim rynku.

Firma jest doskonale znana w Finlandii, ale także za granicą. Już od ponad 20 lat budynki Omatalo trafiają do odbiorców w Polsce, na Łotwie, Litwie, w Estonii, Norwegii, Czechach, Rosji, Szwecji, Islandii, Kazachstanie oraz Japonii.

Firma Omatalo jest obecna w Polsce już od 1945 roku. Na zdjęciu poniżej drewniane domy fińskie Omatalo z tego okresu wybudowane w Warszawie (Jazdów).

fot. Polarheat 

Doskonała jakość

Warto zauważyć, że fińskie domy modułowe Omatalo to sprzyjające zdrowiu konstrukcje, które powstają bez użycia szkodliwej chemii budowlanej. Domy wykonywane są z wysokiej jakości drewna konstrukcyjnego stosowanego w produkcji elementów prefabrykowanych. Nowoczesna fabryka znajduje się w miejscowości Sonkajärvi w środkowej Finlandii. Firma stosuje nowoczesne technologie w halach produkcyjnych o powierzchni 20 000 m2.

Domy doceniono na wielu rynkach, w tym również w Polsce. Prefabrykowany, bezemisyjny i samowystarczalny budynek energooszczędny Omatalo otrzymał m.in. Złoty Medal 27. Targów Budownictwa INTERBUD 2020.

fot. Polarheat 

Różne wielkości i rodzaje

- Omatalo oferuje szeroki wybór domów jednokondygnacyjnych, dwukondygnacyjnych, a nawet trzykondygnacyjnych w różnym metrażu – od małych po duże, rodzinne budynki, a nawet zabudowę bliźniaczą – dodaje Wojciech Kaca. – Firma przykłada ogromną wagę do jakości i funkcjonalności domów, które można przystosować do własnych adaptacji.

fot. Polarheat 

Cena fińskich domów modułowych oczywiście zależy od jego wielkości i rodzaju. Warto zauważyć, że w katalogu Omatalo znajdziemy domy przystosowane do różnych działek budowlanych, a klient może poddać poszczególne projekty odpowiednim modyfikacjom, według swoich upodobań.

Omatalo oferuje domy modułowe w trzech liniach. Jeśli jesteśmy miłośnikami ponadczasowej architektury północy to warto przyjrzeć się modelom EVO. Z kolei z myślą o przestrzeni miejskiej zaprojektowano linię BLOCK. Osobom poszukującym mniejszych domków polecamy kolekcję PRIMUS. Dla bardzo wymagających odbiorców producent przygotował kolekcję Top Selection.

fot. Polarheat 

Ekologia i korzyści dla planety

Fińskie domy modułowe Omatalo są czasem zwane budynkiem-termosem. Oznacza to, że konstrukcja jest szczelna i nie musimy obawiać się strat ciepła, nie powstają tu także mostki termiczne. Tego typu domy świetnie sprawdzają się w bardzo surowym klimacie skandynawskim, gdzie temperatury mogą sięgać nawet -40 stopni Celsjusza. Domy Omatalo zostały uznane za konstrukcje bezemisyjne. Dom, który wymaga niewielkiej ilości energii jest korzystny zarówno dla portfela inwestora, jak też dla planety, pomaga bowiem zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Domy Omatalo posiadają wysoką klasę efektywności energetycznej (A+).

fot. Polarheat 

Bardzo niskie koszty eksploatacyjne

Niezwykle niskie koszty eksploatacji fińskich domów modułowych Omatalo wynikają zarówno z samej budowy, jak też zastosowanych elementów. Warto wspomnieć chociażby energooszczędne ściany z izolacją termiczną i płytą wiatroizolacyjną (razem 260 mm) o współczynniku przenikania ciepła 0,16 W/m2K, potrójne lub poczwórne okna drewniano-aluminiowe z trzema uszczelniaczami o przenikaniu ciepła 0,85 W/m2K oraz ocieploną i wentylowaną podłogę, a także szczelny strop z izolacją z wełny mineralnej lub izolacją sypką. Znajdziemy tutaj także specjalne fińskie niskotemperaturowe ogrzewanie płaszczyznowe POLARHEAT, wentylację mechaniczną z rekuperacją oraz panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu. W efekcie oznacza to ogromne oszczędności energii elektrycznej niezbędnej w ogrzewaniu, a także w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej.

fot. Polarheat 

Ogrzewanie płaszczyznowe – to się opłaca

Ogrzewanie płaszczyznowe to elektryczne folie grzewcze, które montuje się na suficie lub w podłodze. Co ciekawe, system jest sterowany szwedzkimi lub niemieckimi termostatami programowalnymi, czyli sam się uruchamia i wyłącza, dzięki czemu jeszcze bardziej oszczędza pobór energii.

- Płaszczyznowe ogrzewanie jest niezawodne, a do tego osiąga sprawność prawie 100%. Charakteryzuje się prostym montażem. Możemy zapomnieć o specjalnym pomieszczeniu na kotłownię i o stratach spowodowanych przesyłaniem medium grzewczego. Brak konwekcji to wyeliminowanie problemu suchej destylacji kurzu – wyjaśnia Wojciech Kaca.

fot. Polarheat 

Niskie koszty eksploatacji fińskich domów modułowych Omatalo wynikają także w tego, że wspomniane płaszczyznowe ogrzewanie POLARHEAT pozwala obniżyć temperaturę ogrzewania o 1-3° C bez utraty komfortu dla mieszkańców. Warto zaznaczyć, że każdy 1° C to aż 5% oszczędności kosztów, a więc niższe ceny.

Użytkownicy bardzo polecają ten system.

fot. Polarheat 

- W naszym domu mamy ogrzewanie płaszczyznowe oraz pieco-kominek ze skały steatytowej fińskiej firmy NunnaUuni. Przez trzy okresy zimowe w moim domu o powierzchni użytkowej 120 m2 system sprawdzał się doskonale. W jednym okresie grzewczym od października do kwietnia zużywamy zaledwie 3 m przestrzenne drewna. Zastosowanie rekuperacji z odzyskiem ciepła powoduje, że w zimie, przy temperaturze na dworze nawet minus 20° C w domu utrzymywana była temperatura 26-28° C. W okresach przejściowych gdy jest potrzeba szybkiego nagrzania pomieszczeń włączamy folie, które sprawują się rewelacyjnie. Ten sposób ogrzewania jest zdecydowanie oszczędny - nagrzewają się od niego podłogi, meble i wszystkie rzeczy, które są w domu, nie wspominając o komforcie cieplnym dla jego mieszkańców. Mam problemy zdrowotne z krążeniem w kończynach dolnych i ten sposób dodatkowego ogrzewania jest trafiony w przysłowiową „dziesiątkę”. Nie mam problemów z nabrzmiałymi nogami. Ponadto nie mam w domu efektów unoszenia się nagrzanego kurzu z podłogi, co jest normalne w sytuacji ogrzewania podłogowego. Niskotemperaturowe folie grzewcze zamontowane w suficie to wynalazek na miarę nagrody Nobla. Folie sufitowe polecam wszystkim moim znajomym, którzy budują dom drewniany lub murowany – mówi Paweł Członka, jeden z inwestorów, który zdecydował się na fiński dom modułowy.

fot. Polarheat 

Szybkość realizacji

Co bardzo ważne dla ostatecznego użytkownika, fińskie domy modułowe mają niższe koszty robocizny niż domy wznoszone w technologii tradycyjnej. Wynika to z tego, że taką konstrukcję w stanie surowym stawia się w zaledwie 14 dni.

- Na placu budowy wykonywany jest fundament z odpowiednią izolacją termiczną i hydroizolacją, a następnie ustawiane są prefabrykowane elementy domu, które docierają do nas z Finlandii – ściany wraz z oprawionymi oknami i drzwiami oraz wiązar dachowy – wyjaśnia Wojciech Kaca. – Następnie można zadaszyć budynek i przystąpić do prac wykończeniowych.

fot. Polarheat 

Owocna współpraca obu firm: Omatalo oraz POLARHEAT oznacza wiele korzyści dla inwestora. Mamy tu do czynienia z prawdziwie kompleksową obsługą. Warto dodać, że wraz z podpisaniem umowy Inwestor otrzymuje od Omatalo dokumenty projektowe tzw. „Master Plan”, dzięki czemu dysponuje wszystkimi niezbędnymi informacjami na temat swojego projektu.

fot. Polarheat 

Fińskie domy modułowe – ceny, certyfikaty i pewność inwestycji

Produkowane przez Omatalo domy posiadają niezbędne certyfikaty CE oraz certyfikaty kontroli produkcji potwierdzające zgodność z normami i stałości użytkowej dla gotowych domów, co jest kolejnym dowodem na to, że każdy etap produkcji jest ściśle nadzorowany. Budynki przeszły także testy odporności ogniowej.

Jak się okazuje, atrakcyjny koszt fińskich domów modułowych oraz ogromne oszczędności eksploatacyjne to bardzo ważny argument w dzisiejszych niepewnych czasach oraz w dobie bardzo dużych podwyżek energii. Korzystając z oferty Omatalo otrzymamy solidny dom w umiarkowanej cenie. Koszt takiego domu jest na pewno niższy niż popularnych apartamentowców w centach miast oraz wyższy niż mieszkania w starych blokach. Co ważne, za tę wyśrodkowaną cenę otrzymamy ekologiczny i tani w eksploatacji dom, który pozwoli nam się cieszyć komfortem codziennego życia oraz korzystać z dobrodziejstw naturalnych rozwiązań. Domy Omatalo to wybór świadomych inwestorów, dla których liczy się jakość. Sprawdź sam ofertę firmy, która już od 80 lat zaopatruje mieszkańców Skandynawii i całej Europy w energooszczędne domy.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.polarheat.pl

Autoryzowany przedstawiciel "Omatalo" w Polsce:

Wojciech Lubomir Kaca
[email protected]
tel. +48 601 281 287
Łódź, ul. Traktorowa 202
www.polarheat.pl

91-218 Łódź, ul. Traktorowa 202, woj. łódzkie
tel. 601281287,