To, że dom powinien być piękny nie ulega żadnej wątpliwości, ale tej kwestii nie będziemy poruszać w tym artykule, gdyż o gustach się nie dyskutuje. Skupmy się na funkcjonalności domu, w którym hipotetycznie będziemy mieszkać i procesem jego budowy. Jaki powinien on być? Wielu z nas odpowiedziałoby, że solidny i energooszczędny. Oprócz tego oczekiwalibyśmy, aby mógł powstać stosunkowo szybko. Żyjemy przecież w świecie, w którym wszystko i wszyscy pędzą na złamanie karku, a więc nie moglibyśmy sobie pozwolić na budowanie domu przez długi okres czasu. Finalnie zbiór tych oczekiwań dopełni na pewno wykonawca, również solidny, z doświadczeniem i długoletnią tradycją w budowie domów. Sceptycy twierdzić będą, że na pewno nie uda się połączyć tych wszystkich cech w trakcie budowy jednego domu. Otóż, nie! Okazuje się, że na polskim rynku jest firma, która zapewnia produkt, który łączy w sobie wszystkie oczekiwania jego przyszłych właścicieli. Jest nią fińska firma Omatalo, proponująca domy wykonywane w zgodzie z doświadczeniem i skandynawską tradycją budowlaną. W Polsce markę Omatalo reprezentuje firma Polarheat, również pochodząca z Finlandii.
 

omatalo-polarheat-zdj1.jpg Dom jednorodzinny Omatalo / fot. Omatalo

Solidny i energooszczędny dom jednorodzinny
Firma Omatalo posiada w swojej ofercie różne typy domów pod względem wielkości, ale również stylu architektonicznego. Wszystkie domy mają konstrukcję szkieletową i wykonywane są w technologii prefabrykacji, dlatego czas ich powstawania a następnie montażu nie przekracza 120 dni.
Pomimo prefabrykacji klient ma znaczny wpływ na wiele elementów budynku, związanych z rozkładem pomieszczeń czy wykończeniem wewnętrznym i zewnętrznym. Ponadto każdy budynek realizowany jest kompleksowo  i wyposażony tak, aby można było w nim zamieszkać od razu po otrzymaniu kluczy. W skład wyposażenia wchodzi m.in. sauna i kominek, drewniane okna sosnowe z zewnętrznym profilem aluminiowym, drzwi wejściowe i tarasowe, wykończenie ścian oraz podłóg, zabudowa kuchenna z wyposażeniem, kompletna instalacja hydrauliczna , sanitariaty, system wentylacji mechanicznej z rekuperacją oraz system ogrzewania płaszczyznowego dedykowany tym budynkom. Zamówienie domu w wersji kompleksowej jest nie tylko rozwiązaniem wygodnym, ale również eliminuje  problemy związane z ewentualnymi reklamacjami, które mogą być uciążliwe w przypadku, gdy jeden budynek realizuje kilku wykonawców.
Materiał do produkcji szkieletu produkowany jest z drewna, pozyskiwanego tylko w okresie zimowym w Finlandii a sama w pełni zautomatyzowana prefabrykacja odbywa się w warunkach gwarantujących wysoką jakość i solidność wykonania. Nie bez znaczenia jest w tym miejscu aspekt ekologiczny, wynikający z faktu, iż konstrukcyjne elementy drewniane nie są konserwowane środkami chemicznymi. Dzięki temu możemy cieszyć się domem, którego mikroklimat jest wolny od wszelkich substancji, mogących zagrażać zdrowiu jego mieszkańców.
Jednak najważniejszą cechą domów Omatalo jest ich energooszczędność oraz niskie koszty ogrzewania. Budynki te posiadają potwierdzoną certyfikatem klasę energetyczną A+. Wyposażone są standardowo w 4-szybowe okna drewniane z zewnętrznymi profilami aluminiowymi. Izolację ścian zewnętrznych stanowi wełna mineralna „Paroc” o grubości 250 mm. Współczynniki U dla poszczególnych elementów domu prezentuje poniższa tabela.

omatalo-polarheat-tabelka1.jpg

Budynki wyposażone są w fiński system ogrzewania Polarheat, który zapewnia komfort i równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Centrala wentylacji mechanicznej „lito”, również produkcji fińskiej zapewnia komfortową wymianę powietrza wraz z funkcją rekuperacji, czyli odzyskiem ciepła. Wentylowane grawitacyjnie są także ściany zewnętrzne wraz z połacią dachową, co zabezpiecza dom przed nadmierną wilgocią i grzybem.
 

omatalo-polarheat-zdj2.jpgWnętrze przykładowego domu Omatalo / fot. Omatalo

Tanie budownictwo mieszkaniowe
Projekty oferowane przez Omatalo urzekają przede wszystkim estetyką, solidnością oraz typowym dla Skandynawów minimalizmem i prostotą rozwiązań. W ofercie firmy znajdują się nie tylko domy jednorodzinne, ale również małe mieszkania pod zabudowę niską.
Podstawą koncepcji tanich mieszkań jest zaplanowanie inwestycji pod kątem jak największej samodzielności poszczególnych lokali. Podstawowa zabudowa, która może być powielana, składa się z 4 podstawowych typów mieszkań. Wszystkie mieszkania posiadają samodzielne wejście z chodnika za pośrednictwem ogródka przydomowego. Mieszkania na parterze dostępne są dla osób niepełnosprawnych. Powierzchnia każdego lokalu waha się pomiędzy  32-54 m2.
Koncepcja zakłada niskie koszty związane z utrzymaniem takich budynków. Wykazane w charakterystyce energetycznej prognozowane koszty ogrzewania pozwalają na zastosowanie ich jako mieszkań dla osób o niższych dochodach.
Tak jak w przypadku  domów jednorodzinnych Omatalo, każdy z lokali może być wyposażony kompleksowo pod klucz, gotowy do zamieszkania. W przypadku przeznaczenia ich na lokale socjalne lub pod wynajem, gdzie następuje duża rotacja mieszkańców, materiały zastosowane do wykończenia wnętrz i elewacji dobrano pod kątem trwałości i odporności na dewastację.
Prezentowana przez Omatalo koncepcja tanich mieszkań w szczególny sposób łączy dwa bardzo ważne aspekty. Z jednej strony niska, modułowa zabudowa szeregowa, która pozwala na obniżenie kosztów budowy oraz eksploatacji, a z drugiej strony mieszkańcy, szczególnie w przypadku budownictwa socjalnego, mogą odczuwać komfort psychiczny w związku z zamieszkiwaniem „własnego domu”.
 

omatalo-polarheat-rys1(2).jpgDomy z małymi mieszkaniami / Projekt i wizualizacja J.Heciak i M.Starz

Płaszczyznowe ogrzewanie elektryczne może być tanie
W prezentowanym budownictwie fińskim stosowane jest sufitowe i podłogowe,  niskotemperaturowe ogrzewanie Polarheat, w których emitorem ciepła są elektryczne folie grzewcze. Składają się one z sześciu warstw tworzywa, między którymi zatopione są pasy ze stopu metali. Pasami tymi przepływa energia elektryczna o napięciu 230V, dzięki czemu wytwarzane jest ciepło. Maksymalna temperatura pracy folii nie przekracza 35°C. Arkusze folii przed rozłożeniem mają postać rulonów o różnej mocy, szerokości i długości. Można je mocować do różnych powierzchni na suficie lub w podłodze.
 

omatalo-polarheat-schemat.jpg

Ogrzewanie elektryczne często oceniane jest w naszym kraju jako drogie, ale w przypadku energooszczędnych domów fińskich cechuje się ono umiarkowanymi kosztami i komfortem użytkowania. Ogrzewanie Polarheat sprawdza się od dziesięcioleci w surowym skandynawskim klimacie, a nakłady eksploatacyjne dla energooszczędnego budownictwa oscylują na poziomie 20 kWh/m3/rocznie, czyli dom o powierzchni 120m2, kubaturze 300m3 zużywa około 6000 kWh/r. co daje kwotę 2200 – 2300 zł brutto przy zastosowaniu odpowiedniej taryfy np. G12 W.
Promieniowanie cieplne emitowane przez system Polarheat z sufitu, penetrując pomieszczenie ogrzewa podłogę, ściany, meble, jak i osoby w nim przebywające. Każde pomieszczenie budynku wyposażone jest w elektroniczny regulator  /termostat/ z czujnikiem powietrznym, który pozwala na komfortowy i precyzyjny dobór właściwej temperatury.  W stanie ustalonym po włączeniu ogrzewania, tzn. gdy powierzchnia pomieszczenia uzyskała odpowiednią temperaturę można wówczas zmniejszyć nastawioną na termostacie temperaturę o 1–2(3)°C. Przy ogrzewaniu sufitowym temperatura powietrza może być o tyle niższa w stosunku do innych systemów grzewczych, bez utraty odczucia komfortu cieplnego. Niższa temperatura powietrza w pomieszczeniu to mniejsze straty cieplne, a w konsekwencji niższe koszty ogrzewania. Przyjmuje się, że obniżenie temperatury o 1°C zmniejsza koszty ogrzewania o 5%. Koszt inwestycyjny dla systemu ogrzewania Polarheat wynosi 80 zł/m2.
 

omatalo-polarheat-sufit.jpgMontaż systemu Polarheat na suficie / fot. POLARHEAT

Co wyróżnia ogrzewania płaszczyznowego „Polarheat”:

– Niskie koszty inwestycyjne i niezawodność systemu;
– Wysoka sprawność ogrzewania wynosząca prawie 100%. Nie występują straty spowodowane spalaniem paliwa czy straty spowodowane przesyłem medium grzewczego;
– Prosty montaż;
– Prosta i precyzyjna regulacja temperatury, umożliwiająca utrzymanie różnych temperatur w różnych porach dnia i nocy;
– Łatwy i szeroki dostęp do energii elektrycznej;
– Instalacja jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga angażowania serwisu eksploatacyjnego;
– Ekologicznie czysta forma energii;
– Niepotrzebne jest pomieszczenie na kotłownię czy magazyn paliw;
– Brak konwekcji powodującej unoszenie się kurzu. Typ ogrzewania sufitowego „Polarheat” polecany jest zwłaszcza osobom ze skłonnościami alergicznymi;
– Możliwość obniżenia temperatury w pomieszczeniach o 1-3°C bez utraty komfortu cieplnego. Przypomnijmy, że 1°C różnicy to 5% oszczędności kosztów;
– Korzystny, równomierny, pionowy rozkład temperatury;
– Nie występuje zjawisko tzw. suchej destylacji kurzu;
– Brak silnego promieniowania cieplnego.

 

Doświadczenie i tradycja zobowiązują
Firma Omatalo wyprodukowała i zbudowała dziesiątki tysięcy budynków mieszkalnych. Perfekcja wykonania, estetyka wraz z gwarancją niskich kosztów eksploatacyjnych to atuty fińskiego producenta, potwierdzone ponad 70 letnim doświadczeniem. Koszty inwestycyjne realizowanych budynków oscylują na poziomie średniej krajowej. Jakość domów produkowanych przez Omatalo  potwierdzona jest certyfikatami CE , ISO.

 

omatalo-polarheat-zdj4(2).jpgOsiedle domów Fińskich w Warszawie z roku 1946 / fot. Raine Hokkanen 2010

W celu zapoznania się z pełną ofertą firmy zapraszamy do odwiedzenia stron internetowych: www.polarheat.pl oraz www.omatalo.com

 

 

91-218 Łódź, ul. Traktorowa 202, woj. łódzkie
tel. 601281287,