Ekologiczne i energooszczędne domy z elementów prefabrykowanych

Budować szybko, tanio i solidnie? Tak, to możliwe!

Kiedy nadchodzi czas na własne cztery kąty, prędzej czy później pojawia się hasło „A może by tak zbudować dom?” Jednak zwykle już samo to pytanie uruchamia dyskusję o tym, że długo, drogo, ekipy niesolidne… A co gdyby dom przyjechał prosto z fabryki? I wymagał, tak jak meble, tylko złożenia w całość idealnie pasujących do siebie elementów?

Producent całorocznych domów modułowych, fińska firma „Omatalo” produkuje domy prefabrykowane, wykorzystując doświadczenie i skandynawską tradycję budowlaną. W Polsce markę Omatalo reprezentuje między innymi firma „Polarheat”, również pochodząca z Finlandii. „Omatalo” od lat łamie stereotypy i udowadnia, że może być jednocześnie : energooszczędnie, szybko, tanio i solidnie.

 

domy z elementów prefabrykowanych domy z elementów prefabrykowanych
omatalo-domy nn omatalo-domy nnfot. Omatalo

 

Jak produkuje się domy z fabryki?
W fabryce domów, konstrukcji szkieletowej do produkcji wszystkich modułów stosuje się opatentowane słupy cieplne wykonane z jakościowego drewna konstrukcyjnego, które posiadają patent i wytwarzane są półautomatycznie w zakładzie produkcyjnym w Sonkajarvi. Produkcja modułów rozpoczyna się od wykonania ich elementów składowych, czyli szkieletu, wiązarów dachowych, szczytów i ścian. Części szkieletu składane są w elementy konstrukcyjne, do których montowane są  na stołach montażowych w pozycji poziomej okna i drzwi zewnętrzne główne i tarasowe. W momencie składania szkieletu drewniane okno dopasowuje się do całej konstrukcji, po czym następuje zespolenie szkieletu w jedną całość. Następnie, na stanowisku produkcyjnym w pozostawionej wolnej przestrzeni szkieletu montowana jest warstwa izolacji w postaci naturalnej twardej wełny mineralnej, zapewniającej odpowiednią izolacje termiczną w pomieszczeniach.

 

domy z elementów prefabrykowanych

 

Słupy szkieletowe montowane są w konstrukcji ściany co 30cm w taki sposób, by izolacja termiczna szczelnie i całkowicie wypełniła przeznaczoną dla niej przestrzeń. Na tym etapie do szkieletu montuje się też pozostałe elementy. Następnie szkielet z zamontowanymi elementami przechodzi do etapu montażu płyt wewnętrznych, podczas którego na szkielet nakładana jest jednolita warstwa paroizolacji, a płyty wewnętrzne trafiają na swoje miejsca, ostrożnie dociskane przed ostatecznym montażem płyt.

 

 

Szkielet, przewrócony na drugą stronę, przechodzi na stanowisko montażu wiatrochronu. Płyty wiatrochronu nakładane są na powierzchnię szkieletu, a drzwi i okna przykrywane plastikową folią dla ochrony ich powierzchni przy malowaniu. Ostateczny montaż płyt odbywa się na automatycznej linii montażowej. Listwy drewnianej oblicówki montowane są ręcznie przy pomocy gwoździarki i podziałki grzebieniowej, dzięki czemu proces montażu oblicówki przebiega poprawnie. Elewacja zewnętrzna nie przylega bezpośrednio do płyt wiatrochronu. W konstrukcji ściany zachowana jest 40mm szczelina wentylacyjna, która wraz z powierzchnia połaci dachowej pozwala na skuteczną wentylację konstrukcji całego budynku Przed wysłaniem odpowiednio zapakowanych modułów na plac budowy pozostaje już tylko pomalowanie, osuszenie i zamontowanie listew framug. Wszystkie elementy domu są już gotowe i zostają przetransportowane na plac budowy.  Ekipa montażowa dostarczy i zbuduje dom do wybranego etapu w sposób elastyczny i zgodny z wyznaczonymi ramami czasowymi, a wszystkie czynności objęte są gwarancją.

 

domy z elementów prefabrykowanych domy z elementów prefabrykowanychfot. Omatalo

 

Jak buduje się prefabrykowane budynki z drewna?
Całoroczne domy modułowe wznoszone są bardzo szybko – czas ich powstawania oraz montażu nie przekracza łącznie 120 dni. Kiedy w fabryce powstają poszczególne moduły domu, na placu budowy równocześnie przygotowuje się odpowiednie fundamenty. Moduł ustawiany jest równolegle na fundamencie i w szczytach przybijany jest ukośnie do belki podwalinowej. Dodatkowo moduły wsparte są na wspornikach ustawionych co 3 metry. Kiedy wszystkie moduły domu są już na swoim miejscu, wystarczy zamontować gotowy wiązar dachowy do przygotowanych kątowników. Pozostaje już tylko zamontowanie szczytów i okapów wraz z podkładem izolacyjnym. Po zakończeniu prac montażowych następują prace dekarskie. Oficjalne przekazanie budynku w stanie surowym, zamkniętym, odbywa się w ciągu 10-14 dni od momentu dostarczenia konstrukcji z fabryki na plac budowy. W odbiorze udział biorą : szef ekipy montażowej, inwestor i kierownik budowy. Już praktycznie następnego dnia można rozpocząć prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz budynku. Prace te prowadzone są w suchych i ciepłych pomieszczeniach.  W kilka tygodni później można zamieszkać we własnym domu!

 

domy z elementów prefabrykowanych domy z elementów prefabrykowanych
omatalo-domy nn omatalo-domy nnfot. Omatalo

 

Co wyróżnia domy firmy „Omatalo”?
Przede wszystkim jakość materiałów konstrukcyjnych i surowców, z których dom jest produkowany. Północne drewno, odpowiednio wysuszone w komorach  (umartwione), a następnie nasycone do 4%  wilgotności daje gwarancję trwałości i wytrzymałości na długie lata. Co ważne, dobrej jakości drewno strugane nie wymaga stosowania agresywnych, niebezpiecznych dla zdrowia grzybobójczych środków chemicznych, używanych standardowo do zabezpieczania drewna w Polsce.  

 

 

Domy z elementów prefabrykowanych firmy „Omatalo” są energooszczędne i ekologiczne. Odpowiednia izolacja ścian, podłóg i dachu w połączeniu z naturalną właściwością drewna do utrzymywania odpowiedniej wilgotności zapewnia mieszkańcom optymalny mikroklimat. W domach fińskich doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego, niskotemperaturowego systemu ogrzewania fińskiej firmy „Polarheat”. To nowoczesne ogrzewanie niskotemperaturowe podłogowe i sufitowe charakteryzuje się niespotykaną dotąd oszczędnością – roczny koszty ogrzewania dom fińskiego o wielkości ok. 120m2 z wykorzystaniem ogrzewania Polarheat i kominka steatytowego wyniósł łącznie 900zł brutto. To tyle, ile miesięcznie kosztuje ogrzewanie podobnego domu gazem. Takie ogrzewanie zapewnia komfort i równomierny rozkład temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Zastosowanie centrali wentylacyjnej  „lito”, również produkcji fińskiej, zapewnia komfortową wymianę powietrza wraz z funkcją rekuperacji, czyli odzyskiem ciepła. Wentylacja mechaniczna budynku wraz z odzyskiem ciepła jest standardem w krajach skandynawskich.

 

Elementy domu

U=Wm2/K

ściana zewnętrzna

0,16

dach

0,08

podłoga

0,11 – 0,15

drzwi

1,0

okna

1,0

 

Jeśli nie dom, to może mieszkanie?
W ofercie firmy „Omatalo” znajdują się także małe tanie mieszkania w zabudowie niskiej. Podstawą koncepcji takich mieszkań jest zaplanowanie inwestycji pod kątem jak największej samodzielności poszczególnych lokali. Podstawowa zabudowa, która może być powielana, składa się z kilku podstawowych typów mieszkań. Wszystkie mieszkania posiadają samodzielne wejścia. Mieszkania na parterze dostępne są dla osób niepełnosprawnych.  Powierzchnia każdego lokalu waha się pomiędzy  32-54 m2 lub innej w zależności od zapotrzebowania i projektu. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie potrzebują dużej powierzchni, ale cenią sobie prywatność, charakterystyczną dla domów jednorodzinnych.

 

domy z elementów prefabrykowanych domy z elementów prefabrykowanychfot. Omatalo

 

Z pełną ofertą firmy „Omatalo” można zapoznać się na stronie www.omatalo.com oraz www.polarheat.pl

Szczegółowa oferta dotycząca energooszczędnego i wydajnego ogrzewania płaszczyznowego marki „Polarheat” dostępna jest na stronie www.polarheat.pl
Pobierz prezentację na temat firmy Omatalo klikając tutaj

 

91-218 Łódź, ul. Traktorowa 202, woj. łódzkie
tel. 601281287,


Liczba odwiedzin: 3422 | Data publikacji: 2016-11-22

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesność, minimalizm, technologia... to słowa, które w...
19.11.2014 | Domy drewniane
Z czym kojarzy się dom drewniany? Przede...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
18.12.2019 | Domy drewniane
Prosta bryła bez wykuszy, dwuspadowe dachy, liczne...
16.07.2019 | Domy prefabrykowane
Domy z prefabrykatów drewnianych, bardzo popularne w...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
10.10.2017 | Domy drewniane
Drewniany dom letniskowy dla niejednego z nas...
Budownictwo drewniane, w ostatnich latach przeżywa zarówno w...
28.04.2016 | Domy prefabrykowane
Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie coraz bardziej...
Taras drewniany czy kompozytowy – to pytanie,...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
07.04.2021 | Domy prefabrykowane
Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. opracowała...
23.03.2021 | Domy prefabrykowane
Beton to wyjątkowy materiał: niedrogi, lekki, uniwersalny,...
Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
12.11.2020 | Domy prefabrykowane
Technologia szkieletowa, popularna np. w Skandynawii czy...
26.08.2020 | Kruszywa
Remonty budynków to proces powtarzający się co...
Jak zbudować samodzielnie dom jednorodzinny w ekspresowym...
03.06.2020 | Domy ekologiczne
W naszym kraju budownictwo murowane jest uświęcone...
29.05.2020 | Kontenery
Dynamika naszych czasów i szybkie tempo życia...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
19.05.2020 | Domy drewniane
Choć w Polsce uświęcone tradycją budownictwo murowane...
05.05.2020 | Domy prefabrykowane
Współczesny rynek budowlany oferuje tak wiele technologii...
Jeszcze do niedawna zaprojektowanie własnego domu z...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: dom drewniany, dom prefabrykowany
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy