Firma Chata Staropolska już od 2004 r. buduje domy z bali drewnianych pod klucz. Co wyróżnia tę firmę na naszym rynku to przede wszystkim fakt, że do każdej realizacja ma całkowicie indywidualny wymiar. Projekty domów drewnianych całorocznych dobierane są zawsze pod konkretnego klienta, według jego oczekiwań i upodobań dom jest także wykańczany. Jednak najistotniejsze z punktu widzenia inwestora jest to, że już w momencie podpisania umowy znana jest całkowita cena domu i nie zmieni się ona na żadnym z etapów budowy. Zmiana ceny możliwa jest tylko i wyłącznie z powodu modyfikacji w pierwotnym projekcie, zleconych przez inwestora oraz tylko i wyłącznie po wcześniejszym dokładnym uzgodnieniu tej zmiany. W profesjonalnej firmie nie ma miejsca na zaskakujące inwestora koszty dodatkowe!

Dlaczego warto mieszkać w domu całorocznym z bali?
Nie od dziś wiadomo, że drewniane domy mają specyficzny mikroklimat, stworzony dzięki właściwościom higroskopowym drewna. Zupełnie inaczej się w takim domu wypoczywa i śpi, nie ma w nim wilgoci, pleśni i grzybów – dlatego ich mieszkańcy rzadziej chorują na choroby płuc, oskrzeli i alergie. Latem jest w nim przyjemnie chłodno, a zimą dom dobrze trzyma temperaturę (ponieważ drewno jest dobrym izolatorem). Doświadczenia skandynawskie wskazują nawet, że mieszkańcy domów z bali żyją zdrowiej i dłużej od ich rodaków z domów murowanych.

Co wyróżnia budowane przez Chatę Staropolską domy z bali wśród innych tego typu domów na rynku polskim?
Domy budowane przez Chatę Staropolską składane są ręcznie. Tylko heblowanie i frezowanie wykonują maszyny. Pozostałe procesy związane z budową domów całorocznych z bali są prowadzone przez wykwalifikowanych pracowników. Wyróżnia je także sposób łączenia bali na rogach domu: jest to tzw. jaskółczy ogon, który stabilizuje dom i spełnia funkcję ozdobną. Jego wyjątkowość polega na tym, ze tego sposobu łączenia nie wykona żadna maszyna – takie precyzyjne łączenie musi być wycięte ręcznie, przez doświadczonego mistrza ciesielskiego.

W jakiej technologii budowane są domy całoroczne z bali?
Domy całoroczne z bali budowane są w technologii sumitkowo-łątkowej. Taki dom składa się z podwaliny, którą mocuje się do fundamentu za pomocą kotew. Na podwalinie rozmieszcza się elementy ścian z bali układanych poziomo. Na rogach domu bale łączone są na tzw. jaskółczy ogon z zamkiem. Na ścianach bale łączone są za pomocą pionowych słupów zwanych szulcami (łątkami). Okna i drzwi są montowane w specjalnych ramach, które są elementami ścian – konstrukcja taka skutecznie zapobiega, aby pracujące bale nie wpływały na okno. Konstrukcję od góry usztywnia się płatwą (oczepem), czyli górną belką zamykającą ścianę oraz oczywiście belkami. Ściany szczytowe oraz ściany kolankowe wykonane są w konstrukcji szkieletowej z obiciem deską imitująca bal lub z bali.

Z jakiego drewna budowane są domy?
Certyfikowane drewno zamawiane jest wyłącznie z Polskich Lasów Państwowych, głównie z nadleśnictw zlokalizowanych w okolicach Białegostoku oraz Przemyśla. Wykorzystuje się sosnę, świerk lub modrzew. Drewno trafia do firmy w stanie surowym i w tartaku jest odpowiednio przygotowywane. Bale stosowane w firmie Chata Staropolska są balami z drewna litego o grubościach od 8 do 24 cm. Bale takie, w zależności od grubości, posiadają od 2 do 4 własnych piór i wpustów, co zapewnia maksymalną szczelność budynku i jest najistotniejszym czynnikiem decydującym o tym, że dom jest energooszczędny i ciepły.

Czy drewno na domy jest specjalnie przygotowywane?
Bale są suszone w suszarniach do wilgotności 18%. Minimalizuje to osiadanie budynku i powoduje, że dom można wykańczać zaraz po wykonaniu stanu surowego. Suszenie komorowe daje gwarancję, że dom jest wolny od wszelkich zarodników insektów i drobnoustrojów. Bale są też heblowane, co zmniejsza znacznie palność ścian – powierzchnia drewna jest gładka, przez co płomienie ognia nie mają się o co zaczepić. Ponadto heblowanie podnosi walory estetyczne i zabezpiecza dodatkowo dom przed czynnikami atmosferycznymi. Na końcu bale są impregnowane bezbarwnym preparatem, który zabezpiecza dom przed pleśnią i drobnoustrojami oraz owadami, a następnie impregnatem z pigmentem, bądź olejem naturalnym, który dodatkowo zabezpiecza bale również przed w/w czynnikami oraz warunkami atmosferycznymi.

Czy projektu domów drewnianych z bali mogą być nowoczesne?
Całoroczne domy drewniane dedykowane są wszystkim użytkownikom: i tym, którzy wolą tradycyjny wygląd, i tym, których bardziej cieszy nowoczesny design. Ważnym czynnikiem jest jedynie miejsce, w którym taki dom będzie stał. Projekt dobiera się wówczas tak, by dom idealnie korespondował z otoczeniem i podobał się właścicielowi.

Więcej informacji o producencie domów drewnianych całorocznych Chata Staropolska oraz przykładowe realizacje znajduje się na stronie www.chata-staropolska.com

21-100 Lubartów, ul. Lipowa 122 B, woj. lubelskie
tel. +48 81 854 53 13, +48 607 23 51 36,