Ekologiczny surowiec i racjonalna produkcja

Drewno to podstawowy materiał budowlany, który towarzyszy człowiekowi od bardzo dawna. Wraz z nadejściem industrializacji dołączyły do niego beton i cegła, a następnie stal, jednak w obecnych czasach drewno wraca na salony i staje się prawdziwym numerem 1, szczególnie w zakresie konstrukcji domów jednorodzinnych. – Zainteresowanie drewnem jako materiałem konstrukcyjnym rośnie z dnia na dzień – wyjaśnia Sławomir Stachowicz z firmy Timber Bud, zajmującej się kompleksową budową domów szkieletowych i domów z bala. – Dziś odbiorcy są przytłoczeni wszechobecnym betonem i szukają takich materiałów do budowy domów, które pozwolą cieszyć się większą naturalnością. Drewno to materiał ekologiczny, który zapewnia zdrowy klimat we wnętrzach, ale także co jest bardzo ważne – pozytywnie wpływa na środowisko. Odnawialny surowiec i racjonalna produkcja charakteryzują się niskim śladem węglowym, a zatem znikomym wpływem na środowisko. Jest to niezwykle ważne dla coraz bardziej świadomych konsumentów, którym zależy na przyszłości naszej planety. Wybierając produkty wykonane z ekologicznych materiałów i z wykorzystaniem odpowiednich, nieszkodliwych dla otoczenia technologii, otrzymujemy przyjazny dla użytkownika obiekt, który pozwoli uniknąć ocieplenia klimatu oraz problemów ze smogiem.

fot. TIMBER BUD

Solidny i ciepły

Domy z drewna charakteryzuje specyficzny, ciepły mikroklimat we wnętrzu. Są korzystniejsze dla alergików, a ich naturalny charakter wpływają kojąco na stres i przemęczenie. – Dla inwestora niezwykle ważna jest oczywiście trwałość takiego budynku – informuje Sławomir Stachowicz. – Technologie budowy domów szkieletowych z drewna i konstrukcji z bala zostały przetestowane na każdym kontynencie. Nasze doświadczenia pokazują, że nawet w najsurowszym klimacie Skandynawii i Kanady zdają one doskonale egzamin, a swoją popularnością wypierają budynki murowane. Jeśli dom drewniany przetrwa śnieżyce i wichury w krajach północy, to umiarkowany klimat Polski zdecydowanie nie będzie im straszny! Budownictwo z drewna było oczywiście podstawowym sposobem stawiania domów także w dawnej Polsce i w wielu regionach, zwłaszcza górskich, nadal możemy spotkać drewniane chaty. Jednak ich często zaniedbana konstrukcja powoduje, że odbiorcy często zastanawiają się, czy taki budynek ma szansę dłuższej egzystencji. Pamiętajmy jednak, że zbudowane 100 lat temu domy z drewna to nie to samo, co współczesne konstrukcje. Dzisiejsze technologie obróbki, mocowań, suszenia, impregnacji oraz fachowa wiedza wyspecjalizowanych firm, poparta najnowszą technologią sprawia, że mówimy tak naprawdę o konstrukcji na zupełnie innym poziomie jakościowym. Nie bez znaczenia jest także surowiec najwyższej jakości, odpowiednio selekcjonowany.

fot. TIMBER BUD

Dobra izolacyjność

Domy z drewna często są podstawą budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Okazuje się, że do uzyskania doskonałej izolacyjności nie trzeba stosować ciężkiego betonu. – Zdecydowanie! Konstrukcja drewniana może posłużyć za bazę do budowy energooszczędnych i pasywnych domów – mówi Sławomir Stachowicz. – Pamiętajmy, że sama skorupa domu, to nie wszystko. Nawet jeśli wykonamy budynek z grubej warstwy betonu, to bez odpowiedniego ocieplenia, okien, ogrzewania i wentylacji nie będzie on sam w sobie ciepły. Ta sama zasada dotyczy budowy domów szkieletowych i z bala. Nasze budynki wypełniany materiałami izolacyjnymi najlepszej jakości, zarówno jeśli chodzi o ściany, jak i dach. Zapewnia to doskonałą izolacyjność całego budynku. W budynkach szkieletowych izolacyjność cieplna przegród jest na bardzo wysokim poziomie, i w większości przypadków wartość współczynnika U nie przekracza 0,3 W/(m²K). Jednocześnie mamy tu ten komfort, że drewno „oddycha” lepiej niż beton i dzięki temu, przy zachowaniu odpowiedniej technologii, nasza konstrukcja będzie mniej narażona na zjawisko kondensacji.

fot. TIMBER BUD

Domy szkieletowe – budowa szybsza niż myślisz!

Kolejną ogromną zaletą domów z drewna jest szybkość ich budowy. Szczególnie w zakresie domów szkieletowych, same prace konstrukcyjne na budowie mogą skrócić się do zaledwie kilku dni!
– W porównaniu do tradycyjnej technologii oznacza to przede wszystkim niższe koszty dla inwestora – wyjaśnia Sławomir Stachowicz. – Mniej osób zaangażowanych, krótszy czas na placu budowy, tym samym mniejsza zależność od czynników atmosferycznych, brak przestojów powodowanych pogodą to czysty zysk! Do tego, jeśli mówimy o budowie domów szkieletowych i z bala, dodać możemy mniejszy udział ciężkiego sprzętu. Samo drewno charakteryzuje się niewielkim ciężarem, a jednocześnie doskonałą wytrzymałością. Lżejsza konstrukcja oznacza tańszy fundament niż w przypadku domów murowanych. Inwestorzy często decydują się nawet na tzw. „fundamenty punktowe”, czyli słupki, co idealnie sprawdza się na terenie o dużym nachyleniu. Ogólnie mówiąc, czas budowy naszych domów z drewna może wynosić od zaledwie kilku dni do około 3 miesięcy, co jest zaledwie niewielkim ułamkiem czasu niektórych tradycyjnych budynków murowanych, szczególnie kiedy inwestycja musi być wstrzymana np. na czas zimy. Decydując się na dom drewniany nie musimy martwić się, czy zdążymy z budową przed pierwszym mrozem. O wiele łatwiej wszystko zaplanować i przekalkulować.

Domy na sezon i na całe życie

Górskie drewniane chaty dla narciarzy, mazurskie domy wypoczynkowe, a także całoroczne domy jednorodzinne pod Warszawą. Firma Timber Bud przeprowadziła do tej pory wiele inwestycji, prywatnych i komercyjnych dla różnych klientów, poszukujących zarówno rozwiązań sezonowych, jak i całorocznych.

– Budowa domów szkieletowych z drewna i domów z bala pozwala nam na dużą elastyczność – tłumaczy Sławomir Stachowicz. – Nasze projekty możemy modyfikować pod życzenie klienta, zarówno jeśli chodzi o wielkość, wyposażenie, jak i kształt budynku. Możemy wykonać zarówno budynki letniskowe, jak też ocieplone na odpowiednim poziomie, zgodnie z wymaganiami dla domu mieszkalnego oraz wykończone poszyciem wewnętrznym i zewnętrznym.

fot. TIMBER BUD

Dom szkieletowy i dom z bala

Domy szkieletowe wykonuje się z drewna świerkowego lub sosnowego. Podstawą jest szkielet z kantówek, który obity jest obustronnie poszyciem z OSB lub płyt kartonowo-gipsowych. Przestrzeń pomiędzy wypełnia się materiałem izolacyjnym i stosuje się folię paroizolacyjną oraz wiatroizolacyjną. Budowę domów szkieletowych zakańcza się wykonaniem drewnianego stropu i dachu. Więźba dachowa może być wykonana na placu z oddzielnych elementów lub być zaprojektowana jako gotowy wiązar i wykonana w fabryce, a następnie jako gotowy element dostarczona na miejsce budowy.

Domy z bali mogą być wykonane z drewna o przekroju od 50 – 100 mm (bal), od 100 – 175 mm (krawędziak) i od 200 mm (belka). Bale mogą być okrągłe, dwustronnie zaokrąglone, klasyczne (gdzie jedne bok jest zaokrąglony a drugi prosty), a także prostokątne. Z bali wykonuje się konstrukcję budynków – przegrody, ściany działowe, a także konstrukcje stropowe i dach. Ściany domów z bali wznosi się w tzw. konstrukcji wieńcowej, zwanej także konstrukcją węgłową, zrębową, na zrąb lub na zamek. Ściana składa się z ułożonych poziomo bali drewnianych. W narożnikach, zwanych węgłami narożnymi łączy się na wręby. Narożniki mogą być z ostatkami lub bez. Ostatkami nazywa się wystające poza obrys budynku końce bali. Do wykorzystania domów z bala jako budynków mieszkalnych konieczne jest zastosowanie dodatkowego ocieplenia.

Firma Timber Bud zapewnia kompleksową budowę obu rodzajów budynków – od projektu aż pod klucz.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.timberbud.pl

00-825 Warszawa, ul. Sienna 64, woj. mazowieckie
tel. +48 882 631 658,