Ciepła woda w domku letniskowym - czy instalacja bieżącej ciepłej wody się opłaca?

Producenci budujący domki letniskowe często wliczają w cenę montaż instalacji hydraulicznej w obiekcie. Rozprowadzenie rur od przyłącza wodnego do punktów poboru w ścianach (umywalki, WC, prysznic) nie oznacza jednak, że w pakiecie otrzymujemy podgrzewanie wody w domku letniskowym. O ile latem dużo działkowiczów korzysta z ogrodowego węża, żeby zrobić sobie orzeźwiający prysznic w pełnym słońcu, o tyle jest to nie do wyobrażenia, gdy temperatura spadnie. Potrzebna jest ciepła woda w domku letniskowym.

Najbardziej skomplikowaną opcją podgrzewania wody w domku letniskowym jest instalacja podobna do tej w bloku czy kamienicy. Mamy wtedy bieżącą ciepłą wodę cały czas jak w mieszkaniu. Wydatek na montaż i eksploatację takiego systemu może jednak znacznie przewyższyć rzeczywiste zapotrzebowanie na ciepłą wodę w działkowym obiekcie. Proponujemy zatem inne sposoby na ogrzewanie wody w domku letniskowym.

Jakie podgrzewanie wody wybrać do domku letniskowego - podgrzewacz elektryczny

Ciepła woda w domku letniskowym najczęściej pochodzi z podgrzewacza zasilanego prądem. W pierwszej kolejności obiekt musi więc być wyposażony w instalację elektryczną. Podgrzewacze elektryczne mają przewagę nad piecykami gazowymi, bo podłączenie prądu do domku jest o wiele prostsze niż budowa specjalnych przyłączy gazowych i dostęp do komina. Ponadto używanie sprzętu na prąd jest dużo bezpieczniejsze niż eksploatacja urządzeń gazowych - zwłaszcza starszych modeli.

Jakie podgrzewanie wody wybrać do domku letniskowego? Na rynku urządzeń elektrycznych jest kilka rodzajów podgrzewaczy, które różnią się wielkością, budową, poborem prądu i sposobem montażu. Najczęściej stosowanymi źródłami ciepłej wody w domku letniskowym są podgrzewacze pojemnościowe i przepływowe.

Ogrzewanie wody w domku letniskowym: bojler

Bojlerem określa się najpopularniejsze urządzenie do podgrzewania wody w domku letniskowym, czyli pojemnościowy podgrzewacz/ogrzewacz wody. Sercem układu jest duży pojemnik, który może mieścić nawet kilkaset litrów wody. Z łatwością znajdziesz jednak mały model o pojemności 50 czy 100 l, który łatwiej zamontować w każdym domu.

Bojler utrzymuje stałą ilość ciepłej wody przez cały czas, niezależnie od tego, ile aktualnie zużywają działkowicze. Sami ustawiamy temperaturę, którą ma osiągnąć ciepła woda w domku letniskowym. Niektóre urządzenia są na tyle zaawansowane, że możemy ustawić również godziny podgrzewania i skorzystać np. z tańszej taryfy energii. Samo utrzymywanie raz osiągniętej temperatury wody nie generuje takiego zużycia prądu jak jej początkowe nagrzewanie.

Podgrzewacz pojemnościowy to rozwiązanie polecane przede wszystkim dużym rodzinom. Im więcej domowników, punktów poboru i ogólnie zużycia wody, tym bardziej będzie się opłacać montaż bojlera zamiast tańszych alternatyw.

Jaki bojler wybrać do podgrzewania wody w domku letniskowym?

Podgrzewacze pojemnościowe różnią się parametrami:

• pojemność - im więcej litrów mieści bojler, tym na dłużej starczy ciepła woda, czyli np. więcej osób będzie mogło wziąć prysznic bezpośrednio po sobie. Jeśli jednak czekanie na ciepłą wodę nie jest dla Ciebie problemem, a zależy Ci na kompaktowym urządzeniu - mały bojler będzie idealny. Ponadto im mniejszy bojler, tym mniejsze wydatki na prąd;

• izolacja - podgrzewacz musi być dobrze zabezpieczony przed utratą ciepła. Wtedy będzie dłużej utrzymywał temperaturę i wykorzystywał mniej prądu na dogrzanie ciepłej wody w domku letniskowym;

• moc - jest związana z pojemnością i nie warto kierować się nią jako oddzielnym parametrem. W teorii im większa moc, tym szybciej zagrzana woda, ale porównywać należy oba parametry (moc i pojemność) jako całość.

Podgrzewanie wody w domku letniskowym: podgrzewacz przepływowy

Drugim rodzajem ogrzewaczy elektrycznych to modele przepływowe. Są zwykle dużo mniejsze od bojlerów, co już na starcie daje im plus. Występują w różnych wariantach: podumywalkowe (najczęściej montowane w szafce pod zlewem), nadumywalkowe z baterią w zestawie, a także osobne urządzenia zawieszane w sąsiedztwie ujścia wody i kontaktu.

Ogrzewanie wody w domku letniskowym za pomocą podgrzewacza przepływowego ma zasadniczą zaletę: masz ciepłą wodę w domku letniskowym tylko wtedy, gdy odkręcisz kurek. Podgrzewacze automatycznie podnoszą wówczas temperaturę wody do ustawionej wartości. Nie zużywasz więc prądu potrzebnego na magazynowanie raz podgrzanej wody. Ponadto małe rozmiary dają swobodę w montażu urządzenia.
Jednopunktowy ogrzewacz przepływowy zapewnia ciepłą wodę tylko w jednym miejscu, więc jeśli chcesz zyskać podobne działanie do bojlera, potrzebujesz podgrzewacza wielopunktowego. Takie urządzenie wymaga jednak dostępu do trójfazowej instalacji elektrycznej 400 V, która zużywa dużo więcej prądu.

Podgrzewanie wody w domku letniskowym - co wybrać?

To, jakie podgrzewanie wody wybrać do domku letniskowego, zależy przede wszystkim od zapotrzebowania działkowiczów. Żeby sobie pomóc w wyborze, można dokonać uśrednionych obliczeń i porównać ile litrów wody będziemy zużywać z parametrami różnych urządzeń. Zasada jest jednak taka, że największy komfort i swobodę zapewniają bojlery, które dostarczają ciepłą wodę w całym domku letniskowym w dużych ilościach. Mniejsza alternatywa - jednopunktowy podgrzewacz przepływowy zużywa mniej prądu niż bojler, ale podnosi temperaturę wody tylko w jednym punkcie. Z kolei wielopunktowe podgrzewacze przepływowe zużywają dużo więcej energii i po przeliczeniu mogą wcale nie wyjść taniej niż ogrzewacz pojemnościowy, czyli bojler.

Partnerem wpisu jest Drewnolandia - producent domków drewnianych letniskowych i całorocznych.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,