Dom typu stodoła – opinie kontra fakty

Opinie, że dom typu stodoła architektonicznie nie zostawia wielkiego pola do popisu są błędne, choć prosta forma pozornie mogłaby stwarzać pewne ograniczenia. W praktyce projektów domu stodoły jest tyle, ilu projektantów i klientów, a możliwości są ograniczone jedynie ludzką wyobraźnią.

Nie zmienia to jednak faktu, że pewne wyróżniki stylu pozostają niezmienne. Przede wszystkim jest to prosta forma, która stanowi doskonałą przeciwwagę dla powstających masowo w latach 90-tych budynków z wieloma załamani dachu, kolumnami na ganku i licznymi balkonami. Również kolorystyka jest tu bardziej stonowana niż w budownictwie z poprzedniej epoki, gdzie dominowały pastele – róże, pistacje, żółcie.

fot. Drewnex

W projektach domów typu stodoła pojawiają się więc przyjemne do oka kolory, które można spotkać w przyrodzie: naturalne odcienie drewna (również postarzanego), uniwersalne i zawsze eleganckie szarości, intrygujące czernie na dachu, które sprawiają, że budynek wtapia się w krajobraz.

Tym pełnym harmonii połączeniom sprzyjają też duże przeszklenia, które z jednej strony gwarantują doskonałe doświetlenie wnętrza naturalnym światłem, z drugiej – łączą je z tym, co na zewnątrz, nie stwarzając nieprzyjaznych i trudnych do przekroczenia barier.

Ciekawego charakteru domom-stodołom drewnianym nadaje pokrycie dachowe, najczęściej z blachy na rąbek stojący, która stanowi oryginalny kontrapunkt dla całej konstrukcji.

 

Dom stodoła: projekty i budowa

Dom stodoła drewniany – jak sama nazwa wskazuje – powstaje z naturalnego surowca, który znany jest człowiekowi od wieków i nigdy nie stał się passe. Firma Drewnex, która od początku swojej działalności zajmuje się budownictwem drewnianym, rozpoczęła projektowanie i budowę domów szkieletowych w nowoczesnej formie, jaką jest właśnie nowoczesna stodoła, podążając tym samym za światowymi trendami w budownictwie.

fot. Drewnex

Szkielet domu-stodoły powstaje z najlepszej jakości drewna konstrukcyjnego o grubych przekrojach z wykorzystaniem najnowszych technologii. Taka konstrukcja, która wyróżnia się prostą formą (najczęściej na planie prostokąta) z dachem dwuspadowym ma nie tylko walory estetyczne. Jej atutem jest też energooszczędność uzyskiwana dzięki zwartej bryle budynku. Dom stodoła z drewna daje zarazem ogromne pole do popisu jeśli chodzi o aranżację wnętrza. Wachlarz możliwości jest tu ogromny, począwszy od tradycyjnych, klasycznych aranżacji, poprzez szalenie modny styl industrialny, na surowym minimalizmie kończąc.

Pierwsze koty za płoty – nowy produkt, nowe wyzwania

W teorii wszystko wydaje się proste. A jak wygląda modelowy dom drewniany typu stodoła wykonany przez Drewnex? Przede wszystkim ma on bardzo funkcjonalny rozkład pomieszczeń i z powodzeniem może służyć pięcioosobowej rodzinie, zapewniając maksymalny możliwy komfort.

Główna konstrukcja składa się z ramy klejonego drewna. Serce całego domu bije na parterze, w części dziennej, którą zaprojektowano na otwartym planie. Dzięki przeszkleniu ściany w salonie z wyjściem na zadaszony taras udało się harmonijnie połączyć wnętrze z otoczeniem poprzez możliwość wykorzystania zadaszonej powierzchni nad tarasem, który może z powodzeniem pełnić funkcję letniego salonu w upalne dni.

fot. Drewnex

Na poddaszu znajdują się cztery sypialnie z garderobą i dwoma łazienkami, a w każdym z pomieszczeń znajdują się duże przeszklenia od sufitu do podłogi.
Konstrukcja drewniana nie przeszkadza w zastosowaniu na całej powierzchni domu ogrzewania podłogowego, dzięki czemu we wnętrzu nie ma konieczności montowania grzejników na ścianach, które mogłyby negatywnie wpłynąć na estetykę całości.
Inwestor zdecydował się na zakrycie belek stropowych na większości powierzchni parteru, pozostawiając jedynie mocny akcent w postaci gęsto umieszczonych widocznych belek w salonie.

Budynek – co w tego typu domach nie jest oczywiste – posiada dwa duże balkony po obu stronach. Przyjęte w projekcie domu stodoły rozwiązanie nie zakłóca jednak wrażenia prostoty, ponieważ balkony znajdują się odpowiednio nad garażem i nad częścią mieszkalną, przez co wtapiają się harmonijnie w bryłę budynku. To wrażenie potęguje ponadto zastosowanie szklanych barierek i rezygnacja z zadaszenia nad balkonami.

fot. Drewnex

Energooszczędności sprzyja nie tylko zwarta konstrukcja, ale i ocieplenie ścian zewnętrznych wełną mineralną o wysokich parametrach izolacyjnych oraz dodatkowe zastosowanie membran wiatroizolacyjnych i paroprzepuszczalnych.

Dom stodoła – cena i jakość idą w parze?

Szare, betonowe kostki z odpadającym tynkiem to coraz rzadszy widok w naszym kraju. Kresu dobiega też epoka powstających w pierwszych latach wolnej Polski kolorowych i fantazyjnych budynków, które miały być odtrutką na szarość PRL-u.

Prostota jest dziś w cenie, a dom stodoła doskonale się w tę prostotę wpisuje. Nic dziwnego, że coraz częściej pojawiają się w Internecie opinie o domach-stodołach i zaletach mieszkania w tego typu budynkach, co jest pochodną skokowo przyrastającej ilości firm, które oferują ich wykonanie. Czy jednak fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw ma w ofercie budowę i projekty domów typu stodoła w różnych cenach i wariantach wykonania oznacza, że możemy sugerować się tylko finansami?

fot. Drewnex

Na pewno nie! Wszak drewno jest materiałem wymagającym, a wiedzę odnośnie jego obróbki zbiera się przez lata. Drewnex na rynku działa od 1991 roku i po dziś dzień kontynuuje wielopokoleniowe rodzinne tradycje stolarsko-ciesielskie. To doświadczenie sprawia, że firma oferuje obecnie nie tylko budowę, ale również projekty domów-stodół, a także innych budynków z drewna.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.drewnex.pl

34-745 Spytkowice, Spytkowice 106A, woj. małopolskie
tel. 182 688 716, 692 193 449,