Domy modułowe keramzytowe – co trzeba wiedzieć o technologii?

O ile jeszcze do niedawna niewielu z nas słyszało o keramzycie jako materiale budowanym, to dziś śmiało można powiedzieć, że to technologia, która staje się również w naszym kraju coraz bardziej popularna. Jako ekologiczny materiał budowlany, keramzyt produkowany jest z gliny ilastej, pęczniejącej pod wpływem działania wysokiej temperatury. Keramzytobeton to z kolei rodzaj betonu, w którym głównym kruszywem jest właśnie keramzyt. Ma on dość porowatą strukturę, jest lekki, niepalny, odporny na działanie wilgoci i czynników chemicznych, a ponadto ma bardzo dobre właściwości izolacyjności termicznej.

fot. KROSBUD

– Sam keramzyt ma stosunkowo niewielki ciężar objętościowy, który w zależności od granulacji waha się w granicach 300-350 kg/m³. Natomiast keramzytobeton jest materiałem o większym ciężarze jednostkowym, projektowanym wg potrzeb, od 700 do 1800 kg/m³. Ma on szereg zalet, które sprawiają, że doskonale sprawdza się do budowy domów modułowych. Jest lekki, bezzapachowy, chemicznie obojętny oraz odporny na działanie grzybów, pleśni, owadów oraz gryzoni. Ma ponadto wysoką odporność ogniową, dobrą dźwiękochłonność i jest mrozoodporny. Zdolność kumulowania ciepła i niewielki współczynnik przenikania ciepła sprawiają, że prefabrykowane domy modułowe keramzytowe są bardzo ciepłe i tanie w eksploatacji – wyjaśnia Przemysław Karolak z firmy Krosbud.

Co istotne – budowa domu modułowego z gotowych prefabrykatów zabiera zaledwie kilka dni, czym technologia ta bije na głowę tradycyjne budownictwo murowe.

fot. KROSBUD

Domy modułowe całoroczne – cena i czas

Wśród różnych czynników, które determinują nasze decyzje zakupowe, wciąż niemałe znaczenie mają opinie osób, które na daną technologię postawiły, jak i cena. Dziś o wiele bardziej niż kilkanaście lat temu zwracamy też uwagę na jakość i nawet jeśli ostateczny koszt będzie wyższy, to coraz częściej jesteśmy skłonni dopłacić. Jak wygląda kwestia ceny w przypadku domów modułowych całorocznych z prefabrykatów keramzytobetonowych? Otóż warto uświadomić sobie, że na koszt mają wpływ zarówno zastosowane materiały, jak i czas budowy, a więc okres, na jaki zaangażowana jest ekipa budowlana – a związku z tym jej wynagrodzenie. Istotą technologii prefabrykacji z keramzytobetonu jest powstawanie gotowych elementów w fabryce, a następnie ich montaż na miejscu docelowym, co pozwala uniezależnić się od warunków atmosferycznych. Ważną kwestią jest przy tym oszczędność czasu i kosztów. Gotowe elementy łączy się sprawnie wg planu przyjętego w projekcie domu modułowego całorocznego. Budowa z prefabrykatów oraz prace wykończeniowe umożliwiają zamieszkanie w domu po zaledwie kilkunastu tygodniach.

fot. KROSBUD

Projekty domów modułowych całorocznych

Krosbud wykorzystuje keramzyt do produkcji i elementów ściennych, takich jak ściany nośne i ściany działowe. Gładka powierzchnia i zwarta struktura ścian wznoszonych z elementów prefabrykowanych z keramzytobetonu oraz stropów, zapewnia im bardzo niską nasiąkliwość. Wszystkie prefabrykowane elementy posiadają niezbędne otwory okienne i drzwiowe oraz dla rur i innych instalacji, pozwalając zaoszczędzić wiele czasu przy budowie budynku. Poprzez produkowanie elementów na płaskich formach uchylnych można wygenerować skomplikowane szablony, takie jak łuki, owale i okręgi, a także wykonać nadproża zintegrowane z elementami ściennymi z betonów zwykłych wyższych klas, takich jak C20/25, C30/37, C37/45.

fot. KROSBUD

Budynek z keramzytobetonu pokryty dachem może zostać zamknięty i w zasadzie od razu ocieplony, a cały dom z keramzytu wraz z wykończeniem wnętrz powstaje na przestrzeni od 8 do 12 tygodni. Projekty domów modułowych całorocznych, do budowy których stosowane są prefabrykowane elementy na bazie keramzytu, przewidują rozwiązania praktyczne, wygodne i energooszczędne.

– Rozwiązania keramzytowe oferujemy dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego, jak i inwentarskiego. W rezultacie stosowania naszych innowacji dotyczących projektów domów modułowych całorocznych z keramzytu i ich budowy, nasi klienci mogą zaoszczędzić czas, jak i obniżyć cenę inwestycji – mówi Przemysław Karolak.

fot. KROSBUD

W budownictwie mieszkaniowym w ostatnich latach zyskuje też jeszcze jeden aspekt, mianowicie – ekologiczność, co jest efektem nie tylko mody, ale i zachodzących na naszych oczach gwałtownych zmian klimatycznych, które są pochodną degradacji zielonej planety. Nic dziwnego, że jesteśmy konsumentami coraz bardziej świadomymi faktu, że nasze jednostkowe decyzje maja wpływ na stan ziemi. Dlatego coraz częściej stawiamy właśnie na przyjazne środowisku i człowiekowi materiały, a budowa domu modułowego z keramzytu świetnie się w ten trend wpisuje, bo to materiał naturalny.

Ekologiczny znaczy też dziś „oszczędny”, a domy z keramzytu są takie zarówno na etapie wznoszenia (ich niewielka wilgotność, znikoma nasiąkliwość, a także gładkość powierzchni eliminuje konieczność zużywania dużych ilości wody technologicznej), jak i w fazie eksploatacji.

fot. KROSBUD

Mieszkanie od dewelopera czy indywidualna inwestycja? Coraz częściej decydujemy się na drugą opcję, czemu sprzyja zarówno dostęp do niedrogich technologii budowlanych, jak i możliwość realizacji najbardziej nietypowych architektonicznie projektów. Domy modułowe całoroczne z keramzytu świetnie się w te rynkowe tendencje wpisują. Prosta i tania technologia, niskie koszty eksploatacji oraz szybki czas budowy domów modułowych to ich kolejne atuty, dzięki którym popularność prefabrykacji z keramzytobetonu na rodzimym rynku rośnie z roku na rok.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.krosbud.pl

66-340 Przytoczna, Dębówko 38, woj. lubuskie
tel. 509 122 751,