Dom z duszą
Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto rozważyć budowę domu drewnianego zamiast murowanego. Decyzja o zamieszkaniu w budynku, który jest niezwykle przyjazny człowiekowi i naturze, to przecież wybór określonego stylu życia. Drewno – ten najszlachetniejszy ze wszystkich surowców – pozwala stworzyć w domu niepowtarzalny klimat, który przenosi mieszkańców w inny świat, odległy od wielkomiejskiego zgiełku, w którym można wypocząć i odetchnąć po ciężkim dniu.
Każdy, kto choć raz przebywał w domu drewnianym wie też, jak duża jest różnica pomiędzy jakością powietrza i mikroklimatem takich budynków w porównaniu do murowanych. Właściwości naturalnego materiału, jakim jest drewno, mają pozytywny wpływ na komfort przebywania w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest też fakt, że domy drewniane są bardzo ciepłe zimą i przyjemnie rześkie latem, co dodatkowo korzystnie wpływa na samopoczucie mieszkańców.
Co jeszcze sprawia, że tak dobrze czujemy się w domach wykonanych z drewna? Z pewnością niska akustyczność, jaką cechują się tego typu budynki.
– A zawdzięczają ją wełnie mineralnej wypełniającej ściany, która pełni rolę izolatora akustycznego, doskonale tłumiącego drgania i dźwięki. Sprawia to, iż w spokoju możemy oddawać się naszej ulubionej drzemce, gdy tuż za ścianą nasza pociecha trenuje gamy na skrzypcach –mówi Bartłomiej Jaworski z firmy PARTNER  ze Szczecina, której szeroka oferta obejmuje między innymi domy drewniane w technologii szkieletowej.

 

dom drewniany czy murowanyfot. PARTNER

 

Dom drewniany – szybka i tania budowa
Podczas podejmowania decyzji o technologii, w jakiej chcemy zbudować nasz wymarzony dom, kluczowy jest jednak nie tylko komfort mieszkania w takim budynku, ale również sam proces jego budowy. A tu duże znaczenie ma na przykład szybkość realizacji inwestycji czy jej koszty.
– Warto zauważyć, że domy w technologii szkieletowej buduje się błyskawicznie  – mówi Bartłomiej Jaworski. – Średni czas realizacji całego budynku to około 2 miesiące, a dzięki prefabrykacji możliwe jest prowadzenie budowy nawet zimą. Poza tym budynek jest gotów do zamieszkania praktycznie zaraz po zakończeniu budowy – dodaje.

 

dom drewniany producentfot. PARTNER

Oprócz tego, że nie musimy długo czekać na moment, w którym będziemy mogli zamieszkać w wymarzonym domu, szybki czas budowy ma również inne zalety. Na krócej angażujemy ekipę budowlaną, przez co już sam koszt realizacji inwestycji się obniża.
– Ponadto już na etapie wyceny wiadomo dokładnie, ile będzie kosztować całość, bo raczej nie grożą nam w tak krótkim okresie czasu olbrzymie wahania cen materiałów – zauważa Bartłomiej Jaworski.
Domy drewniane, dzięki temu, że są dużo lżejsze od murowanych, pozwalają też na wykonywanie lżejszych – a zatem również tańszych – fundamentów. Nie ma też problemu, jeśli chcemy taki dom zbudować na niestabilnym gruncie. Jego niewielki ciężar sprawia, że można go postawić tam, gdzie budowa budynków murowanych jest niemożliwa.

 

energooszczędne domy drewniane energooszczędne domy drewnianefot. PARTNER

 

Energooszczędne domy drewniane
Nie jest sztuką zbudować wygodny i piękny dom, w którym będzie się mieszkać komfortowo. Ważne jest, aby nie mieć problemów z jego późniejszym utrzymaniem, gdy z czasem okaże się, że np. niezwykle trudno ogrzać dużą powierzchnię podczas surowej zimy. W przypadku domów drewnianych nie musimy się obawiać olbrzymich rachunków za ogrzewanie.
– Domy wykonane z drewna są bardzo ciepłe, co skutkuje niższymi (nawet o 50%!) rachunkami za ogrzewanie. Niska akumulacja cieplna ścian powoduje, że nawet w najzimniejsze dni w takim domu szybko będzie ciepło i przytulnie. Jest to możliwe dzięki temu, że praktycznie cały przekrój ściany stanowi warstwa izolatora – wełny mineralnej. Współczynnik przenikania ciepła dla prawidłowo wykonanej ściany szkieletowej powinien wahać się w zakresie 0,13 – 0,17 W/m2K, przy stosunkowo małej jej grubości  – wyjaśnia Bartłomiej Jaworski.
Dzięki temu zyskuje się ponadto dodatkowe metry powierzchni – przy budynku o powierzchni 120 m² może to być nawet 15 m². Stosowane (praktycznie już standardowo) inne rozwiązania, takie jak stolarka okienna trójszybowa, specjalne drzwi, rekuperacja czy pompy ciepła dodatkowo obniżają koszty późniejszej eksploatacji budynku związane z jego ogrzewaniem.

 

jaki dom drewniany jaki dom drewnianyfot. PARTNER

 

Bezpieczny dom w technologii szkieletowej
Domy drewniane są długowieczne – pod warunkiem, że zostały wykonane profesjonalnie, z należytą starannością i z materiałów najwyższej jakości.
– W naszej firmie w produkcji stosujemy skandynawską tarcicę konstrukcyjną, czterostronnie struganą, z zaokrąglonymi brzegami, suszoną komorowo oraz sortowaną maszynowo pod względem wytrzymałości, klasy C24 – mówi Bartłomiej Jaworski.
Takie przygotowanie tarcicy, jak również rygorystyczne przestrzeganie norm na wszystkich etapach procesu produkcyjnego sprawia, że domy drewniane firmy PARTNER są praktycznie ognioodporne. Stosowana tarcica z drewna czterostronnie struganego ze sfazowanymi krawędziami powoduje, że płomienie ognia ślizgają się po drewnie, a wełna mineralna wypełniająca przestrzenie ścian wraz z płytami kartonowo-gipsowymi obitymi na ścianach stanowią doskonałą dodatkową przegrodę ogniową.

 

dom drewnianyfot. PARTNER

 

Jaki dom drewniany?
Jeśli nie mamy wyobrażenia o tym, w jakim domu drewnianym chcielibyśmy zamieszkać, można posłużyć się gotowym projektem lub wykorzystać go jako punkt wyjścia, inspirację.
– Dysponujemy katalogami domów, gdzie każdy klient może znaleźć coś dla siebie. Jednak gotowe modele nie są absolutnie żadną przeszkodą w tym, aby zrealizować projekt zgodnie z wytycznymi klienta. Prawdziwy dom
zbudowany z naszą firmą podobnie jak dziecięce rysunki zaczyna się od kartki papieru, którą pomagamy zamienić w rzeczywistość – mówi Bartłomiej Jaworski.
Domy wykonywane w technologii szkieletowej łatwo rozbudowywać, przy czym odbywa się to bez utraty ich właściwości użytkowych. Dzięki temu nie musimy się obawiać, że podczas projektowania budynku decyzję o tym, gdzie jest sypialnia a gdzie łazienka, podejmujemy raz na całe życie. Dom drewniany może więc rosnąć wraz z rodziną, a poszczególne pomieszczenia mogą wielokrotnie zmieniać swoje przeznaczenie.
Niskie koszty, ekologiczność, komfort mieszkania, energooszczędność – wszystkie te aspekty przemawiają na korzyść domów drewnianych. Nic więc dziwnego, że również w Polsce z roku na rok tego typu budynków powstaje coraz więcej.

Więcej szczegółów o ofercie firmy PARTNER znajduje się na stronie: www.partner.szczecin.pl

 

70-893 Szczecin, ul. Przyszłości 20, woj. zachodniopomorskie
tel. 914621756, 509955782,