Domy z bali pod klucz

Domy drewniane

Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach, ich wzrost jest powolny, a gospodarka wodna znacznie ograniczona. Dzięki temu to drewno o wąskich słojach jest nadzwyczaj odporne i posiada wysoką stabilność wymiarową. Ma również doskonały wskaźnik izolacji termicznej. Te szczególne właściwości sprawiają, że jest to jeden z najlepszych na świecie materiałów do budowy domów z bali.

Domy z bali – czy warto?
Odpowiedź na powyższe pytanie z wielu względów jest zdecydowanie twierdząca. Drewno to naturalny, ekologiczny i ciepły materiał budowlany. Masywne bale mają ponadto unikalną zdolność wchłaniania wilgoci i uwalniania jej do powietrza w pomieszczeniu po wyschnięciu. Według badań, im więcej drewna znajduje się w wewnętrznych ścianach domu, tym zdrowszym powietrzem będą oddychać jego mieszkańcy.
Ponadto bale absorbują ciepło i uwalniają je z powrotem do atmosfery, gdy robi się chłodniej w środku. Pozwala to regulować temperaturę domu przy utrzymaniu zużycia i kosztów energii na niskim poziomie. Jedną z korzyści bali w porównaniu do lżejszego drewna jest też ich zdolność absorbowania i kumulowania energii słonecznej wiosną i jesienią, gdy słońce znajduje się nisko. Nocą ściany powoli uwalniają ciepło, które zgromadziły w czasie dnia, z kolei latem wykorzystują one chłodne powietrze letnich nocy, aby utrzymać chłód nawet w najgorętsze dni.

 

domy z drewniane z balifot. Honka

Domy z bali tworzą akustycznie i estetycznie przyjazne środowisko życia, mają też wyższą odporność na wilgoć, ogień i klęski żywiołowe niż budynki wznoszone przy połączeniu drewna i cementu.
Nie mówiąc już o aspektach czysto estetycznych i wizualnych – w domu drewnianym mieszka się lepiej również dlatego, że jest on po prostu ładniejszy od domu murowanego. Tak niepowtarzalnego klimatu wewnątrz oraz poczucia bycia blisko natury nie da się stworzyć w żadnym – nawet najlepiej zaprojektowanym – domu murowanym.

 

domy z bali honka dom z bali honkafot. Honka

 

Producenci domów z bali
Aby jednak w pełni móc korzystać ze wszystkich wymienionych zalet domów z bali, muszą być one prawidłowo wykonane. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w budownictwie drewnianym jest brak szczelności. Kluczowe znaczenie ma tutaj technologia przygotowania surowca – przede wszystkim odpowiednia wilgotność materiału uzyskiwana w procesie suszenia. Następnie bale prefabrykowane są na skalę przemysłową, każdy pod konkretne zamówienie i projekt.
– Wszystkie elementy muszą być wykonane z niezwykłą precyzją i dopasowane do siebie – podkreśla Piotr Florczak, prezes firmy FINDREWNO Sp. z o. o., będącej przedstawicielstwem fińskiego producenta domów z bali HONKARAKENNE Oyj (w skrócie  Honka w Polsce). – Sprawia to, że każdy dom z bala firmy Honka składa się jak z klocków. Specjalne profile bali oraz dodatkowe uszczelki występujące pomiędzy nimi zapewniają całkowitą szczelność. Nawet po wielu dziesiątkach lat ściany będą tak samo nieprzepuszczalne jak były na początku. Gwarantują również zatrzymanie energii cieplnej w budynku – dodaje.
Innym częstym grzechem producentów jest brak należytej staranności podczas wykonywania konstrukcji, co powoduje przenikanie lub kumulowanie wilgoci w środku budynków.

 

domy drewniane honka dom drewniany honkafot. Honka

– Jeżeli chodzi o wilgoć, to firma Honka od lat prowadzi badania nad efektywnością energetyczną, zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią we współpracy z VTT Technical Research Centre of Finland oraz wiodącymi ekspertami z zakresu budownictwa z litego drewna – mówi Piotr Florczak.
Efektem tej współpracy jest kilka opatentowanych rozwiązań, które gwarantują, że niskoenergetyczne i „oddychające” ściany domów z bali są jednocześnie odporne na wilgoć, a wilgotność powietrza wewnątrz domu utrzymuje się na optymalnym dla człowieka poziomie.

 

dom drewniany wnętrze wnętrze domu drewnianegofot. Honka

 

Domy z bali tylko z dobrego surowca
Obok doświadczenia i technologii niezwykle ważnym czynnikiem mającym wpływ na komfort życia w domu z bali jest też odpowiedni materiał. Bale wykorzystywane do budowy domów firmy Honka wytwarzane są z najlepszej jakości drewna, które jako naturalny i wytrzymały materiał ma ogromny wpływ na ekologię, efektywność energetyczną, estetykę oraz zdrowy klimat wewnątrz domu. – Będąc prekursorem w przemyśle budowlanym zajmującym się wytwarzaniem domów z bali drewnianych, Honka dysponuje gruntowną wiedzą na temat litego drewna, a także możliwości jakie stwarza wykorzystanie tego pięknego surowca – mówi Piotr Florczak.

 

dom drewniany w środkufot. Honka

 

Nowoczesne domy z bali
Elementy domów przygotowywane są w technologii przemysłowej, jednak nie powoduje to bynajmniej braku indywidualnego podejścia do klienta. Konsultanci firmy Honka wspierają klientów w załatwieniu wszelkich formalności, których wymaga każdy pojedynczy projekt budowlany, pomagają we wszystkich kwestiach związanych z budową, uzyskaniem potrzebnych zatwierdzeń i pozwoleń, wyjaśniają szczegóły techniczne. Dzięki temu, że w firmie stosuje się komputerową technologię CAD/CAM w produkcji domów i na etapie ich projektowania, cały ten proces jest bardziej uniwersalny i elastyczny.
– Bez względu na to, jaki będzie indywidualny projekt budynku, nasi projektanci zrobią wszystko, abyśmy mogli taki dom dla klienta przygotować – mówi Piotr Florczak.
Choć domy z bali najczęściej kojarzą się z tradycją, bliskością natury i urokiem drewna, to jednak ogromne doświadczenie, możliwości technologiczne oraz indywidualne podejście do każdego klienta pozwalają firmie Honka na wznoszenie budynków również w stylu nowoczesnym. Na swoim koncie firma ma już niemało domów z bali, które zachowując wszystkie walory naturalnego surowca, wnoszą też powiew nowoczesności dzięki np. licznym przeszkleniom czy nietypowym bryłom.

 

dom drewniany z balifot. Honka

 

Honka od blisko 60 lat produkuje domy z bali o przekrojach okrągłych i prostokątnych, a kompetencje firmy może potwierdzić ponad 80 tyś. zadowolonych klientów na całym świecie.
Firma posiada szereg patentów dotyczących technologii budowy z bala, przykłada też dużą uwagę do badań i kontroli jakości. Ściany, okna i inne konstrukcje są testowane i optymalizowane w laboratorium kontrolnym Honki, a wyniki badań są weryfikowane przez niezależne ośrodki naukowe. Przykładem jest Instytut Badań Drewna Fraunhofera oraz Instytut Wilhelma Klauditza w Brunszwiku w Niemczech. Nadrzędnym przedmiotem wszystkich prac badawczych w Instytucie Fraunhofera było poprawienie i zapewnienie jakości wyrobów z drewna. Wyniki badań firmy zostały potwierdzone przez tę instytucję podczas niezależnych testów. O jakości produktów firmy świadczy też fakt, że jako pierwszy producent domów z bali uzyskała znak CE na produkt, jakim jest kompletny dom.

Ze szczegółową ofertą firmy Honka można zapoznać się na stronie: www.honka.pl

 

98-161 Zapolice k.Zduńskiej Woli, Strońsko 58, woj. łódzkie
tel. 438238307, 601394934,


Liczba odwiedzin: 3960 | Data publikacji: 2014-10-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
18.09.2018 | Domy drewniane
W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa około...
19.04.2017 | Domy drewniane
Domy z bali są naturalne, zdrowe i...
24.02.2016 | Domy drewniane
Powrót do natury to dziś nie tylko...
03.02.2016 | Domy drewniane
Jeśli marzenie o własnym domu jest właśnie...
09.10.2013 | Domy drewniane
Rozmowa z Piotrem Florczak - Prezesem firmy...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
06.05.2016 | Domy drewniane
Dom drewniany – pierwsze skojarzenia przychodzące na...
09.11.2015 | Domy drewniane
Przytulny, ekologiczny, energooszczędny – to pierwsze skojarzenia...
23.07.2015 | Domy drewniane
Co sprawia, że tak bardzo urzeka nas...
13.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy...
11.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesność, minimalizm, technologia... to słowa, które w...
10.05.2016 | Domy drewniane
Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile...
06.04.2016 | Domy drewniane
Firma Drewnex, lider w dziedzinie budowy drewnianych...
16.02.2016 | Domy drewniane
Architektura XXI wieku zdaje się nie znać...
19.01.2016 | Domy drewniane
Choć drewno znane i wykorzystywane jest przez...
11.12.2015 | Domy drewniane
Trwały, energooszczędny i zdrowy – taki powinien...
10.11.2015 | Domy drewniane
Choć wszyscy wiemy, że mieszkanie w domu...
08.05.2015 | Domy drewniane
Marzeniem wielu ludzi, zwłaszcza tych, którzy mieszkają...
25.02.2014 | Domy drewniane
Jeszcze niedawno spychane na bok budownictwo drewniane...
18.02.2020 | Techniki zamocowań
Słupy drewniane występują w większości więźb czy...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. podkarpackie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. podlaskie
woj. dolnośląskie

Słowa kluczowe: domy z bali, dom z bali, producent domów, domy drewniane
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy