Wybór materiału, z którego wybudujemy swój dom marzeń nie jest sprawą prostą i oczywistą. Producenci różnych materiałów budowlanych kuszą inwestorów przede wszystkim ceną i szybką realizacją inwestycji. Nie wolno jednak zapominać, że dom to miejsce, w którym spędzamy największą cześć życia. Tam śpimy, odpoczywamy, pracujemy. Warto więc podejść do tematu profesjonalnie i sprawdzić, jaki materiał jest rzeczywiście najlepszy nie tylko dla naszej kieszeni, ale także dla naszego organizmu. Zwłaszcza że dom z drewna jest tani, szybki w realizacji i jednocześnie przyjazny człowiekowi.  

 

dom z bali afjfot. AFJ

 
Dlaczego drewniany dom?
Drewno to najstarszy materiał budowlany. Ponieważ jest trwałe, a przy tym łatwo daje się barwić oraz kształtować, przetrwało wszystkie epoki i mody architektoniczne. W każdej z nich, samodzielnie lub w połączeniu z innymi materiałami, stanowiło i nadal stanowi ważny budulec. Jednak oprócz tego, że jest uniwersalne i piękne, drewno jest materiałem naturalnym i zdrowym. Badania dowodzą, że mieszkańcy w pełni drewnianych domów z bali (nie należy ich utożsamiać z domami szkieletowymi, w których drewniana jest jedynie konstrukcja budynku) żyją nawet o kilkanaście lat dłużej niż mieszkańcy innych budynków. Dzieje się tak dlatego, że domy drewniane dzięki naturalnym predyspozycjom drewna do regulacji wilgoci mają specyficzny mikroklimat, nie do odtworzenia w sposób sztuczny. Ten unikalny mikroklimat sprzyja prawidłowej wentylacji pomieszczeń, a co za tym idzie – zapobiega chorobom układu oddechowego i różnego rodzaju alergiom. Naturalny proces wymiany ciepła sprawia, ze w drewnianym domu nigdy nie jest zbyt zimno lub zbyt gorąco, zbyt wilgotno lub zbyt sucho. Kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego rodzaju drewna, a potem poddanie go odpowiednim procesom zapewniającym trwałość na wiele lat.

 

dom z bali afjfot. AFJ

 

Drewno, ale jakie?
Domy z bali firmy AFJ budowane są z materiałów pozyskiwanych od naszych wschodnich sąsiadów. Bale, które wykorzystywane są do budowy całorocznych domów drewnianych, powstają z kilkudziesięcioletnich drzew ścinanych w odpowiednim czasie. Głównym surowcem jest sosna (Pinus silvestris), która jest wdzięcznym materiałem łatwym w obróbce, sprężystym, o dobrej wytrzymałości mechanicznej. Suszona naturalnie i mechanicznie, jest wstępnie impregnowana w fabryce, a następnie u inwestora na placu budowy.

 

dom z bali afjfot. AFJ

 

Dom drewniany z bali obrabianych maszynowo składany jest metodą wieńcową łączoną na zamki i dodatkowo skręcaną szpilkami, co powoduje jego trwałość i niezawodność. Istnieje też możliwość postawienia domu drewnianego od podstaw zrobionego metodą ręczną –  wówczas łączy się go na zamki i suszone brzozowe kołki. Dom drewniany może być zbudowany z pełnego bala okrągłego lub kwadratowego o grubościach 20-36 cm.

 

dom z bali afj dom z bali afjfot. AFJ

 

Konserwacja i renowacja
Jak w przypadku każdego materiału budowlanego, tak i w przypadku drewna odpowiednia konserwacja i impregnacja może znacznie przedłużyć jego żywotność.

-  Zajmujemy się renowacją, konserwacją i odnawianiem domów z bali. Uzupełniamy szczeliny między balami specjalnie przygotowanym kitem - jest to materiał zawierający gruboziarniste wypełniacze które po odparowaniu wody tworzą elastyczną masę o strukturze podobnej do drobnego tynku. Dzięki takiemu składowi oraz możliwości wyboru z szerokiej gamy barw budowla drewniana zachowa naturalny wygląd – mówi Jacek Kaczorowski z firmy AFJ.

 

dom z bali afj dom z bali afjfot. AFJ

 

Kit do konstrukcji drewnianych nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Kitem wypełnia się także pęknięcia w balach lub belkach, szczeliny wokół okien, drzwi i podobnych miejsc. Kit jest oferowany w różnych odcieniach. W razie potrzeby kit  można po całkowitym wyschnięciu przemalować farbami wodo-rozpuszczalnymi i rozcieńczalnikowymi (za wyjątkiem nitrocelulozowych i epoksydowych). Kit charakteryzuje się długą żywotnością i bardzo dobrą przyczepnością do kitowanych materiałów. Jest także odporny na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki atmosferyczne.

 

dom z bali afjfot. AFJ

 

Istnieje wiele powodów, dla których warto stosować na budowle drewniane kity do wypełniania szczelin. Do najczęstszych należy wyraźna poprawa własności cieplnych domów, ochrona belek czy bali przed wilgocią, owadami oraz dostępem różnych pasożytów drewna. Warto podkreślić, że zaleca się stosowanie kitu na „gołe”, niczym nie pomalowane drewno, ale po upływie ok. 2 lat od postawienia domu.

 

dom z bali afjfot. AFJ

 

Marzenia spełniamy od ręki!
Najważniejszą zasadą firmy AFJ jest jednak dobro klienta. Dlatego też jeśli inwestorowi nie odpowiada żadne z gotowych projektów, albo chciałby zaadoptować tradycyjny projekt na projekt domu z bali – nie stanowi to żadnego problemu. Specjaliści  z AFJ lubią wyzwania! realizowanie marzeń jest dla nich codziennością, a zadowolony klient – nagrodą.