Lider Budowlany: Co składa się na to, aby budowa domu z drewna zakończyła się powodzeniem?

Piotr Florczak: Myślę, że w zakresie budownictwa drewnianego najważniejsze są trzy składowe: ogromne doświadczenie, odpowiedni materiał i niezawodna technologia. Wszystkie te kompetencje łączy w sukces firma Honka, która od prawie 50 lat działa nie tylko w Finlandii, ale również na całym świecie.

 

energooszczedny dom drewniany honkafot. HONKA

 

Lider Budowlany: Czy w zakresie doboru materiału firma Honka wyspecjalizowała się w konkretnych gatunkach drewna o specyficznych właściwościach?

Piotr Florczak: Oczywiście. Bale wykorzystywane do budowy domów firmy Honka wytwarzane są z najlepszej jakości drewna, które jako naturalny i wytrzymały materiał ma ogromny wpływ na ekologię, efektywność energetyczną, estetykę oraz zdrowy klimat wewnątrz domu. Będąc prekursorem w przemyśle budowlanym zajmującym się wytwarzaniem domów z bali drewnianych, Honka dysponuje gruntowną wiedzą na temat litego drewna, a także możliwości jakie stwarza wykorzystanie tego pięknego surowca. Nasze zakłady produkcyjne wykorzystują najnowocześniejszą technologię do produkcji zdrowych i energooszczędnych materiałów budowlanych z wyjątkowej jakości nordyckiej sosny.

 

produkcja domow z bala honkafot. HONKA

 

Lider Budowlany: Jakie szczególne właściwości posiada drewno ze Skandynawii, że tak chętnie wykorzystywane jest do budowy domów z bali?

Piotr Florczak: Ekstremalne fińskie warunki, w których rosną sosny, sprawiają, że ich wzrost jest powolny, a ich gospodarka wodna znacznie ograniczona. To drewno o wąskich słojach jest nadzwyczajnie odporne i posiada doskonałą stabilność wymiarową. W porównaniu z drewnem sosnowym z położonych bardziej na południe regionów sosna nordycka charakteryzuje się jeszcze lepszym wskaźnikiem izolacji termicznej.

 

detal okna bale belki dreniane połaczenia precyzyjne stolarka ciesielskafot. HONKA

 

Lider Budowlany: Jeżeli chodzi o najczęściej popełniane błędy w budownictwie drewnianym to są to: brak szczelności i przenikanie lub kumulowanie wilgoci w środku budynków. W jaki sposób przed popełnieniem tych błędów ustrzegła się firma Honka?

Piotr Florczak: Jeżeli chodzi szczelność to decydująca jest tutaj technologia przygotowania surowca – przede wszystkim odpowiednia wilgotność materiału uzyskiwana w procesie suszenia. Następnie bale prefabrykowane są na skalę przemysłową, każdy pod konkretne zamówienie i projekt. Sprawia to, że dom z bala firmy Honka składa się jak z klocków. Wszystkie elementy wykonane są z niezwykłą precyzją i dopasowane do siebie. Specjalne profile bali oraz dodatkowe uszczelki występujące pomiędzy nimi zapewniają całkowitą szczelność. Nawet po wielu dziesiątkach lat, ściany będą tak samo nieprzepuszczalne jak były na początku. Gwarantują również zatrzymanie energii cieplnej w budynku.

Jeżeli chodzi o wilgoć to firma Honka od lat prowadzi badania nad efektywnością energetyczną, zabezpieczeniem przed warunkami atmosferycznymi i wilgocią we współpracy z VTT Technical Research Centre of Finland oraz wiodącymi ekspertami z zakresu budownictwa z litego drewna. Efektem tej współpracy jest kilka opatentowanych rozwiązań, które gwarantują, że niskoenergetyczne i „oddychające” ściany domów z bali są jednocześnie odporne na wilgoć a wilgotność powietrza wewnątrz domu jest na optymalnym dla człowieka poziomie.

 

domki w gorach domki z balafot. HONKA

 

Lider Budowlany: Wspomniał Pan o produkcji materiału na skalę przemysłową. Jak można to odnieść do tego, że budując dom klienci raczej wymagają obsługi ukierunkowanej na ich potrzeby i indywidualne podejście do projektu ich domu?

Piotr Florczak: Jedno nie wyklucza drugiego. Elementy domów faktycznie przygotowywane są w technologii przemysłowej, ale nasi konsultanci wspierają klientów w załatwieniu wszelkich formalności, których wymaga indywidualny projekt budowlany. Pomagają we wszystkich kwestiach związanych z budową, uzyskaniem potrzebnych zatwierdzeń i pozwoleń, wyjaśnią szczegóły techniczne. Ekspert od domów z bali, całą swoją wiedzą i doświadczeniem wspiera klienta.

Dodatkowo dzięki temu, że stosujemy komputerową technologię CAD/CAM w produkcji domów i na etapie ich projektowania proces ten jest bardziej uniwersalny i elastyczny. Bez względu na to jaki będzie indywidualny projekt budynku nasi projektanci zrobią wszystko abyśmy mogli taki dom dla klienta przygotować. 

Lider Budowlany: Co wyróżnia firmę Honka na tle innych producentów domów z bali?

Piotr Florczak: Przede wszystkim koncept i zastosowana technologia. Poza tym nasza firma posiada szereg patentów dotyczących technologii budowy z bala. 

Charakterystyczne dla naszej firmy jest to, że przykładamy dużą uwagę do badań i kontroli jakości. Ściany, okna i inne konstrukcje są testowane i optymalizowane w laboratorium kontrolnym Honki. Tutaj firma stosuje jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie ścian testowych, stosowanych do kontroli elementów o rozmiarach 3,00 m x 2,50 m. Ściana taka może być używana w symulacjach wiatru o prędkości do 280 km/h i jednocześnie ulewnego deszczu o natężeniu ponad 20 l/hsm.

 

automatyka proddukcji bala klejenie ROL honka domyfot. HONKA

 

Wyniki takich badań są weryfikowane przez niezależne ośrodki naukowe. Przykładem jest Instytut Badań Drewna Fraunhofera oraz Instytut Wilhelma Klauditza w Brunszwiku w Niemczech. Nadrzędnym przedmiotem wszystkich prac badawczych w Instytucie Fraunhofera było poprawienie i zapewnienie jakości wyrobów z drewna. Wyniki badań naszej firmy zostały potwierdzone przez tą instytucję podczas niezależnych testów. O jakości naszych produktów niech świadczy fakt, że Honka jako pierwszy producent domów z bali uzyskała znak CE na produkt jakim jest kompletny dom. 

Lider Budowlany: Dziękuję za rozmowę. 

 

Aby skontaktować się z firmą zajrzyj na www.honka.pl

 

98-161 Zapolice k.Zduńskiej Woli, Strońsko 58, woj. łódzkie
tel. 438238307, 601394934,