Nowoczesne domy z bali HONKA – projekty B2B

Budynki użyteczności publicznej z bali

Domy z bali są naturalne, zdrowe i ekologiczne. Ze względu na właściwości litego drewna są kwalifikowane jako domy energooszczędne. Domy fińskie doskonale komponują się z otoczeniem, zapewniając najwyższą jakość życia. To inwestycja na lata, która będzie służyła kolejnym pokoleniom. Dlatego technologię budowania z bali wykorzystuje się również do budowania dużych obiektów publicznych: hoteli, szpitali, przedszkoli.

Zdrowe domy z bali
Budowa domu drewnianego ma wiele zalet. Najważniejszą jest jego dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka. Drewno ma naturalną zdolność wchłaniania wilgoci i uwalniania jej w pomieszczeniach podczas wysychania. W ten sposób utrzymuje poziom wilgotności powietrza na poziomie 30 – 50%, zachowując optymalny dla człowieka mikroklimat. Na tym poziomie wilgotności nie rozwijają się zarodniki pleśni i grzybów, które są przyczyną alergii i infekcji układu oddechowego.

Jakość powietrza, jaką daje dom drewniany, zainteresowała architektów i inwestorów, skłaniając ich do tego, aby inwestować w obiekty użyteczności publicznej budowane z litego drewna. Dzięki temu zaczęły powstawać m.in. szpitale i kliniki medyczne z bali drewnianych HONKA. Przykładem jest klinika neurochirurgiczna Maeda czy szpital dla dzieci Hanamura w Japonii. Budowane w nowoczesnej technologii są idealnym środowiskiem dla pacjentów i rekonwalescentów. Przyczyniają się do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego samopoczucia ludzi. Ponadto ciepło naturalnego drewna i wysoka izolacja akustyczna tworzą domową atmosferę, przyjazną osobom starszym, chorym i rekonwalescentom.

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaSzpital Hanamura / fot. HONKA

 

Mikroklimat, jaki zapewniają domy z bali HONKA, jest także odpowiedni dla dzieci. Stąd, w wielu krajach europejskich, zaczęto budować drewniane żłobki, przedszkola i szkoły. Największe w Finlandii przedszkole Touhula wybudowane zostało przez firmę HONKA w 2012r. Obiekt został rozbudowany w roku 2016 i obecnie zajmuje powierzchnię 533m2. Dzieci do niego uczęszczające oddychają czystym i świeżym powietrzem. Wszystko dzięki technologii budowania z bali drewnianych, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Drewno oczyszcza je oraz utrzymuje jego wilgotność na optymalnym poziomie.

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaPrzedszkole Touhula / fot. HONKA

 

Domy z bali – energooszczędne i ciepłe
W trakcie budowy domu podstawową kwestię stanowi jego wartość energetyczna. Technologia budowania używana przez firmę HONKA gwarantuje bardzo wysoką szczelność budynku. Ściany z bali są naturalnym izolatorem o dużej masie termicznej. Pochłaniają ciepło słoneczne, magazynują je, a następnie uwalniają do pomieszczeń, kiedy jest to potrzebne. Zapewniają tym samym ciepło zimą i chłód latem. W połączeniu z ekologicznym i nowoczesnym systemem grzewczym (np. geotermalne pompy ciepła lub panele słoneczne) dom fiński osiąga wysoką klasę energetyczną o niskim zużyciu energii. Dlatego nawet budynki o dużej powierzchni użytkowej takie jak hotele, ośrodki wypoczynkowe czy domy opieki są odpowiednio ogrzewane przez cały rok, w szczególności w porze zimowej. Przykład wioski w Sochi czy domków wypoczynkowych w Eagle River Village pokazuje, jak energooszczędne domy z bali HONKA świetnie sprawdzają się nawet w trudnym, górskim klimacie.   

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaEagle River Village / fot. HONKA

 

Ekologiczne domy fińskie
Domy z bali HONKA to przede wszystkim rozwiązanie ekologiczne. Lite drewno jest zdrowe i bezpieczne – zarówno dla zdrowia człowieka, jak i środowiska. Domy fińskie nie zawierają plastiku i syntetycznych materiałów. Dzięki temu posiadają niski ślad węglowy. Naturalnie oddychające ściany pozwalają parze wodnej swobodnie przemieszczać się pomiędzy ścianą a powietrzem. Domy powstają z fińskiej sosny, która pochodzi z lasów objętych certyfikatem PEFC. Drewno pozyskiwane jest zgodnie z wytycznymi z obszarów, które nie są objęte ochroną. Firma HONKA, w trosce o środowisko, maksymalnie wykorzystuje materiał – do budowy wykorzystywane jest 97% skrawków drewna. Pozostałe resztki drewna są używane jako opał przy sezonowaniu drewna używanego do budowy domów. Budowa domu drewnianego jest niskoenergetyczna w porównaniu z budownictwem tradycyjnym. Ilość energii zużywanej w produkcji masywnego drewna stanowi tylko 50% energii potrzebnej do produkcji cementu i 20% do produkcji cegły.

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaKawiarnia Birgitta / fot. HONKA

 

Jak powstają domy z bali?
Budowa domu drewnianego jest procesem szybkim i może być wykonywana o każdej porze roku. Wszelkie działania budowlane rozpoczyna przygotowanie szczegółowego projektu domu z bali. Obejmuje on takie kwestie jak usytuowanie budynku na wyznaczonej działce, wybór konstrukcji i detali domu, źródła energii, rozmieszczenie pomieszczeń, okien i drzwi oraz koszt całego pakietu prefabrykowanego.

Każdy dom firmy HONKA jest produkowany na zamówienie. Zarówno bale, jak i inne elementy produkowane są w fabryce, a następnie dostarczane na plac budowy. Każdy element jest odpowiednio oznakowany, aby nie wystąpiły problemy z jego montażem. Budowa domu drewnianego jest prowadzona przez upoważnionego, lokalnego partnera budowlanego firmy HONKA. Pracę rozpoczynają roboty ziemne na działce. Następnie wykonywane są fundamenty. Potem budowane są kolejno ściany nośne oraz więźba dachowa, a także montowane okna i drzwi. Dalsze prace związane są z wykonaniem elewacji. Ściany z bali maluje się lub impregnuje ochronnym środkiem konserwującym. Następnie przeprowadzane są prace wykończeniowe. Ekipa budowlana stawia ściany działowe, wykonuje schody i podłogi. Na tym etapie instaluje się również ogrzewanie, klimatyzację i instalację elektryczną. Koniec prac stanowi kontrola jakości domu pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami budowlanymi.

 

domy i obiekty publiczne z bali honkafot. HONKA

 

Budowa domu z drewna daje wiele możliwości architektonicznych. Z bali powstają zarówno małe domki letniskowe, jak i rozbudowane kompleksy wypoczynkowe czy kliniki. Ponadto, każdy obiekt można przystosować do indywidualnych potrzeb, np. wybudować we wnętrzu basen lub saunę, czy zainstalować specjalistyczny sprzęt medyczny. Dodatkowo nowoczesna technologia firmy HONKA pozwala na niemal nieograniczone modyfikacje, wydłużając cykl życia budynku.

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaKlinika Maeda / fot. HONKA

 

Domy z bali – jak się mieszka?
A jak się mieszka w domach z bali? To idealne środowisko dla każdego – dorosłych, osób starszych i dzieci. Zapewnia on bardzo dobre warunki do codziennego funkcjonowania: zarówno pracy, nauki, jak i wypoczynku czy snu. Wyjątkowe właściwości drewna doceniają także partnerzy biznesowi inwestujący w obiekty użyteczności publicznej z bali. Drewno łagodzi i pochłania dźwięki, dzięki czemu we wnętrzach panuje spokój potrzebny, np. pacjentom po operacjach. Stąd, HONKA realizuje budowę szpitali, klinik, ośrodków medycznych. Ciepło i domowa atmosfera panująca w fińskich domach z bali sprawia, że pacjenci szybciej dochodzą do siebie w trakcie rekonwalescencji.
Warunki, jakie osiągają nowoczesne domy z bali, wspomagają codzienny rozwój człowieka. Badania przeprowadzone w Ennstal w Austrii udowodniły, że w przedszkolach z drewna dzieci rozwijają się lepiej niż w przedszkolach budowanych w systemie tradycyjnym. Lite drewno ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne dzieci. Redukuje stres i zwiększa możliwość regeneracji.

 

domy i obiekty publiczne z bali honka domy i obiekty publiczne z bali honkaŻłobek Pusignan / fot. HONKA

 

Domy fińskie – wysoka jakość i bezpieczeństwo
Drewno wykorzystywane przez HONKA do budowy domu to materiał wysokiej jakości. Pochodzi z fińskich lasów objętych certyfikatem PEFC. Jest surowcem całkowicie odnawialnym. Nowoczesne domy z bali HONKA są trwałe i bezpieczne. Konstrukcja jest ognioodporna. Wytrzymuje również siłę katastrof naturalnych, m.in. trzęsienia ziemi. Wszystkie domy posiadają certyfikaty CE oraz ETA i są certyfikowane przez VTT, Fińskie Centrum Badań Problemów Technologicznych.

Więcej o domach z bali przeczytasz na stronie: www.honka.com/pl/pl

98-161 Zapolice k.Zduńskiej Woli, Strońsko 58, woj. łódzkie
tel. 438238307, 601394934,


Liczba odwiedzin: 2521 | Data publikacji: 2017-04-19

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


13.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy...
06.04.2016 | Domy drewniane
Firma Drewnex, lider w dziedzinie budowy drewnianych...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
14.05.2020 | Domy drewniane
Drewno jest najlepszym materiałem budowlanym, jakim natura...
08.11.2018 | Domy drewniane
W Polsce coraz bardziej popularne są domy...
18.09.2018 | Domy drewniane
W Polsce, gdzie sezon grzewczy trwa około...
11.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesność, minimalizm, technologia... to słowa, które w...
06.05.2016 | Domy drewniane
Dom drewniany – pierwsze skojarzenia przychodzące na...
24.02.2016 | Domy drewniane
Powrót do natury to dziś nie tylko...
03.02.2016 | Domy drewniane
Jeśli marzenie o własnym domu jest właśnie...
10.11.2015 | Domy drewniane
Choć wszyscy wiemy, że mieszkanie w domu...
09.11.2015 | Domy drewniane
Przytulny, ekologiczny, energooszczędny – to pierwsze skojarzenia...
23.07.2015 | Domy drewniane
Co sprawia, że tak bardzo urzeka nas...
24.10.2014 | Domy drewniane
Sosny z Finlandii rosną w ekstremalnych warunkach,...
09.10.2013 | Domy drewniane
Rozmowa z Piotrem Florczak - Prezesem firmy...
21.04.2021 | Domy drewniane
Doskonale znane w surowym klimacie Skandynawii i...
Prawdziwym wyzwaniem w trakcie aranżowania ogrodów przy...
Budowane dziś nowoczesne domy drewniane całoroczne to...
12.03.2019 | Domy drewniane
Może się wydawać, że całoroczne domy drewniane...
farby w sprayu
Samodzielne dekorowanie wnętrz daje możliwość stworzenia jedynych...
17.07.2017 | Domy drewniane
Domy drewniane przeżywają obecnie swój renesans. Inwestorzy...
Budownictwo drewniane, w ostatnich latach przeżywa zarówno w...
26.04.2017 | Altany, pergole
Dla mieszkańców miast, zwłaszcza tych, którzy nie...
10.05.2016 | Domy drewniane
Murowany, z bali czy szkieletowy? O ile...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. podkarpackie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. podlaskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: dom z bali, zdrowe domy, dom z drewna, drewniany dom, budowa domu z drewna, budowa domu drewnianego, budowa domu jednorodzinnego z drewna, budowa domu z drewna od podstaw, jak wygląda budowa domu z drewna, nowoczesne domy z bali, domy z bali energooszczędne, domy z bali jak sie mieszka, jak powstają domy z bali, domy fińskie, ekologiczne domy fińskie
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy