W wystroju wnętrz, biur, przy dekoracji ogrodów, a także w przestrzeni publicznej coraz częściej stawiamy na naturalność. Kiedyś wszyscy zachwycaliśmy się możliwościami tworzenia ciekawych ozdób i dodatków z plastiku, następnie przyszła moda na szkło, metal i kamień. Dziś jednak chcemy ciepła i przytulności, dlatego stawiamy na drewno, które sprawdza się doskonale jako materiał budowlany, wykończeniowy i dekoracyjny.

fot. Beczka Polska

Drewno przynosi ciepło do wnętrz oraz otula nas swoją naturalnością. Dodatkowo zamiast masowo wytwarzanego produktu z fabryki możemy wybrać ten, który został stworzony ręcznie, przy użyciu tradycyjnych umiejętności oraz wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Wyrobami z drewna, które zdecydowanie wyróżniają się z tłumu są balia drewniana do kąpieli oraz drewniana wanna, wykonane przez wykwalifikowanego bednarza. Można je spotkać coraz częściej w ekskluzywnych hotelach, SPA i oczywiście też w domach prywatnych. Ich niepowtarzalny charakter, pełna użyteczność, trwałość oraz doskonałe ręczne wykonanie sprawiają, że są one zdecydowanie na topie w wyborze naturalnych produktów do saun, łazienek i ogrodów.

fot. Beczka Polska

Wanna czy balia?

Chociaż pojęcia drewnianej wanny i balii stosowane są czasem zamiennie, to umownie można przyjąć pewne rozróżnienie, ułatwiające orientację:

– Drewniana wanna nie różni się zdecydowanie parametrami tj. wielkością, wysokością oraz pojemnością – od każdej innej standardowej wanny w łazience – wyjaśnia Dominik Neweś z firmy Beczka Polska, zajmującej się tradycyjnym staropolskim bednarstwem, w tym wannami i baliami z drewna. – Z kolei balia drewniana do kąpieli jest raczej wyższa od wanny i posiada schodki lub drabinkę do wejścia. Balia jest owalna lub okrągła, natomiast wanna – zawsze owalna.

fot. Beczka Polska

Rodzaje i zastosowania

Wanny z drewna mogą występować w dwóch rodzajach – z wkładem akrylowym (plastikowym) lub bez niego, jako w całości drewniane. W obu przypadkach są oczywiście odporne na wodę i można je stosować bez obawy o ich szczelność i trwałość. Drewniane wanny coraz częściej montuje się w łazienkach o naturalnym wystroju, z ekologicznymi dodatkami, roślinami oraz ciekawymi barwami.

fot. Beczka Polska

Wysokie balie drewniane (niektóre modele są dostępne również z wkładem akrylowym) najczęściej służą do kąpieli schładzającej po saunie. Z powodzeniem też mogą być instalowane w mniejszych łazienkach, gdzie nie mamy do dyspozycji wystarczającej powierzchni na dłuższą wannę. Wtedy wysoka balia drewniana pozwoli nam na komfortową kąpiel i zanurzenie się po szyję!

fot. Beczka Polska

Balie bardzo często stawia się także w ogrodach, gdzie mogą być używane przez wszystkie pory roku.
– Ciekawym rozwiązaniem jest balia z drewna, która wyposażona jest w piec – dodaje Dominik Neweś. – Te tzw. „hottubs” bardzo popularne są w krajach skandynawskich. Piecyk w balii jest opalany drewnem, co umożliwia podgrzanie wody i pozwala cieszyć się przyjemną kąpielą na zewnątrz przez cały rok.

fot. Beczka Polska

Balia drewniana do kąpieli i wanna na życzenie!

Beczka Polska oferuje wanny i balie drewniane w wielu rozmiarach i opcjach wykonania w tradycyjnej technice bednarskiej. Wanny i balie z wkładem akrylowym wytwarzane są najczęściej z olchy lub egzotycznego drewna iroko. Balie i wanny wykonane w całości z drewna są z dębu, modrzewia, i również z egzotycznego iroko. Do balii i wanny można dobrać pokrywę, dodatkowe siedziska, półki i inne dodatki.

fot. Beczka Polska

Drewno w wannach i baliach może być impregnowane wodoodpornym lakierem do drewna lub żywicą, nasączane olejem lanolinowym, olejem do drewna lub środkiem parafinowym lub występować w formie naturalnej.

fot. Beczka Polska

Wanna / balia drewniana jest wolnostojąca, co oznacza, że jej instalacja jest bardzo prosta, wymaga jedynie podłączenia odpływu do kanalizacji. Dodatkowo, taka wanna nie wymaga zastosowania obudowy, bowiem sama w sobie stanowi dzieło sztuki.

fot. Beczka Polska

Balia drewniana do kąpieli to z kolei ciekawe rozwiązanie do małych łazienek, ale przede wszystkim ogrodów. Sprawdzi się nawet na tarasie. Może być doskonałym dodatkiem do spotkań z przyjaciółmi.

fot. Beczka Polska

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.beczkapolska.pl

87-134 Stary Toruń, ul. Długa 5B, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 678 97 13, 601 800 847,