Własna sauna to marzenie wielu osób. Jest ona miejscem relaksu, wypoczynku, spotkań z przyjaciółmi. Dla wielu osób korzystanie z sauny to styl życia i sposób na zachowanie witalności i zdrowia. Wraz z ich rosnącą popularnością, koszt budowy sauny zmniejszał się, dzięki czemu dziś można śmiało powiedzieć, że jest to luksus dostępny dla każdego! Jak zbudować saunę w ogrodzie lub domu? O czym trzeba pamiętać? Ekspert z firmy SAUNA sp. z o.o. doradza, na co warto zwrócić uwagę.

Jak zbudować saunę – od czego zacząć?
Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie – gdzie sauna ma zostać umiejscowiona? Jeśli posiadamy duży ogród można pokusić się o saunę wolnostojącą, a z drugiej strony, w przypadku sporego budynku mieszkalnego można zbudować saunę w domu. Wymiary pomieszczenia zależeć będą w dużej mierze od ilości osób, dla których ma być przeznaczona sauna w naszym domu. Koszty eksploatacji nie są wysokie, jednak są związane z jej wielkością, dlatego należy zastanowić się ile osób będzie jednocześnie z niej korzystać. Kolejnym pytaniem, jakie musimy sobie postawić jest rodzaj sauny.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Bio-sauna
Jeśli zastanawiasz się jak zbudować saunę o temperaturze do 65 stopni, to warto przyjrzeć się temu wariantowi. Bio-sauny (mokre, parowe) generują wilgotność powietrza poniżej 65%, dlatego można je wykonać z drewna. Niezwykle istotnym wyposażeniem są piece z wytwornicą pary, które dobiera się według parametrów, takich jak wielkość sauny lub rodzaj okładziny ścian.
– Posiadamy w swojej ofercie kilku producentów pieców do saun. Naszym celem jest oferowanie saun idealnie spełniających oczekiwania odbiorcy, dlatego stawiamy tylko na sprawdzone i bezpieczne rozwiązania, takich firm jak HELO, IKI, NARVI, HARVA, SAWO czy EOS – mówi ekspert z firmy SAUNA S.C. – Koszt pieca stanowić może znaczną część inwestycji. I choć oczywiście zawsze możemy dobrać ten element zgodnie z budżetem odbiorcy, to często przypominamy, że nie warto szukać rozwiązań najtańszych. Nierdzewna powłoka, łatwa instalacja i konserwacja, a także dodatkowe funkcje mogą stanowić o naszym zadowoleniu z nowej sauny.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Klasyczna sauna fińska czy kabina infrared?
Sauny fińskie znane są na całym świecie. Podnoszą odporność organizmy, a nawet pozwalają chronić się przed niektórymi wirusami grypy. Sauny fińskie nagrzewają się do temperatury nawet 80-110 stopni Celsjusza.
– Sauny fińskie to z pewnością bardzo popularny wybór wielu naszych odbiorców – mówi ekspert. – Ich dobrodziejstwo znane jest od wielu lat. Jednak ze względu na wysoką temperaturę tam panującą nie są one zalecane m.in. osobom z chorobami serca. Jak zbudować saunę, która sprosta temu problemowi? Można wykorzystać nowoczesną technologię, jaką jest system infrared. Ogrzewanie pomieszczenia sauny odbywa się poprzez promieniowanie emitowane w paśmie podczerwonym. Ta technologia jest bezpieczna i nieszkodliwa. Tego typu sauny można zbudować w dowolnym pomieszczeniu, ponieważ w tego typu kabinach termicznych temperatura nie wzrasta ponad 50 stopni Celsjusza. Pozytywne skutki z korzystania z takiej sauny można osiągnąć już po 30 minutach przebywania w niej bez przerwy. Jest to doskonały wybór dla osób, które nie mogą korzystać ze standardowych saun – radzi ekspert.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Jak zbudować saunę – wybór drewna
Które drewno wybrać? Jak zbudować saunę trwałą i klimatyczną?
– W oferowanych przez nas saunach stosujemy świerk skandynawski, a także odpowiednio przygotowaną osikę północną, a także jodłę kanadyjską, czerwony cedr kanadyjski lub drewno abachi. Na zewnętrze wykończenia polecamy olchę, a z kolei w przypadku wyposażenia stawiamy na drewno osiki, także w wersji „termo” oraz abachi – informuje ekspert. – Są to rodzaje drewna, które warto wziąć pod uwagę, pamiętając, że różnią się one nie tylko estetyką, ale także właściwościami. Osika powoduje efekt kumulacyjny ciepła i jest jedynym drewnem, który nie nadaje saunie zapachu. Cedr kanadyjski jest z kolei bardzo aromatyczny. Jeśli nie jesteśmy pewni, który gatunek wybrać, warto poradzić się specjalisty.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Pamiętaj o dodatkach
Koszt budowy sauny ogrodowej lub domowej to nie tylko drewno oraz piec. Ważną częścią każdej sauny stanowi jej wyposażenie, które wpływa na komfort jej użytkowania.
– Drewniane cebrzyki, termometry i higrometry, chochle, olejki eteryczne, klepsydry, kamienie do pieca, przeszklenia i drzwi, ławki, podgłówki, fotele profilowane i leżanki, a także klimatyczne oświetlenie – to tylko kilka z możliwości, dzięki którym nasza sauna stanie się prawdziwą oazą relaksu. Czasem niepozorne elementy potrafią znacznie zmienić oblicze sauny – wspomina ekspert.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Sauna od producenta
– Chętnie kompleksowo doradzamy naszym klientom odnośnie doboru najodpowiedniejszej dla nich sauny, które budujemy od A do Z. Każda nasze sauna parowa oraz fińska posiada atest Polskiego Zakładu Higieny (HK/W/0473/01/2009). Wykorzystujemy tylko oryginalne produkty, a z naszych wyrobów korzystają już setki odbiorców, niezwykle zadowoleni z oferowanej jakości wyrobów. Wiemy, że wiele osób zastanawia się jak zbudować saunę, jednak w praktyce boryka się z brakiem czasu lub wiedzy, dlatego przypominamy, że zawsze można zwrócić się do nas, a nasi specjaliści pomogą wybrać, zaprojektować doskonałą saunę, którą dostarczymy w krótkim czasie – doradza ekspert.

 

fot. SAUNA sp. z o.o.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.saunasc.pl

30-602 Kraków, ul. Urocza 32/LU2 , woj. małopolskie
tel. 122 907 077, 509 214 959,