Czym są promienniki na podczerwień?

Na początek krótko przybliżymy, czym właściwie są grzejniki na podczerwień. Są to urządzenia grzewcze, które emitują promieniowanie cieplne w zakresie podczerwieni. Promieniowanie to jest zbliżone do naturalnego promieniowania słonecznego, co sprawia, że grzejniki na podczerwień są skuteczną metodą ogrzewania pomieszczeń. Promieniowanie nie ogrzewa powietrza, lecz bezpośrednio ciała użytkowników i przedmioty znajdujące się w jego zasięgu, dzięki czemu ogrzewane obiekty szybko magazynują ciepło, a my odczuwamy je nawet przy niższych temperaturach powietrza. Jaka jest energooszczędność grzejników na podczerwień?

Czy grzejniki na podczerwień są energooszczędne?

Promienniki na podczerwień mogą być bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Dzieje się tak dlatego, iż ogrzewają one bezpośrednio ciała ludzkie i przedmioty, a nie całe pomieszczenie – na ciepło nie musimy czekać. Dzięki temu możemy uniknąć strat ciepła związanych z ogrzewaniem całego powietrza. Jednak dostępne na rynku urządzenia różnią się między sobą ważnymi parametrami, co powoduje, że energooszczędność grzejników na podczerwień nie jest jednakowa dla wszystkich modeli. Dlaczego i które są najbardziej efektywne?

Promiennik promiennikowi nierówny, czyli o długości i rodzaju fal

Warto w tym miejscu wspomnieć, że elektryczne promienniki podczerwieni emitują różne fale – IRA, IRB, IRC. Mimo że skuteczność i przeznaczenie tych urządzeń są bardzo różne, przypisuje się im podobne zalety. Jednak natychmiastowy odbiór ciepła daje nam tylko emisja krótkiej fali podczerwieni.

Nie każdy promiennik o mocy 500W będzie tak samo skuteczny. SOLART-M/M emituje krótką falę podczerwieni IRA – a tylko ta długość fali daje natychmiastowy odbiór ciepła. Dla porównania, dostępne na rynku promienniki, które emitują średnią falę IRB, są nieco mniej skuteczne, zaś te, które emitują długą falę IRC, nie dają natychmiastowego odczucia ciepła, gdyż w tym wypadku urządzenie ogrzewa powietrze, a dopiero potem ono nas.

Nowość na rynku – wielofunkcyjny SOLART-M/M 500W dla każdego

SOLART-M/M 500W to nowość na rynku, nie tylko europejskim. Najnowszy produkt z rodziny promienników SOLART-M to wielofunkcyjny grzejnik na podczerwień o bardzo małej mocy (tylko 500W) i najwyższej emisji ciepła wśród dostępnych grzejników na rynku, który może być stosowany przez każdego. Urządzenie zostało stworzone i opracowane w pełni według własnych pomysłów i rozwiązań technicznych twórców firmy DREWART-ENERGY.

Promiennik charakteryzuje natychmiastowy odbiór ciepła, co zwiększa skuteczność działania i ogrzewania strefowego – można np. dogrzewać jedynie strefę wypoczynku. Urządzenie zaprojektowano w taki sposób, aby możliwe było jego wszechstronne zastosowanie: przez każdego, w różnorodnych sytuacjach i w różnych pomieszczeniach, m.in. w domach, mieszkaniach, biurach, zakładach.

SOLART-M/M 500W został doceniony prestiżową nagrodą główną na XXI Międzynarodowych Targach Elektrotechnika w 2024 roku.

Energooszczędność grzejników na podczerwień SOLART-M/M 500W

Przede wszystkim SOLART-M/M 500W zapewnia wysoką energooszczędność, ponieważ emituje krótką falę podczerwieni IRA, dającą natychmiastowy odbiór ciepła. Skutecznie przesyła skupioną i ukierunkowaną energię nawet na znaczną odległość. Wmontowany żarnik/lampa, o mocy tylko 500W, przetwarza ponad 90% pobranej energii na emisję krótkiej fali podczerwieni.

Zalety i budowa promiennika SOLART-M/M 500W

Urządzenie jest małogabarytowe, proste w użyciu i wygodne w transporcie. Promiennik umocowany jest na przenośnej, bardzo stabilnej podstawie. Urządzenie możemy też rozłączyć z podstawą i zawiesić (poziomo lub pionowo) w wybranym, potrzebnym w danym momencie miejscu – np. na ścianie czy suficie.

Certyfikowany reflektor firmy ALANOD zapewnia stałe, 97-procentowe odbicie promieni cieplnych. Lampa 500W krótkiej podczerwieni jest wodoszczelna i wodoodporna (o stopniu ochrony IPX5), zabezpieczona kratką ochronną.

Urządzenie wyposażone jest w długi (5-metrowy), wodoodporny przewód zasilający z wtyczką o stopniu ochrony IP44 oraz w wodoodporny włącznik, umocowany dla wygody na przewodzie, blisko promiennika. Dodatkowy uchwyt łącznikowy umożliwia ustawienie promiennika w różnych pozycjach, nie tylko na podstawie.

Wszechstronne zastosowanie – nie tylko ogrzewanie!

SOLART-M/M 500W to jednak nie tylko zapewniający energooszczędność grzejnik na podczerwień. Jego projektantom przyświecał cel, aby był on jak najbardziej wielofunkcyjny. W rezultacie to nie tylko skuteczne i szybkie ogrzewanie pomieszczeń. Może być wykorzystywany również w termoterapii jako mała sauna infrared – umożliwia on korzystanie z leczniczych właściwości rubinowej lampy krótkiej podczerwieni, której zakres w szczycie wynosi 1200 nm.

Ale to jeszcze nie wszystko! Promiennik można wykorzystać także do:

  • wygrzewania i suszenia lakierów i szpachli w warsztatach samochodowych,
  • szybkiego rozmrażania niewielkich przymarzniętych elementów (np. zamków),
  • łatwiejszego odklejania, usuwania wszelkich naklejek na papierze, tekturze czy metalu,
  • szybszego suszenia grzybów, ziół, warzyw.

Promienniki na podczerwień to nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ogrzewania, które oferuje wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Ich efektywność energetyczna, szybkość działania, bezobsługowość i estetyka sprawiają, że są one coraz popularniejszym wyborem dla osób poszukujących wygodnych, efektywnych i ekonomicznych metod ogrzewania. Warto więc rozważyć zastosowanie grzejników na podczerwień jako alternatywnego, energooszczędnego źródła ciepła w swoim domu czy miejscu pracy.

Więcej informacji na temat oferty można znaleźć na stronie: https://www.solart.com.pl/

05-805 Kanie, ul. Piłsudskiego 43, woj. mazowieckie
tel. +48 (22) 758-59-82, +48 (22) 759-37-12,