Co wybrać: saunę na podczerwień czy tradycyjną?

Ile osób, tyle opinii. Sauny na podczerwień różnią się od tradycyjnych saun przede wszystkim zasadą działania, skąd wynikają dalsze konsekwencje, które każdemu z rozwiązań przysparzają zagorzałych zwolenników, ceniących możliwość odprężenia, jakie daje pobyt w saunie.

Źródłem ciepła w tradycyjnych saunach jest piec ogrzewający kamienie (w saunie fińskiej-suchej); w saunie mokrej oprócz pieca znajduje się dozownik wody na kamienie lub generator pary podnoszący wilgotność. Sauna parowa wyposażona jest z kolei w piec utrzymujący żądaną temperaturę oraz generator pary wodnej, odpowiadający za poziom wilgotności. W takich saunach temperatura powietrza może przekroczyć nawet 100 stopni Celsjusza. W odróżnieniu od sauny tradycyjnej, w saunie na podczerwień źródłem ciepła jest promiennik podczerwieni. Nie nagrzewa on powietrza, ale emituje promienie wnikające w głąb ciała. Dzięki temu, inaczej niż w tradycyjnych saunach, w saunie infrared nie ma ryzyka zasłabnięcia spowodowanego przegrzaniem organizmu, a sesje mogą być dłuższe. O ile w przypadku sauny fińskiej długość sesji powinna wynosić kilkanaście minut, o tyle czas działania promieni podczerwonych można przedłużyć nawet do pół godziny. Ponadto po wyjściu z sauny na podczerwień nie ma potrzeby schładzania organizmu.

fot. Dudi-Mex

Sauna tradycyjna, sauna na podczerwień – opinie lekarzy

Sauny infrared to doskonały wybór dla tych osób, które z różnych względów nie mogą korzystać z tradycyjnej sauny suchej lub mokrej. Wysoka temperatura powietrza nie jest polecana w przypadku niektórych schorzeń, np. problemów z krążeniem. Niektóre osoby nie tolerują ponadto wysokich temperatur. Zgodnie z opiniami lekarzy, sauny na podczerwień, choć również oddziaływają ciepłem, to jednak robią to z wykorzystaniem promieni podczerwonych, które bezpośrednio ogrzewają ciało, nie zaś powietrze w pomieszczeniu. W praktyce oznacza to, że w saunie infrared pocimy się szybciej bez wysokiej temperatury powietrza, przebywając zarazem w pomieszczeniu o zdecydowanie niższej wilgotności.

Jakie jeszcze są zalety korzystania z sauny na podczerwień? Opinie lekarzy są tu zgodne: to remedium nie tylko na stres, ale także rozwiązanie pomocne w leczeniu wielu chorób (m.in. w przypadku uszkodzeń tkanek miękkich, reumatyzmu, rwy kulszowej, kontuzji, zwichnięć, zapalenia stawów, żylaków, a także problemów skórnych czy choroby zwyrodnieniowej). Aż 80% energii generowanej przez promienniki podczerwieni wnika nawet do 4 cm w głąb naszego ciała, a przekształcone w ciepło promienie rozgrzewają podskórną tkankę tłuszczową, mięśnie oraz narządy wewnętrzne, pozytywnie wpływając na sylwetkę oraz na samopoczucie.

Sauna na podczerwień– cena jest dodatkowym atutem

Kwestią, która przysparza dobrych opinii saunom na podczerwień jest cena. Na etapie realizacji inwestycji w saunę infrared zapłacimy ok. dwa razy mniej niż za saunę konwencjonalną. Wynika to z faktu, że w przypadku sauny na podczerwień pomieszczenie nie musi być w specjalny sposób adaptowane, a do podłączenia wystarczy gniazdo 220 V. Takie sauny można łatwo przenieść w inne miejsce lub doposażyć w głośniki i zestaw do odtwarzania muzyki, który umili seanse. Również cena eksploatacji sauny na podczerwień jest niższa.

fot. Dudi-Mex

Niezliczone badania potwierdzają, że za najszczęśliwszych Europejczyków uchodzą Skandynawowie, a przyczyn tego stanu rzeczy nie można upatrywać tylko w poziomie życia. To przecież kolebka budownictwa drewnianego, saun, funkcjonowania w harmonii z naturą. Niektóre ze skandynawskich pomysłów doskonale przyjęły się również w innych częściach Europy, a świetnym przykładem może być dobroczynne działanie na organizm ciepła emitowanego przez piece bądź promienniki instalowane w saunach. Sauny tradycyjne czy sauny infrared skutecznie eliminują objawy stresu, zmęczenia, napięcia, ich ciepło działa kojąco i antydepresyjnie. Oprócz wyposażenia saun i wielu rodzajów pieców o różnych kształtach i rozmiarach ze sterownikami, firma Dudi-Mex oferuje także akcesoria (środki do czyszczenia, cebry, wiadra, leżaki, lampy termometry i in.). oraz olejki i kompozycje zapachowe, które spotęgują dobroczynny efekt przebywania w saunie.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.dudi-mex.pl

37-700 Przemyśl, ul. Jasińskiego 2, woj. podkarpackie
tel. +48 16 678 00 99, +48 602 344 139,