Produkcja prefabrykatów betonowych

Elementy z betonu architektonicznego

Na świecie stosowanie prefabrykowanych elementów betonowych jest powszechne. Najczęściej są to typowe produkty stosowane w budownictwie mieszkaniowym, przemysłowym, drogowym i publicznym. Wiodącym polskim producentem takiego asortymentu jest firma Prefabet Ełk posiadająca park maszynowy, który pozwala jej podejmować zlecenia standardowe jak i nietypowe.

W porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej, w Polsce prefabrykaty nie są tak mocno doceniane i wykorzystywane. Jednak nowoczesne budownictwo prefabrykowane pozwala skrócić czas budowy, poprzez szybki i łatwy montaż, bez względu na warunki atmosferyczne. Umożliwia znaczne oszczędności finansowe inwestorowi, a także oszczędności w materiałach, robociźnie i sprzęcie.

 

produkcja prefabrykatów betonowychfot. Prefabet Ełk

 

Prefabet Ełk – inwestycje w park maszynowy
Popularyzację prefabrykatów betonowych na rodzimym rynku kontynuuje od 1997 roku producent z Ełku. Dzięki poczynionym przez lata inwestycjom firma umacnia swoją pozycję rynkową i wprowadza do oferty nowe produkty. Na przestrzeni lat na terenie zakładu poczyniono wiele inwestycji, zaczynając od wymiany węzłów betoniarskich, kupna i montażu szeregu agregatów, stołu do produkcji filigranów, wyposażenia warsztatów mechanicznych i laboratorium.
W roku 2010 zamontowano solary słoneczne na dachach hali produkcyjnej, o powierzchni ok. 500 m 2 oraz wykonano węzeł solarny na potrzeby technologii. Firma zatrudnia 130 osób i znajduje się na powierzchni 6,32 ha.

 

produkcja betonowych prefabrykatów konstrukcje z betonowych prefabrykatówfot. Prefabet Ełk

W 2011 r. zrealizowano zadanie z udziałem kredytu technologicznego pod nazwą „Produkcja elementów kanalizacyjnych betonowych i żelbetowych na bazie betonu modyfikowanego polimerami” w ramach, którego zakupiono najnowszej generacji agregaty: jeden do produkcji studni kanalizacyjnych firmy BFS, a drugi do produkcji rur WIPRO firmy Besser. Nowe agregaty pozwalają na wykonywanie innowacyjnych elementów studni kanalizacyjnych i rur WIPRO na uszczelkę zintegrowaną na bazie betonów modyfikowanych polimerami. Wyroby te charakteryzują się dłuższą użytecznością i trwałością, umożliwiającą stosowanie ich w środowisku agresywnym chemicznie bez dodatkowych powłok zabezpieczających.
Ciekawostką jest możliwość produkcji rur o długości 3,5 m. W ramach powyższego projektu zakupiono również nowoczesną nawijarko-zgrzewarkę Zublin oraz kolejkę do podawania betonu z węzła betoniarskiego firmy Dudik.

 

elementy z betonu architektonicznegofot. Prefabet Ełk

Halę produkcyjną Prefabetk Ełk zasilają dwie betoniarki planetarne firmy Zremb Orzesze o pojemności 1,0 m3 każda. Kruszywo jest przechowywane w silosach o łącznej pojemności 360 m3. Pomiar wilgotności odbywa się za pomocą sond firmy Hydromix, zainstalowanych wewnątrz betoniarki oraz w silosach. Zasilanie poszczególnych linii produkcyjnych mieszanką betonową odbywa się kolejką sterowaną automatycznie. Mieszanka betonowa dostarczana jest za pomocą specjalnie skonstruowanego pojemnika bezpośrednio na matryce umieszczone w formie. System wibracji jest uzależniony od grubości elementu. Przy grubych elementach stosowane są wibratory pogrążalne, a przy mniejszej grubości elementu (do 10 cm) wibratory przyczepne o częstotliwości 50 Hz.

 

prefabrykaty betonowefot. Prefabet Ełk

 

Prefabrykaty betonowe – nietypowe elementy dla wymagającego projektu
Ze strony klientów wymagania dotyczące prefabrykatów nie kończą się na produktach typowych. Przykładem takiej sytuacji może być produkcja elementów prefabrykowanych na potrzeby Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką. W przypadku tej inwestycji Prefabet Ełk udowodnił swoją gotowość do produkcji nawet najbardziej niestandardowych prefabrykatów.
Od 2004 r. Prefabet Ełk Sp. z o.o. produkuje elementy architektoniczne na matrycach Reckli. Dotychczas wyprodukowano ok. 5000 m2 elementów z betonu architektonicznego. Na potrzeby budowy Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką wyprodukowano szczególnie wymagające prefabrykaty betonowe o długości powyżej 9 m. Prefabrykaty betonowe wykorzystane do budowy zostały wyprodukowane na podstawie dwóch matryc standardowych. Do ich produkcji użyto matryc fakturowych Reckli 2/106 Amur oraz 2/90 Travertin. Płyty o grubości 16 cm i długości 917 cm zostały zamontowane na szkielecie budynku za pomocą kotew firmy Halfen. We wnętrzu budynku użyto matrycy Reckli 2/21 Aller, imitującej fakturę desek. Projektanci budynku wymagali bardzo wysokiej klasy betonu licowego.

 

prefabrykaty betonowe we wnętrzu płyty ściennefot. Prefabet Ełk

Przy produkcji elementów prefabrykowanych, nawet przy starannym ich wykonaniu, zawsze istnieje możliwość pojawienia się różnic kolorystycznych w betonie. Aby zmniejszyć to ryzyko użyto specjalnego środka antyadhezyjnego Reckli TL-SO oraz środka do likwidacji tych przebarwień OS ZE, również firmy Reckli.
Kolejnymi elementami zdobiącymi Mauzoleum są dwie płyty betonowe z napisem „Bohaterom poległym z Bitwie pod Ostrołęką …” oraz dwa posągi żołnierzy strzegących wejścia do budynku. Elementy te zostały również wykonane z betonu. Za modele posłużyły rzeźby gipsowe wykonane przez Beatę i Macieja Aleksandrowiczów. Rzeźby te wykonano ręcznie.

 

prefabrykacja betonufot. Prefabet Ełk

 

Produkcja prefabrykatów betonowych – dbałość o wszelkie szczegóły
Transport na plac budowy wyjątkowo długich, a przez to delikatnych prefabrykatów odbywał się na specjalnych przekładkach do betonu architektonicznego. Aby zapewnić trwałość konstrukcji, wszystkie elementy betonowe zostały zaimpregnowane impregnatem Reckli OS-D, który jest odporny na promieniowanie UV i wnikanie CO2, a także zmniejsza zacieki wodne na fasadach. Ponadto impregnat zmniejsza ryzyko powstawania wykwitów i zwiększa mrozoodporność.
Wszystkie elementy betonowe zostały wykonane z najwyższą starannością, doradcy techniczni Reckli stale nadzorowali cały proces i pomagali poszczególnym wykonawcom w osiągnięciu jak najwyższej jakości. „Prefabet Ełk” Sp z o.o. korzysta z matryc fakturowych Reckli, ponieważ umożliwiają one uzyskanie bardzo skomplikowanych struktur, a ich elastyczność umożliwia nieniszczące rozformowanie i bardzo dokładne odwzorowanie faktury. Wielokrotność użycia elastycznych matryc gwarantuje zakładowi prefabrykacji opłacalność produkcji oraz bardzo wysoką estetykę elementów.

 

nietypowe prefabrykaty betonowe prefabrykaty z betonufot. Prefabet Ełk

 

Nietypowe prefabrykaty betonowe
Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką nie było jedynym projektem, na którego potrzeby Prefabet Ełk produkował nietypowe prefabrykaty betonowe. Wśród innych archiwum na potrzeby Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie – Rembertowie. Projekt zakładał obłożenie elementami z betonu architektonicznego 1000 m2 powierzchni.
Innym elementem wyróżniającym ofertę Prefabetu Ełk jest produkcja elementów studni kanalizacyjnych i rur Wipro z betonu modyfikowanego polimerami.

Ze szczegółową ofertą w zakresie prefabrykowanych elementów betonowych Prefabet Ełk można zapoznać się na stronie: www.prefabet.elk.com.pl

19-300 Ełk, Sikoreskiego 34, woj. warmińsko-mazurskie
tel. 876106271,


Liczba odwiedzin: 2206 | Data publikacji: 2014-05-06

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.08.2014 | Beton
Wszechstronność zastosowania betonu sprawia, że materiał ten...
09.06.2020 | Beton
Od ponad 25 lat producenci prefabrykatów betonowych...
01.10.2013 | Beton
Technologia prefabrykacji jest znana w polskim budownictwie...
27.04.2020 | Systemy budowlane
Prefabrykacja betonowa to hasło wywoławcze, charakteryzujące nowoczesne...
24.06.2021 | Beton
Stosowane w miejscach publicznych oraz na prywatnych...
07.04.2021 | Beton
Uniwersalność zastosowania ścian oporowych sprawia, że tego...
21.10.2020 | Domy prefabrykowane
Prefabrykacja niejedno ma oblicze, o czym przekonuje...
24.09.2020 | Beton
Mury oporowe prefabrykowane typu L (ściany oporowe)...
W roku 1943 wybitny francuski architekt i...
09.10.2013 | Beton
Betonowe ściany i elewacje budynków niekoniecznie muszą...
23.03.2021 | Domy prefabrykowane
Beton to wyjątkowy materiał: niedrogi, lekki, uniwersalny,...
27.10.2020 | Beton
Prefabrykacja elementów betonowych otwiera ogromne możliwości w...
08.04.2020 | Systemy budowlane
Stropy Rector, obejmujące systemy stropowe Rectobeton (z...
19.09.2019 | Beton
Już niebawem, w dniach 8-9 października w...
05.02.2019 | Beton
Stowarzyszenie Producentów Betonów nie ustaje w szerzeniu...
06.03.2018 | Beton
Stowarzyszenie Producentów Betonów to organizacja, której nikomu...
27.11.2017 | Składy budowlane
Co jest dziś motorem napędowym dla rozwoju...
Drewno to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów...
07.06.2017 | Beton
Branża przemysłu betonów nieustannie się rozwija, a...
04.07.2016 | Systemy budowlane
Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana...
25.05.2016 | Beton
Reprezentowanie interesów producentów betonów na arenie krajowej...
04.11.2015 | Beton
Prefabrykacja elementów budowlanych, czyli ich przygotowywanie poza...
01.10.2013 | Beton
Jednoczenie się przedsiębiorców w organizacjach branżowych niesie...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. opolskie
woj. lubuskie
woj. dolnośląskie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: prefabrykaty betonowe, prefabrykacja betonu
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy