Bal balowi nierówny
Domy z bali nie są jednoznacznie przypisane do stylu ludowego, choć bez wątpienia ciepło naturalnego surowca i jego kolorystyka doskonale korespondują z aranżacjami rustykalnymi, a nawet są ich nieodłącznym składnikiem. Jednak przyczyną takiego stanu rzeczy są też ograniczenia samego budulca, bo tradycyjne bale okrągłe nie pozwalają na wznoszenie budynków wysokich lub o bardzo fantazyjnej architektonicznie bryle.
– Obecnie nasi klienci coraz rzadziej decydują się na budowę domu z bali okrągłych. Nie oznacza to oczywiście, że materiał ten odszedł do przeszłości. Osobom, którym bliska jest ta stylistyka, oferujemy bale o symbolu Honka Duo, klejone z dwóch warstw materiału, dzięki czemu ich osiadanie jest mniejsze. Takie bale są też znacznie mniej niż tradycyjne bale okrągłe podatne na skręcanie czy pękanie – mówi Piotr Florczak z firmy FINDREWNO Sp. z o. o.

 

honka dom-z bali honka dom-z bali
honka dom-z bali honka dom-z baliHonka Markki jest dwukondygnacyjnym domem, zaprojektowanym i zbudowanym dla rodziny 5-osobowej. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 185.5 m² i obejmuje cztery sypialnie, dużą otwartą kuchnię i pokój dzienny z wykuszem oraz zewnętrzną saunę i garaż.

 

Bale prostokątne – surowiec w nowej odsłonie
Wymagania odnośnie budownictwa drewnianego są dziś bardzo wysokie, bo osoby decydujące się na zamieszkanie w domu drewnianym wybierają też przecież pewien styl życia, bliski natury i bazujący na odnawialnych surowcach. Nie oznacza to jednak, że takie podejście pozwala na ustępstwa pod kątem estetyki czy rezygnację z nowoczesnych wzorców w architekturze.
– Odpowiedzią na to zapotrzebowanie są bale prostokątne, laminowane z 6 lub 8 elementów, o symbolach MLL 182, 204, 242,270 (odpowiadających ich szerokości). To z tego materiału budujemy obecnie większość naszych domów – mówi Piotr Florczak.

 

honka dom-z bali honka dom-z baliHonka Markki

 

Bale prostokątne są dużo bardziej masywne niż zwykła deska, a zaawansowana metoda produkcji pozwala na wznoszenie z nich solidnych, hermetycznych i energooszczędnych ścian, które mają doskonałe właściwości akustyczne  pochłaniając dźwięki, przez co tworzą wewnątrz pomieszczeń komfortową, sprzyjającą odpoczynkowi atmosferę. Zamontowane fabrycznie uszczelki między balami ułatwiają montaż i gwarantują wieloletnią trwałość.
Dzięki niskiej wilgotności bali oraz ich szczelności zminimalizowane zostało zjawisko ciemnienia drewna na skutek jego wysychania w miejscach połączeń.
– Bardzo wąskie połączenia pomiędzy balami świetnie wpisują się w nowoczesny design. Estetykę wykonanej w ten sposób ściany poprawia również możliwość ukrycia kabli elektrycznych wewnątrz specjalnie nawierconych kanałów – komentuje Piotr Florczak.
Laminowane bale to również materiał oddychający, umożliwiający swobodną cyrkulację pary wodnej, która może swobodnie przemieszczać się z powietrza do konstrukcji ściany i z powrotem. Eliminuje to z kolei zjawisko pękania drewna.

 

honka dom-z baliDom został zaprojektowany przez znanego i nagradzanego architekta Anssi Lassila, znanego innowatora fińskiej architektury, który łączy tradycyjne materiały budowlane z architekturą współczesną. Między innymi zdobył on nagrodę  Finlandia Prize for Architecture in 2015.

 

Bale nieosiadające, bale bez narożników
Przy większych lub bardziej skomplikowanych obiektach najlepiej sprawdzają się z kolei bale nieosiadające FXL 204 lub FXL 134 (głównie HONKA FUSSION).
– Odpowiadając na zróżnicowane potrzeby klientów stworzyliśmy trzy rozwiązania: Honka Fusion LogHeart ™ i Honka Fusion DecoLog ™, dzięki którym produkujemy domy o niskim zużyciu energii, oraz Honka Fusion™ Massive dla domów energooszczędnych, które w ostatnich latach są coraz bardziej popularne także w Polsce – mówi Piotr Florczak.
Na rynku budownictwa drewnianego coraz większą furorę robi też najnowszy produkt Honki. Jest to tzw. bal „zero corner”, który nie ma tradycyjnych narożników zewnętrznych, tzw. ostatków. Dzięki zastosowaniu tego rozwiązania dom wygląda, jakby był obłożony deską elewacyjną, bo bale nie krzyżują się w narożnikach, tylko „dochodzą do siebie”. Klienci firmy Honka mają tu do wyboru dwa rozwiązania – narożniki bez listwy maskującej lub z listwą maskującą.
– Narożniki muszą się łączyć pod kątem 90° i montowane są z wykorzystaniem połączeń płytkowych oraz dodatkowo uszczelniane pianą poliuretanową – wyjaśnia Piotr Florczak.

 

honka dom-z bali honka dom-z baliDom Markki został zbudowany z wykorzystaniem bali Honka Fusion. Zamiast tradycyjnych krzyżowań bali na rogach budynku,  dom został wzniesiony przy pomocy bali Zero Corner, zaspokajających wysmakowane, współczesne gusta. Ciemno brązowy kolor i modrzewiowa deska  w wykuszu i wejściu tworzą harmonijną paletę.

 

Domy z bali na lata
Aby jednak nieosiadające bale zachowały wszystkie właściwości, stosowane do ich produkcji drewno musi przejść najpierw najsurowszą kontrolę jakości.
– W tym wypadku nie ma drogi na skróty, bo to od jakości drewna zależy finalny efekt całego przedsięwzięcia – wyjaśnia Piotr Florczak.
Domy firmy Honka powstają tylko i wyłącznie z sosen, które rosną w surowym klimacie fińskich lasów – są to najbardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne gatunki na świecie, które nie pękają pod wpływem zmian wilgotności. I choć w toku produkcji są one przetwarzane, to jednak w zwartym i zdrowym balu w ścianie budynku wciąż przecież bije serce fińskiej sosny.
Tylko taki budulec sprawi, że we wnętrzu domu będzie panował korzystny dla zdrowia i samopoczucia człowieka mikroklimat oraz optymalna wilgotność. Dowód? Skandynawowie, którzy swoje domy w większości wznoszą z drewna pozyskiwanego z rodzimych lasów, są jednym z najzdrowszych i najdłużej żyjących narodów na świecie! A badania przeprowadzone w Japonii i Norwegii udowodniły, że harmonijne rozwiązania architektoniczne, spokojna paleta barw wykorzystanych we wnętrzach, przytulna część mieszkalna i drewno jako materiał budowlany mają pozytywny wpływ na człowieka, wzbudzając radość, zwiększając spokój, a tym samym komfort życia.
Tego poczucia harmonii nie zakłóca żaden materiał stosowany przez firmę Honka. Dlatego, aby uniknąć plastikowych membran wodoszczelnych, Honka opracowała inteligentny system wentylacji Honka Smart Ventilation System™. Dzięki niemu można budować masywne i oddychające ściany drewniane izolowane włóknem drzewnym. Pozwala to parze wodnej na swobodne przemieszczanie się między ścianą i powietrzem, a jednocześnie wzmacnia naturalne cechy drewna.

 

honka dom-z baliDuże połacie okien w domu Markki są włączone w powierzchnie ścian przy pomocy minimalistycznych listew.

 

Energooszczędne domy z bali: ekonomia w standardzie
Oczywiście walory estetyczne i prozdrowotne są bardzo ważne, ale osoby decydujące się na zbudowanie domu z drewna podkreślają jeszcze jeden aspekt takiego rozwiązania. Jest nim mianowicie energooszczędność, która jest pochodną szczelności budynków. W domach Honka jest ona zagwarantowana dzięki balom o profilu samoklinującym. Zredukowanie nakładów ponoszonych na ogrzewanie wynika też z samych właściwości drewna, które absorbuje ciepło i uwalnia je z powrotem do atmosfery, gdy robi się chłodniej. Jednocześnie latem ściany z bali magazynują chłodne, nocne powietrze i oddają je w ciągu dnia, przez co drewniane domy właściwie nie potrzebują dodatkowej klimatyzacji.
– Obecnie ponad 60 % naszej produkcji to projekty indywidualne, ale są też klienci, którzy chcą zaoszczędzić czas i decydują się na wybór gotowego projektu. Specjalnie dla nich przygotowaliśmy katalog z propozycją różnych realizacji, które możemy dla nich wykonać – podsumowuje Piotr Florczak.

Drewno to naturalny, ekologiczny, przyjazny budulec. Jednak tylko jego odpowiednie przetworzenie oraz zaawansowana wiedza technologiczna sprawią, że zalety samego surowca staną się też zaletami wzniesionego z niego domu.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.honka.pl

 

98-161 Zapolice k.Zduńskiej Woli, Strońsko 58, woj. łódzkie
tel. 438238307, 601394934,