Fińska sosna – najlepszy budulec na domy z bali
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że mistrzami w budowaniu domów drewnianych są Skandynawowie, którzy też uznawani są za jednych z najzdrowszych i najdłużej żyjących mieszkańców naszego globu. Nic w tym zresztą dziwnego, skoro drewno pozwala zapewnić we wnętrzach optymalną wilgotność i wysoką jakość powietrza, dając jednocześnie poczucie komfortu i bycia blisko natury. Propagowane w krajach skandynawskich budownictwo drewniane stało się więc w równej mierze wyborem najbardziej praktycznym ze względów życiowych, jak również przejawem szacunku do tradycji. I to właśnie w  surowym klimacie północnych obszarów Europy, a dokładniej w Finlandii, występują jedne z najbardziej odpornych na niekorzystne warunki atmosferyczne sosen na świecie.

 

domy z bali findrewno domy z bali findrewnofot. FINDREWNO Sp. z o. o.

 

– Właśnie z takich drzew, które są bardzo twarde i nie pękają pod wpływem zmian wilgotności, wznosimy nasze domy. Używamy w tym celu najnowocześniejszej technologii produkcji i przetwarzamy sosnę w najlepszy materiał budowlany – mówi Piotr Florczak, prezes firmy FINDREWNO Sp. z o. o., będącej przedstawicielstwem fińskiego producenta domów z bali HONKARAKENNE Oyj (Honka w języku fińskim oznacza sosnę). – Pomimo wysokiego stopnia przetworzenia, zwarty i zdrowy bal w ścianie budynku jest wciąż taką samą sosną, która kiedyś kołysała się na wietrze w fińskim lesie pełnym borówek – dodaje.

 

domy z bali findrewno domy z bali findrewnofot. FINDREWNO Sp. z o. o.

 

Luksusowe domy z bali
Wielu z nas dom zbudowany z bala kojarzy się przede wszystkim ze stylem ludowym, przywołującym wyobrażenie przytulnej, wiejskiej chaty. I rzeczywiście często sporo inwestorów właśnie takie budynki wybiera, doceniając urok architektury rustykalnej. Nie każdy jednak wie, że z tradycyjnego budulca, jakim jest drewno, można też wznosić najbardziej nietypowe i wyrafinowane architektoniczne konstrukcje, w których wysmakowany design świetnie wpisuje się w nowoczesny styl.  

 

domy z bali findrewno domy z bali findrewnofot. FINDREWNO Sp. z o. o.

 

– Bale drewniane są materiałem bardzo elastycznym i uniwersalnym. Dzięki naszej najnowocześniej koncepcji Honka Fusion ™ możemy z powodzeniem zestawiać masywne bale z innymi materiałami budowlanymi, np. z kamieniem, stalą i szkłem, przy czym wszystkie te materiały mogą być łączone przy użyciu lekkiej konstrukcji, wolnej od szerokich ościeżnic i osiadania. Ponadto drewno można malować, glazurować, ozdabiać rytem, ciosać, barwić lub impregnować, co otwiera dodatkowe możliwości kreowania wizualnej strony projektu – podkreśla Piotr Florczak.

Efekt? Nieskrępowana swoboda w realizacji najbardziej śmiałych koncepcji architektonicznych, świetnie wpisujących się w trendy nowoczesnej architektury. Jedynym ograniczeniem zdaje się być w tym wypadku wyobraźnia klienta, który może wybierać z gotowych projektów domów prefabrykowanych, jak również zaproponować własną, unikalną kompozycję, gdzie na przykład serce domu będzie z masywnego drewna, a elewacja z kamienia. Wykonane z sześciu części i laminowane poprzecznie nieosiadające bale, które stanowią konstrukcję nośną domów Honka Fusion™ pozwalają realizować najbardziej wymyśle wizje – wieżyczki, ściany z bali częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz budynku, odważne struktury, których nie dałoby się zbudować z wykorzystaniem zwykłego bala.

 

domy z bali findrewno domy z bali findrewno domy z bali findrewnofot. FINDREWNO Sp. z o. o.

 

Energooszczędne domy drewniane
Co jeszcze obok designu i walorów prozdrowotnych jest atutem domów z bali? Z pewnością ich energooszczędność, która sprawia, że wydatki ponoszone na ogrzewanie w zimnych miesiącach są ograniczone do minimum. Tak jest w przypadku domów firmy Honka, w których stosowane są bale o profilu samoklinującym.
– Oznacza to, że klinowy element bala górnego zaciska się na balu znajdującym się pod nim, gwarantując szczelność, która przewyższa szczelność domów budowanych metodami tradycyjnymi – wyjaśnia Piotr Florczak.
Energooszczędność domów gwarantują też opatentowane okna i drzwi, a ich odporność na wilgoć zapewnia stosowana w fabryce podwójna taśma uszczelniająca.

 

domy z bali findrewno domy z bali findrewnofot. FINDREWNO Sp. z o. o.

 

Pamiętajmy też o tym, że sam budulec – masywne bale – ma świetnie właściwości termoizolacyjne. Wiosną i jesienią, gdy słońce operuje nisko, drewno bardzo dobrze absorbuje energię słoneczną, dzięki czemu może ją stopniowo uwalniać np. podczas chłodniejszej nocy, zapewniając przyjemną temperaturę wewnątrz. Z kolei latem – gdy słońce świeci wysoko – zadaszenia chronią wzniesione z bali domy przed przegrzaniem, a ściany wykorzystują chłodne powietrze letnich nocy, aby utrzymać chłód nawet w najgorętsze letnie dni.
Wszystkie praktyczne aspekty mieszkania w domu z bali – przyjemna temperatura, brak problemów z wilgotnością, trwałość, ciepło, korzystny mikroklimat oraz aspekty wizualne sprawiają, że każdy, kto choć przez krótki czas mieszkał w takim domu, nigdy nie będzie już chciał wrócić do budynku zbudowanego w innej technologii.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.honka.pl

98-161 Zapolice k.Zduńskiej Woli, Strońsko 58, woj. łódzkie
tel. 438238307, 601394934,