Ogrody z natury rzeczy pełniły na przestrzeni dziejów różnorodne funkcje. Dziś są m.in. cudownym dodatkiem do domów jednorodzinnych oraz mieszkań prywatnych. Chociaż wydawałoby się, że aranżacje ogrodów przy domu jednorodzinnym to nic trudnego, warto zaznaczyć, że w obecnych czasach funkcja ogrodu bezpośrednio wiąże się z potrzebami domowników, a te mogą rodzić różne dylematy na poziomie projektu. Co więcej, często wygląd i charakter prywatnego ogrodu zmienia się także na przestrzeni lat. Niezależnie od prywatnych preferencji, główne potrzeby wynikające z posiadania ogrodu są podobne. Zacznijmy od relaksu. Nie da się przecenić wartości ogrodu jako miejsca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Szczególnie w obecnych czasach, własny zielony kącik to gwarancja bezpiecznego dotlenienia się, bez względu na panujące restrykcje i obostrzenia. Pamiętajmy jednak, że dla każdego z nas odpoczynek może oznaczać coś innego i dlatego właśnie, nawet niewielki ogród w dużej mierze musi zostać umiejętnie podzielony na odpowiednie strefy, np.: nasłoneczniony taras dla amatorów słonecznych kąpieli, ławeczka w cieniu pod drzewem w razie gorącego lata, strefa do grillowania i spotkań z przyjaciółmi, piaskownica dla najmłodszych, trampolina dla starszych dzieci, a może bramki piłkarskie na trawniku oraz niewielki basen latem? Miłośnicy zdrowego trybu życia zapragną rabatki warzywnej oraz kwiatowej, krzewów agrestu i porzeczek oraz małej przydomowej szklarni. Aranżując ogrody przy domu jednorodzinnym nie zapominajmy, że zazwyczaj znaleźć się tu musi także miejsce do suszenia prania, przechowywania rowerów, składowania drewna do kominka. Pomijając sam styl ogrodu, pamiętajmy, że to właśnie jego funkcjonalność będzie w głównej mierze decydowała o tym, czy będziemy z niego zadowoleni. Jak poradzić sobie z dużą ilością utrudnień, jakie napotkamy przy pielęgnacji takiego współczesnego ogrodu, który posiada wiele różnorodnych stref o innych potrzebach?

fot. Milex

Zieleń wymaga nawadniania

Polskie warunku pogodowe w praktyce oznaczają okresy ulewnego deszczu, ale także bardzo gorącego lata. Piękny i przytulny ogród to zielone miejsce z dużą ilością ciekawych krzewów, pięknej trawy oraz kwiatów. Niezależnie od tego, czy w naszym ogrodzie znajdzie się wyłącznie trawnik, czy też podczas aranżacji ogrodu przy domu jednorodzinnym zdecydujemy się dodać nieco więcej roślin, musimy zdawać sobie sprawę z potrzeby cyklicznego ich nawadniania. Chociaż na pierwszy rzut ona nie jest to nic skomplikowanego, to w praktyce okazuje się, że często zapominamy podlać ogród, z braku czasu robimy to w nieodpowiednich porach (np. w upalne południe), albo co gorsza – zaraz po podlaniu nowych kwiatów nadchodzi deszcz i w efekcie wypłukuje nasze sadzonki wraz z korzeniami. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia, dzięki której wszystko odbywa się bezobsługowo, a do tego przy oszczędności wody!

fot. Milex

– Częstotliwość podlewania, najlepsza pora oraz ilość wody to trzy główne czynniki, które należy przeanalizować – mówi Janusz Szafrański, opiekun klienta z zakresu ogrodów i terenów zieleni oraz product manager robotów koszących w firmie MILEX, oferującej profesjonalne systemy nawadniania terenów zielonych. – W praktyce najlepsza pora do nawodnienia ogrodu może przypaść na czas, kiedy nie ma nas w domu, a weekendy i urlopy poza domem mogą doprowadzić do ogromnych strat w naszych roślinach, właśnie ze względu na upał i brak wody. W obecnych czasach, kiedy technologia pomaga nam w każdym aspekcie naszego życia, naturalne jest zastosowanie jej także w przypadku ogrodów.

fot. Milex

Oszczędność czasu i pieniędzy przy podlewaniu

Zaaranżowane ogrody obok domu jednorodzinnego można bez problemu wyposażyć w nowoczesne rozwiązania ułatwiające, a nawet eliminujące potrzebę ręcznego podlewania!

– Ogromną popularnością w przydomowych ogrodach cieszy się Hydrawise – oferowany przez nas system firmy Hunter – dodaje Janusz Szafrański. – System ten opiera się na inteligentnych sterownikach, oprogramowaniu oraz w bardzo efektywny sposób zarządza nawadnianiem. W praktyce oznacza to, że domownicy nie muszą wcale przejmować się podlewaniem. Hydrawise opiera się na zaawansowanym systemie Predictive Watering i na bieżąco analizuje lokalne dane pogodowe oraz korzysta z Internetu, dzięki temu automatycznie zarządza podlewaniem, dostosowując ilość wody i częstotliwość pod konkretne warunki atmosferyczne danego dnia. Już nigdy więcej nie przelejemy sadzonek ani nie będziemy musieli martwić się niedostatkiem wody dla naszych roślin. Dzięki dokładnej analizie pogodowej, system pozwala zaoszczędzić nawet do 50% wody zużywanej do tej pory na podlewanie. Użytkownik może podglądać działanie systemu poprzez aplikację z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, praktycznie z dowolnego miejsca na ziemi. System poinformuje nas o ewentualnych problemach, związanych np. z uszkodzeniem przewodu lub zraszacza. Programowanie działania jest niezwykle proste, a do tego Hydrawise pozwala nam na personalizację ustawień.

fot. Milex

Idealnie zielony trawnik

Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku podlewania jest rodzaj zastosowanych urządzeń.

– Od 36 lat dostarczamy rozwiązania z zakresu nawadniania terenów zielonych i zdecydowanie największą wartość dla naszych klientów stanowi wygoda użytkowania naszych systemów oraz oszczędność pieniędzy i wody zużytej do podlewania – mówi Radosław Marek, opiekun klienta z zakresu ogrodów i terenów zieleni oraz product manager nawozów i nasion traw w firmie MILEX. – W aranżacjach ogrodu blisko domu jednorodzinnego często spotykamy się z problemem suchego trawnika. Zdarza się to szczególnie przy nieregularnych kształtach ogrodu, intensywnym użytkowaniu trawy oraz po prostu niedokładnością przy podlewaniu ręcznym.

Zbyt krótki wąż, duży ogród czy nieodpowiednia głowica ze zraszaczem to tylko początek długiej listy codziennych problemów.

– Przy podlewaniu ręcznym ciężko ocenić czy trawnik uzyskał odpowiednią ilość wody w każdym zakamarku, dlatego bardzo polecamy stosowanie zoptymalizowanych produktów – dodaje Radosław Marek. – Hitem wśród naszych odbiorców jest wielostrumieniowa dysza rotacyjna MP Rotator, która jest kompatybilna z korpusami wszystkich firm dostępnych na rynku. Innowacyjne rozwiązania w budowie tej dyszy sprawiają, że zużywa ona mniej wody, a jej strumień jest odporny na działanie wiatru, dzięki czemu nawadnia trawnik bardziej równomiernie i zużywa nawet do 30% mniej wody. W dyszy wyeliminowano powstawanie mgły, związanej z wysokim ciśnieniem. MP Rotator może pracować przy dowolnym kącie i dowolnym promieniu zraszania.

fot. Milex

Aranżowanie ogrodów przy domu jednorodzinnym pod okiem specjalisty

Firma MILEX w dziedzinie nawadniania dysponuje kompleksową i kompletną ofertą. Często pytana o porady dotyczące budowy funkcjonalnego systemu nawadniania, rozszerzyła swój zespół o dział projektowy. Dzięki współpracy ze specjalistą można uzyskać doskonały projekt nawadniania, zależny od naszych potrzeb oraz rodzaju, kształtu, przeznaczenia ogrodu, a także naszych roślin.

– Często pomagamy naszym klientom aranżować ogrody przy domu jednorodzinnym. Oczywiście nie mówimy tutaj o wyborze roślin czy ich ułożeniu, ale nasze porady z zakresu dostępnych możliwości nawadniania pozwalają klientom stworzyć takie ogrody, o jakich marzą, których realizacji bali się początkowo podjąć, właśnie ze względu na obawy związane z dostarczeniem odpowiedniej ilości wody w poszczególne zakamarki ogrodu – mówi Paulina Wróbel, projektantka w firmie MILEX.

Dział projektowy firmy MILEX oferuje swoje usługi zarówno na etapie wstępnego planowania, jak też doposażania w systemy nawadniające już gotowych ogrodów.

fot. Milex

– Instalacja nawadniająca musi spełniać swoje funkcje i jest zależna od wielu czynników – informuje Paulina Wróbel. – Analizujemy potrzeby naszego odbiorcy, rodzaj roślin i upraw, a także ewentualne zmiany w ogrodzie na przestrzeni lat – tak, abyśmy nie musieli kolejny raz przebudowywać systemu w przyszłości. Korzystając z naszego bogatego doświadczenia, bierzemy na siebie wykonanie profesjonalnego projektu instalacji nawadniającej, który oferujemy klientom gratis, o ile materiały i urządzenia do jego realizacji zostaną zakupione w naszej firmie.

fot. Milex

Więcej niż nawadnianie

MILEX specjalizując się w dziedzinie nawadniania ogrodów i upraw poszedł o krok dalej. Poza systemami nawadniającymi w ofercie firmy znajdziemy także nawozy do trawników oraz nasiona traw.

fot. Milex

– Wiemy jak ważną rolę odgrywa ogród w naszym codziennym życiu, dlatego postawiliśmy także na dostarczenie naszym odbiorcom nasion i nawozów najwyższej jakości, dzięki czemu będą mogli się oni cieszyć idealnie zielonym zaaranżowanym ogrodem przed domem jednorodzinnym.

W firmie MILEX znajdziemy m.in. nawóz ukorzeniający do trawników, drzew i krzewów czy nawóz z dodatkiem alg morskich. Oferowane nasiona traw to z kolei starannie wyselekcjonowane autorskie mieszanki, które są odporne na niskie i wysokie temperatury, choroby oraz intensywne użytkowanie.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.milex.pl

09-530 Dobrzyków, ul. Obrońców Dobrzykowa 3, woj. mazowieckie
tel. +48 24 277 52 22,