Skuteczne nawadnianie można realizować na kilka sposobów. Jednym z całościowych systemowych rozwiązań jest stosowana w rolnictwie deszczownia. Najpopularniejsze są deszczownie ruchome, bębnowe z nawijanym rurociągiem pozwalające nawadniać duży i dowolnie wybrany obszar. Systemy te wymagają wykorzystania pomp głębinowych o wyjątkowo dużej mocy i wydajności. Ponadto czynnik chłodzący zastosowany w pompie przeznaczonej do deszczownicy i innych sposobów nawadniania roślinności, nie może być toksyczny. Dlatego najczęściej polecanym rozwiązaniem w omawianym przypadku są pompy olejowe. Tym bardziej, że sprawdzają się one przy studniach, których lustro wody znajduje się na różnej głębokości. Pompa głębinowa 6 SD 45/7 IBO oferowana przez firmę Dambat ze względu na swoje parametry idealnie sprawdza się w nawadnianiu dużych upraw rolniczych i sadowniczych oraz zasilania wspomnianych wyżej deszczowni. Jej dopracowana konstrukcja, solidne wykonanie gwarantują długą pracę. Pompa głębinowa 6SD przeznaczona jest do pompowania ze studni o średnicy powyżej 150mm. Z jej pomocą możliwe jest uzyskanie wyższego ciśnienia przy zachowaniu tak samo dużej wydajności. Model ten wyposażono w silnik trójfazowy.

IBO RAIN SYSTEM

Firma Dambat dystrybuuje również IBO RAIN SYSTEM. Energooszczędny zestaw pompowy przeznaczony do użytkowania wody deszczowej, bądź wody z własnego ujęcia, a nawet z sieci wodociągowej za pomocą jedynie pojedynczej pompy. System ten dedykowany jest dla rolnictwa, domów jednorodzinnych czy budynków usługowych. Wszystkich, gdzie zachodzi konieczność podlewaniem trawników. Urządzenie jest dostępne w trzech konfiguracjach, które mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb inwestora. IBO RAIN SYSTEM w zależności od wersji może pobierać wodę z 2 do nawet 4 różnych zbiorników lub studni i pracuje w 100% automatycznie.

Jaka pompa do studni najlepsza do podlewania?

Nie istnieje jedna, dobra odpowiedź na tak postawione pytanie. Dobór właściwej pompy zależy bowiem od specyfikacji technicznej samej studni i od sposobu nawadniania jaki inwestor chciałby zastosować. Inaczej musi zostać dobrana pompa przeznaczona do tradycyjnego podlewania wężem ogrodowym, a inaczej będzie wybierana pompa, która ma współpracować ze zraszaczami czy systemem nawadniania metodą kropelkową.

W ofercie firmy Dambat znajduje się szereg pomp, przy konstruowaniu których sięgnięto po najnowocześniejsze rozwiązania techniczne i materiałowe. Jaka pompa do studni do podlewania będzie najlepsza? Poniżej zaprezentowano najciekawsze rozwiązania.

DRY RUN PRO to innowacyjna technologia włoskiego wiodącego producenta pomp głębinowych, w którą wyposażono serię pomp serię pomp FP4. Można je z powodzeniem wykorzystywać w gospodarstwach domowych i rolnych, w instalacjach wodociągowych, w systemach nawadniania, a nawet w instalacjach PPOŻ oraz przemyśle.

Korpus ssący i tłoczny FP4 został wykonany ze stali nierdzewnej gatunku AISI 304 uzyskanej w technologii wax co jest automatycznie gwarancją wysokiej wytrzymałości chemicznej w kontakcie. Podstawą konstrukcji są pływające wirniki, które poruszają się niezależnie od siebie w komorach dyfuzorów. Technologia DRY RUN PRO oferuje wyjątkowo podwyższoną odporność na zatarcia w sytuacji, gdy pompie zdarzy się pracować na sucho.

Propozycją dla wszystkich tych, którzy szukają pomp o niewielkiej średnicy, ale dużych możliwościach są 2” POMPY GŁĘBINOWE STING 0,37.To jedna z niewielu na świecie pompa o średnicy 50mm. Pompa znajduje zastosowanie do zaopatrywania domów letniskowych, działek, a także w geologii. Dzięki niewielkiemu zużyciu prądu może być zasilana z odnawialnych źródeł energii – solarów, paneli fotowoltaicznych czy wiatraków. To prawdziwa perełka do zadań specjalnych.

Do nawodnień i owodnień w rolnictwie doskonale sprawdzi się pierwsza na polskim rynku pompa głębinowa o średnicy 2,5”. Niewielkie wymiary pozwalają stosować ją w studniach 3’’.

SQIBO to z kolei pompy głębinowe, wyporowe, które oferują inwestorom wszystkie zalety technologii śrubowej, a przy tym podobnie jak poprzedniczka kompaktowy rozmiar 3’’. Pompy śrubowe radzą sobie w najgorszych warunkach i pracują z cieczami, które niszczą inny tego typu sprzęt. Bardzo prosty projekt i budowa złożona z niewielu części, sprawia, że mechanizm praktycznie się nie psuje. Hydraulika ślimakowa wykazuje dużą tolerancję na obecność substancji stałych w transportowanym płynie. Niestraszne jej zapiaszczenie, które zdecydowaną większość pomp wirnikowych doprowadza w krótkim czasie do zatarcia mechanizmu i awarii. Co za tym idzie pompy śrubowe sprawdzają się doskonale w przypadku wód o wysokiej zawartości żelaza oraz do pompowania innych cieczy.

Z zapiaszczeniem wody doskonale radzą sobie również 4SDm, 4SD POMPY GŁĘBINOWE, a to dzięki zastosowaniu w nich tzw. wirników pływających i materiałów odpornych na zniszczenie. Pompy te przeznaczone są do studni od 4’’ i występują w różnych rozmiarach.

Dzięki wszechstronnej pompie IBO OLA 60/60 wodę do podlewania ogródka można czerpać nie tylko ze studni kręgowych, ale też jezior czy rzek. Pompa ta ma możliwość podłączenia do zestawu hydroforowego.

Pompa membranowa VM60-3 to konstrukcja, w której woda napędzana jest elektromagnesem. To typ pompy zanurzeniowej, wyporowej, przeponowej charakteryzującej się wysokim ciśnieniem przy niewielkiej wydajności, lecz idealnie sprawdzającej się do podlewania właśnie.

Pompy z serii MULTI i MULTI IP to urządzenia typu samossącego. Pompa odśrodkowa, powierzchniowa z wbudowanym filtrem siatkowym. Wyposażono ją w układ podnoszący zdolność zasysania, dzięki zastosowaniu tuby Venturiego. Pompa ta przeznaczona jest do pompowania czystej, zimnej wody z własnych ujęć oraz idealnie sprawdza się jako urządzenie do podnoszenia ciśnienia. Dlatego też pompy z tej serii bez problemu znajdują zastosowanie przy zaopatrywaniu w wodę domów, działek rekreacyjnych oraz przy nawodnieniach właśnie. Pompa MULTI zasysa wodę maksymalnie z głębokości 8 metrów. W wersji MULTI GARDEN do dyspozycji użytkownika pozostaje kompletny i gotowy do podłączenia zestaw hydroforowy.

MULTI IP to z kolei pompy wysokociśnieniowe zatapialne, aby nie musiały podlegać całościowemu zanurzeniu wyposaża się je w płaszcz chłodzący. Zabezpiecza się je również przed pracą na sucho przy użyciu wyłącznika pływakowego. Ich wydajność to około 100 l/min doskonale sprawdzają się w ogrodach jako pompy do zbiorników wolnostojących i deszczówki, podlewania i nawadniania ogrodu. Pracują automatycznie. Wyposażono je w elektroniczny automat, który steruje pracą pompy. Zamknięcie zaworu wylotowego sprawia, pompa wyłącza się i przechodzi w stan gotowości utrzymując stałe ciśnienie w instalacji. Pompa będzie ponownie automatycznie włączona po otwarciu zaworu wylotowego.

Więcej informacji o wymienionych pompach, jak i innych znajdujących się w ofercie firmy Dambat można znaleźć na www.dambat.pl

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,