Jak wykorzystać energię ze środowiska do ogrzania domu?
Jeśli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, pompy ciepła są niedoścignione. Pobierają ciepło z wód gruntowych, gleby i powietrza zewnętrznego, pokrywając nawet do 100% zapotrzebowania na energię przy równoczesnym braku emisji zanieczyszczeń. Wysokiej jakości pompy ciepła produkowane przez firmę Vaillant są nadzwyczaj sprawne i oferują wyjątkowy zestaw kombinacji funkcji ogrzewania, podgrzewania wody i chłodzenia.

 

pompy ciepła supratermfot. Vaillant

 

Jak działają pompy ciepła?
Zasada działania pompy ciepła jest trochę podobna do działania klimatyzatora – tylko o ile klimatyzator chłodzi cieplejsze powietrze, to pompa ogrzewa to zimniejsze. Pompa ciepła pobiera energię ze źródła zwanego dolnym (może to być np. ziemia, wody gruntowe czy powietrze), gdzie temperatura jest niższa, ogrzewa je i oddaje już ogrzane do pomieszczenia, które chcemy ogrzać. Mgr inż. Józef Nocoń, właściciel firmy SUPRATERM wyjaśnia, że umożliwia to odpowiednia budowa urządzenia. Niezamarzający czynnik roboczy tzw. dolnego źródła (zazwyczaj jest to mieszanina wody i glikolu) płynie w wężownicy i pobiera energię cieplną ze źródła dolnego. Podgrzany czynnik roboczy oddaje następnie ciepło czynnikowi chłodniczemu, który podgrzany odparowuje, staje się gazem, a sprężony przez sprężarkę wytwarza ciepło. Wytworzona w ten sposób energia przekazywana jest do systemu instalacji centralnego ogrzewania budynku lub wykorzystana do podgrzania ciepłej wody użytkowej. Następnie skroplony gaz przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie zostaje obniżone jego ciśnienie oraz temperatura i przepływa do parownika, gdzie ponownie odbiera ciepło od czynnika obiegu dolnego źródła.

 

pompy ciepła supratermfot. Vaillant

 

Jaką pompę ciepła wybrać?
Marka Vaillant jest od wielu lat ekspertem w innowacyjnym podejściu do ogrzewania. Czy to instalacja w nowym budynku, czy modernizacja starego systemu – wśród pomp ciepła Vaillant każdy znajdzie najlepszą dla siebie. Eksperci z firmy SUPRATERM dzięki ogromnemu doświadczeniu projektowemu i wykonawczemu pomogą dobrać odpowiedni system i sposób wykorzystania energii ze środowiska.

- Bardzo ważna jest moc pompy ciepła – podkreśla właściciel firmy SUPRATERM – Powinna być odpowiednio dobrana do parametrów cieplnych budynku oraz ilości zużywanej ciepłej wody. Tak jak nie powinna być ona za mała, tak też zainstalowanie zbyt dużego urządzenia nie jest racjonalne. Warto wszystkie parametry pompy dobrać optymalnie – dodaje mgr inż. Józef Nocoń.

Istotny jest także wybór źródła, z którego pompa ma czerpać energię. Wybór pompy będzie zależeć nie tylko od naszych możliwości finansowych i jej mocy, ale też rozmiaru działki i gruntu, jaki na niej występuje, a także strefy klimatycznej, w jakiej mieszkamy.

 

pompy ciepła supratermfot. Vaillant

 

Pompy ciepła z powietrza, wody czy gruntu?
Najłatwiej jest zainstalować pompę, której dolnym źródłem jest powietrze. Nie wymaga ona ani studni, ani dużej działki. Jednak efektywność takiej pompy w naszym klimacie zmniejsza się, gdy tylko zimą temperatura znacznie spadnie. Wówczas potrzeba najwięcej energii do ogrzania domu, więc czasami pompa wymaga wsparcia ogrzewania poprzez dodatkowe urządzenie grzewcze.

Są też rozwiązania mieszane. Pompy ciepła typu woda/woda korzystają z ciepła zgromadzonego w wodzie gruntowej, która ma stosunkowo wysoką temperaturę przez całą zimę (8-10°C), a więc jest efektywnym dolnym źródłem. Do jej działania są potrzebne dwie studnie głębinowe: czerpalna i zrzutowa – z pierwszej czerpana jest woda, z której pompa odbiera ciepło, do drugiej – odprowadzana woda, która oddała już ciepło. Jeśli ktoś ma dostęp do stawu lub innego zbiornika wodnego, nie musi wiercić studni.

Pompy ciepła flexoTHERM exclusive i flexoCOMPACT exclusive marki Vaillant w swoim wyposażeniu są podstawowymi pompami typu solanka-woda. Dzięki odpowiednim modułom można je przezbrajać na pompy ciepła typu powietrze-woda lub woda-woda. W ten elastyczny sposób urządzenia marki Vaillant wykorzystują wszystkie źródła ciepła: grunt, wodę lub powietrze. Ponadto, w pompach ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT exclusive funkcja aktywnego chłodzenia jest seryjnie zintegrowana i może zostać wyłączona w razie potrzeby. Dzięki temu mamy ciepło zimą, chłód latem.

Wymiennik glikolowy – zasada działania
Pompy ciepła flexoTHERM i flexoCOMPACT exclusive największą wydajność osiągają w połączeniu z glikolowym wymiennikiem ciepła pionowym lub poziomym. Wymiennik poziomy budową przypomina zwykły rurowy gruntowy wymiennik ciepła, tylko zamiast standardowej rury umieszczanej pod ziemią stosuje się rurkę o długości od 120 do 250 m i średnicy od 2 do 4 cm wypełnioną roztworem glikolu. W zależności od pory roku krążący w układzie czynnik ogrzewa się lub schładza, tłoczony poprzez pompę obiegową krąży w wężownicy i przekazuje energię czynnikowi chłodniczemu, który przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Całość, podobnie jak w przypadku wymienników rurowych, umieszczona jest na głębokości 1,5 – 2,5 m.

 

pompy ciepła supratermfot. Vaillant

 

Pompy ciepła z centralą
Doskonałym rozwiązaniem do domów pasywnych i niskoenergetycznych jest połączenie pompy ciepła powietrznej aroTHERM z centralą grzewczą. Centrala grzewcza uniTOWER VIH QW 190/1E w połączeniu z pompą ciepła typu powietrze – woda aroTHERM VWL to wyjątkowo proste rozwiązanie do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenie uniTOWER to kompletny system do ustawienia wewnątrz domu – zwiera zasobnik c.w.u. i wszystkie elementy zabezpieczające (wewnątrz można zintegrować instalację do podłączenia dwóch obiegów grzewczych). Ze względu na możliwość szybkiego i niedrogiego montażu w pomieszczeniu, taki system sprawdzi się zarówno w nowych, jak i modernizowanych instalacjach. Główne zalety urządzenia to estetyka, wysoka jakość wykonania, idealny komfort, bezobsługowość i korzystna cena.

Dystrybutorem pomp ciepła marki Vaillant jest firma SUPRATERM – jeden z czołowych wykonawców instalacji ogrzewania i wentylacji w Polsce. SUPRATERM zajmuje się projektowaniem, doradztwem technicznym, montażem systemów grzewczych i wentylacyjnych oraz sprzedażą urządzeń grzewczych. Kompleksowy zakres działań firmy poparty wieloletnim doświadczeniem obejmuje pełne wsparcie klienta, doradztwo, projektowanie, sprzedaż, montaż oraz serwis gwarancyjny i serwis pogwarancyjny urządzeń grzewczych i klimatyzacji.

Szczegóły dostępne są na stronie: www.supraterm.pl

43-605 Jaworzno, ul. Franciszka Zabrzyckiego 1, woj. śląskie
tel. 327529774, 601426913,