Jaką cenę zapłaciłby ten kto nie zainstalowałby hydroforu? Wywiercenie studni i zainstalowanie pompy przeznaczonej do studni głębinowej to nie wszystko. Dlaczego? Aby cieszyć się stałym dostępem do wody w kranie, potrzebne jest utrzymanie właściwego ciśnienia wody w instalacji.

Najprościej zilustrować to na przykładzie. W przypadku nawodnień do zastosowań gospodarczych, gdzie pompa załączana jest jednokrotnie i pompuje wodę w sposób ciągły. Do tego celu wykorzystuje się wyłączniki typu PC-59 lub PC-10p, które działają bezpośrednio na przepływ. Pompa załącza się, gdy kran jest odkręcany. Natomiast jego zakręcenie automatycznie wyłącza pompę. Takie wyłączniki nie do końca mogą mieć zastosowanie do zasilania w wodę domu. Dlaczego? Każde pojedyncze odkręcenie kranu powodowałoby bowiem uruchomienie pompy i jej zbyt intensywną eksploatację, skutkującą przedwczesnym zużyciem. Dlatego do włączników PC-59 lub PC-10p zaleca się zawsze zastosowanie nawet małego 24 l zbiornika. Przy zasilaniu domu, takiej pojemności zbiornik gwarantuje już, że pompa od razu się nie włączy w sytuacjach, gdy domownicy chociażby spuszczą wodę w toalecie czy umyją ręce.

Podsumowując. Hydrofor w domowej instalacji wymusza włączenie się pompy wtedy, gdy ciśnienie wewnątrz urządzenia zaczyna spadać poniżej określonej zadanej wartości oraz wyłącza ją po osiągnięciu określonego ustawionego ciśnienia. Hydrofor zapewnia więc płynne korzystanie z wody w gospodarstwie domowym. Co przekłada się na komfort użytkowania i przyczynia się do wspomnianego już wydłużenia żywotności samej pompy – minimalizuje ryzyko jej kosztownej awarii.

By właściwie wybrać hydrofor, należy zrozumieć zasadę działania tego urządzenia.

fot. DAMBAT

Hydrofor do studni – zasada działania

Sam hydrofor do studni głębinowej to duży metalowy zbiornik. Częściowo wypełniony jest on wodą. By mógł utrzymywać ciśnienie w instalacji musi współpracować w ramach układu innych urządzeń. Są nimi: pompa, presostat (który kontroluje techniczne parametry jej pracy) oraz zespół zaworów. Gdy ilość wody w zbiorniku hydroforu spada poniżej wyznaczonego minimum, ciśnienie nad lustrem wody jest zmniejszane, a presostat poleca pompować wodę do wnętrza zbiornika. Ciśnienie wzrasta, a woda w razie konieczności bez problemu krąży w instalacji. Gdy poziom wody w hydroforze sięga maksimum, to pompa jest wyłączana i woda jest samoistnie usuwana z hydroforu poprzez system zaworów. Każdy hydrofor pracuje w trybie ciągłym.

Jaki hydrofor do studni głębinowej?

Kiedy inwestor rozumie zasadę działania hydroforu, łatwiej mu wtedy znaleźć w ofercie rynkowej taki, który w pełni będzie odpowiadał potrzebom związanym z warunkami działania danej instalacji hydraulicznej. Parametrów, na które trzeba i warto zwrócić szczególną uwagę jest co najmniej kilka. Od długości przewodu zasilającego przez maksymalną wydajność pompy po pojemność zbiornika roboczego.

Wspomniana wyżej długość przewodu zasilającego sięga na ogół do 2 metrów i determinuje sposób przyłączenia hydroforu do instalacji. W przypadku domu jednorodzinnego maksymalna wydajność pompy powinna sięgać wartości zbliżonej do 3 tysięcy litrów na godzinę. Pojemność zbiornika roboczego powinna wynieść natomiast minimum 50 litrów. Dzięki temu pompa nie będzie zmuszona do pracy zbyt często. Wymienione dane nie wyczerpują oczywiście katalogu istotnych parametrów. Kupując hydrofor do studni głębinowej, inwestor powinien zainteresować się też maksymalnym ciśnieniem czy liczbą wirników, która ma bezpośrednie przełożenie na płynność pracy urządzenia.

Wybór właściwego hydroforu ułatwia też znajomość potencjalnych różnic w konstrukcji w przypadku różnych wersji oraz umiejętność ich dopasowania do konkretnych potrzeb. Choć najpopularniejszy jest tradycyjny ocynkowany zbiornik, to klienci mogą zdecydować się również na bardziej zaawansowane modele. Każdy z nich ma swoje mocne i słabsze strony.

Najprostszy ocynkowany wykorzystuje poduszkę powietrzną, do jego plusów należy fakt, że może stać na dworze. W jego przypadku nie ma ryzyka uszkodzenia membrany. Minusy to konieczność zadbania o jego dużą objętość oraz konieczność częstego dobijania powietrza.

Hydrofory przeponowe to udoskonalone wersje hydroforów ocynkowanych. Pozwalają o wiele dokładniej regulować ciśnienie. Mają dużą możliwość sprężania i rozprężania powietrza. Ich cechą charakterystyczną jest, to że wnętrze pokryte jest specjalną membraną i to właśnie w tej membranie znajduje się woda. Między membranę a ścianki hydroforu wtłaczane jest powietrze, którego ciśnienie jest odpowiednio regulowane. Możliwość zainstalowania pompy nad zbiornikiem, pozwala dodatkowo zaoszczędzić miejsce. Atutem wersji membranowych jest również ich mobilność i fakt, że dużo rzadziej należy do nich dopompowywać powietrze. Ta wersja może znaleźć swoje miejsce na dworze, pod warunkiem, że jest wykonana ze stali nierdzewnej.

Zbiornik FIX z niewymienną membraną to kolejna propozycja dla najbardziej wymagających klientów. Działa na podobnej zasadzie jak przeponowy, ale tym razem membrana nie jest przytwierdzona flanszą, a jest na stałe wbudowana w poprzek zbiornika. Modele FIX to zbiorniki w pełni bezobsługowe – nie trzeba dopompowywać powietrza. FIXy mogą być wszechstronnie stosowane i pracować z wodą pitną. Wyróżniają się trwałością.

Jeśli ktoś szuka najbardziej oszczędnego pod względem zużycia energii rozwiązania, to może sięgnąć również po jedno z najnowocześniejszych, obecnie dostępnych rozwiązań, a mianowicie po hydrofor o stałym ciśnieniu.

fot. DAMBAT

Hydrofor do studni głębinowej – cena

Rzecz jasna wszystko zależy od wybranej wersji, pojemności, technologii i samego producenta. Najtańsze urządzenia importowane z rynków azjatyckich na pewno nie spełnią pokładanych w nich oczekiwań. Tym samym bardzo szybko trzeba będzie zakupić kolejny hydrofor i wydać kolejne pieniądze. De facto nie będzie to dla inwestora oszczędny scenariusz. Dlatego lepiej zdecydować się na uznanych producentów i sprawdzonych dystrybutorów.

Jak podłączyć hydrofor do studni głębinowej?

Montaż hydroforu do studni głębinowej rozpoczyna się od przygotowania ujęcia wody. Następnie zabezpieczenia go za pomocą zaworu zwrotnego, który jak sama nazwa wskazuje ma zapobiegać cofaniu się wody do studni. Tuż za zaworem warto zamontować filtr, który zapobiegnie przedostawaniu się dużej ilości piasku do wewnątrz instalacji. Ma to duże znaczenie w przypadku ujęć, które zostały z różnych względów częściowo zamulone. Przewód wychodzący z filtra, powinno zamontować się bezpośrednio na króćcu ssawnym hydroforu. Do króćca tłocznego podpina się przewód, który odprowadza wodę bezpośrednio do kranu. Natomiast za króćcem montowany jest bezpośrednio wyłącznik otwierający obwód zasilenia pompy w przypadku braku wody w układzie. Za wyłącznikiem umiejscawiany jest zawór kulowy, którego rola zabezpieczająca polega na odcięciu całej instalacji w przypadku awarii. Przy montażu warto uwzględnić również odpowiedniego rodzaju reduktor ułatwiający normalizowanie i w razie potrzeby stabilizowanie ciśnienia w instalacji.

Jeśli nie sam hydrofor to co?

Rozwój technologii sprawił, że częstotliwość załączania się pompy głębinowej nie musi już zależeć od wielkości hydroforu. Im większy zbiornik tym rzadziej pracuje pompa, ale co w sytuacji, gdy inwestorowi brakuje miejsca? Dziś z pomocą przychodzi inwerter zwany również przetwornikiem. Urządzenie to ma z punktu widzenia użytkowania kilka istotnych zalet. Pozwala zaoszczędzić energię elektryczną, zapobiega tzw. uderzeniu hydraulicznemu, charakteryzuje je wszechstronność. Używa się go w gospodarstwie, ogrodzie jak i na potrzeby zasilania w wodę domu jednorodzinnego. To gwarancja stałego ciśnienia i to niezależnie od poboru wody. Do pracy z inwerterem wystarczy hydrofor do studni głębinowej ze zbiornikiem 8-24 l.

Więcej informacji można pozyskać na stronie www.dambat.pl

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,