Falownik – czym jest i do czego służy?

Falownik (inwerter), inaczej przemiennik częstotliwości/przetwornica częstotliwości CPS, to obecnie zalecany, a nawet obligatoryjny element instalacji zasilania nowoczesnej pompy głębinowej. To elektryczne urządzenie stanowi gwarancję efektywnej, bezawaryjnej i płynnej pracy systemu pobierania wody, i to zarówno w dużych realizacjach na potrzeby rolnictwa czy przemysłu, jak i w instalacjach zaopatrujących w wodę domy jednorodzinne. W jakim celu stosuje się falowniki pomp głębinowych i jak one działają? Podstawowym działaniem falownika jest utrzymywanie stałego ciśnienia wody w instalacji, niezależnie od aktualnego poboru wody, redukcja zużycia energii elektrycznej oraz w konsekwencji znaczące wydłużenie żywotności samej pompy i całej instalacji. Pompa głębinowa w komplecie z falownikiem oznacza także eliminację zbiornika hydroforowego, który wymaga dużej powierzchni.

fot. DAMBAT

Korzyści z instalacji falownika

Falowniki szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie istnieje wysokie zapotrzebowanie na wodę o stałej wartości ciśnienia – przy instalacjach przemysłowych, zasilających w wodę różnego rodzaju maszyny, instalacjach do nawadniania pól uprawnych, a także domowych instalacjach wodociągowych. Decyzja o tym, jaki falownik do pompy głębinowej wykorzystać w swojej inwestycji zależy m.in. właśnie od przeznaczenia instalacji i od rodzaju prądu zasilającego pracę pompy: jedno- lub trójfazowego. W instalacjach pomp głębinowych bez falownika nie ma w zasadzie możliwości modulacji mocy pompy – pracuje ona na pełnych obrotach lub wcale, co prowadzi do większego zużycia zarówno energii elektrycznej, jak i samego urządzenia. Falowniki eliminują ten problem, regulując obroty pompy w zależności od ciśnienia: gdy spadnie ono poniżej zadanej przez użytkownika wartości, obroty odpowiednio wzrosną, gdy zaś ciśnienie osiągnie wartość wyższą niż zadana, falownik zadba o redukcję obrotów pompy. Inaczej mówiąc, dzięki temu małemu, kompaktowemu urządzeniu możliwa jest zmienna praca pompy przy zachowaniu stałego ciśnienia w instalacji w celu uzyskania optymalnego przepływu wody.

fot. DAMBAT

Falowniki zabezpieczą także pompę głębinową przed tzw. uderzeniem hydraulicznym, czyli nagłym wzrostem ciśnienia towarzyszącym szybkiemu zatrzymaniu przepływu cieczy. Niezależnie też od tego, jaki falownik do pompy głębinowej zastosujemy, chroni on instalację przed przeciążeniem (szczególnie w przypadku zblokowania się wirnika pompy), przed zwarciem, zbyt niskim lub wysokim napięciem, zanikiem lub asymetrią fazy, czy przed suchobiegiem, minimalizując ryzyko zatarcia się pompy. Za stan suchobiegu uznaje się spadek ciśnienia poniżej zadanej wartości lub o zadaną wartość np.0,5 bara – w takiej sytuacji falownik wyłączy system, uruchamiając testowo pompę w określonych przedziałach czasowych. Komfort korzystania z instalacji poprawi też rejestr alarmów, informujący nas o aktualnych zagrożeniach oraz, w ramach dodatkowych możliwości, automatyczny restart, który zwiększy naszą wygodę. Do tego dojdą też korzyści stricte ekonomiczne, czyli oszczędność zużycia energii – koszty eksploatacji pompy głębinowej spadają wtedy nawet o 40%.

Jaki falownik do pompy głębinowej – przegląd możliwości

Działanie pomp z falownikami Dambat pozwala na niemal bezobsługowe ich użytkowanie. Na wyświetlaczu wystarczy ustawić przyciskiem wartość ciśnienia, jaką chcemy osiągnąć – nie wymaga to specjalistycznej informatycznej wiedzy, a menu dostępne jest także w języku polskim. Także montaż inwertera jest szybki i wygodny, urządzenie to bowiem, dzięki małym wymiarom, może być montowane bezpośrednio na pompach, rurociągach, czy ścianach.

fot. DAMBAT

To, jaki falownik do pompy głębinowej zastosujemy zależy od kilku kwestii, falowniki mogą bowiem obsługiwać zarówno pojedyńczą pompę, jak i zestawy wielopompowe (do 6 pomp). Modele oferowane przez Dambat są kompatybilne z większością dostępnych na rynku pomp, należy jednakże sprawdzić ich podstawowe parametry, falowniki współpracują bowiem z pompami o różnej mocy (amperaż pompy nie może np. przekraczać wartości rekomendowanych w instrukcji konkretnego modelu falownika). Wybór odpowiedniego modelu falownika zależy także, jak wspomniano, od rodzaju prądu zasilającego pompę: jednofazowego lub trójfazowego.

Falowniki Dambat

W ofercie firmy Dambat znaleźć można zarówno pompy głębinowe z zintegrowanym inwerterem, jak i poszczególne modele falowników, dedykowane dla konkretnych pomp, głębinowych i nie tylko. Pompy z wbudowanym falownikiem to modele AUTOIBO, HOME 1, MAGNET-AUTO 750, IQ-AUTO 750, WZI-AUTO 900 lub MCI AUTO – są to nieduże, łatwo obsługiwalne, cicho pracujące urządzenia, idealne do zastosowań domowych. Systemy te zapewniają niezawodną obsługę na lata, ochronę przed zwarciem, zablokowaniem wirników pompy oraz przed suchobiegiem, bez konieczności instalacji sond/czujników w studni.

fot. DAMBAT

W przypadku oddzielnego modelu inwertera mamy kilka możliwości wyboru, jaki falownik do pompy głębinowej będzie optymalny pod kątem naszych potrzeb. Przykładowo, model IVR-02M, dedykowany jest dla pomp jednofazowych o mocy od 0,75kW do 1,5 kW, z możliwością sterowania pracą dwóch pomp. Przewidywane typowe użycie to zarówno instalacje w mieszkaniach, domach, domkach wakacyjnych, jak i przy zbieraniu i wykorzystywaniu deszczówki, nawadnianiu szklarni oraz przy urządzeniach przemysłowych.

fot. DAMBAT

Model IVR-10S przeznaczony jest również do pomp jednofazowych, ale już o wyższej mocy: od 1,1 do 2,2 kW. Falownik IVR-10T z kolei obsługuje już pompy zasilane prądem trójfazowym. Inwertery typu IVR-10S/T umożliwiają łączenie urządzeń w grupy pompowe i wykorzystywane są do obsługi instalacji zarówno domowych, jak i przemysłowych i rolniczych.

fot. DAMBAT

Modele falowników IVR-09T oraz IVR-400T dedykowane są już do pomp trójfazowych i mogą obsługiwać zespoły pompowe ( do 6 pomp). Model IVR-09T przeznaczony jest do pomp o mocy 0,75 kW – 7,5 kW. Falownik IVR-400T będzie wreszcie odpowiedni do pomp o dużej mocy, tj. 11- 37 kW i może być stosowany w grupach pompowych do 6 pomp, z maksymalnie 2 urządzeniami nadrzędnymi i 4 pomocniczymi.

fot. DAMBAT

Po więcej informacji, katalogów oraz instrukcji pomocnych w decyzji, jakie zastosować falowniki do pompy głębinowej zapraszamy na stronę www.dambat.pl.

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,