Dlaczego warto zainwestować w sterownik?
W naszym kraju nie brakuje lokalizacji, w których jedynym sposobem na to, aby zaopatrzyć się w wodę, jest wykonanie studni głębinowej. Ważne jest przy tym, aby odpowiednio dobrać dodatkowy osprzęt, który zapewni prawidłowe i bezawaryjne użytkowanie studni. Jednym z takich rozwiązań są sterowniki automatyczne pomp wody (elektroniczne i cyfrowe). Oba te rodzaje urządzeń oferuje firma Leonarczyk. Dzięki temu, że alarmują one w przypadku przeciążenia pompy lub braku wody w studni, eliminują ryzyko awarii, a użytkownik ma możliwość szybkiego reagowania na ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji.

EPR – elektroniczny, automatyczny sterownik pompy wody
EPR marki Coelbo to elektroniczny regulator ciśnienia, przeznaczony do pomp jednofazowych o mocy do 2,2 kW (1~115-230V). Podobnie jak inne dostępne na rynku elektroniczne sterowniki pomp wody, ma on zintegrowany zawór zwrotny, czujnik przepływu i membranę akumulacyjną. Wyposażono go też w manometr analogowy oraz manometr cyfrowy (obydwa w barach i psi), diodę LED przepływu i alarmu oraz wskaźnik zabezpieczenia przed suchobiegiem i przed przeciążeniem. Praktycznym rozwiązaniem jest też automatyczny system przywracania / restartu sterownika (ART).
Tym, co wyróżnia to urządzenie, jest innowacyjny system redukcji / regulacji ciśnienia, który odpowiada za utrzymanie stałego ciśnienia wylotowego. Dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko przeciążeń i powstawania uderzenia hydraulicznego, co przekłada się na komfort użytkowania i zwiększa trwałość całej instalacji. Ponadto wśród dodatkowych funkcji, w jakie wyposażony jest elektroniczny, automatyczny sterownik pompy wody EPR warto wymienić m.in. możliwość podłączenia dwóch pomp wspomagających, tryb czuwania z niskim zużyciem energii czy dostępne opcjonalnie wyjście monitorowania alarmów oraz wejście zewnętrznego czujnika poziomu.

DPR – cyfrowy, automatyczny sterownik pompy wody
Coelbo jest też producentem automatycznych sterowników pomp wody DPR, które pozwalają regulować ciśnienie cyfrowo. Dzięki wbudowanym przetwornikom prądu i ciśnienia wylotowego, na wyświetlaczu tych urządzeń można natychmiast zobaczyć wskazania poboru prądu i ciśnienia. Co istotne, pozwalają one oddzielić regulację ciśnienia wylotowego od ciśnienia załączania, przez co zwiększa się elastyczność rezerwy hydraulicznej systemu i wydłużają okresy nieaktywności. Mniejsza liczba uruchomień pompy elektrycznej wpływa oczywiście korzystnie na jej dłuższą żywotność. Konsekwencją niezależności od regulacji ciśnienia jest ponadto możliwość pracy z minimalną różnicą między ciśnieniem załączania (ON) i ciśnieniem wylotowym (OUT).
Jako cyfrowy sterownik automatyczny do pompy wody, urządzenie DPR integruje rejestry alarmów i funkcji, pozwala ponadto sterować takimi parametrami pracy jak np. automatyczny restart, opóźniony start, zatrzymanie czy funkcja przeciwzalaniowa.
Za pomocą elektronicznego regulatora ciśnienia DPR można też zarządzać dwoma pompami jednocześnie. W przypadku systemu wspomagania pracy przy stałym ciśnieniu (DPR Master), połączone są 2 jednostki DPR Master i dwie pompy jednofazowe w układzie kaskadowym z naprzemienną sekwencją rozruchu, przy stałym ciśnieniu. Ustawianie grupy pomp wzmacniających w takim układzie odbywa się w prosty i intuicyjny sposób.
Z kolei cyfrowy, automatyczny sterownik do pompy wody DPR Alt pozwala ustawić w gotowości do pracy system 2 pomp jednofazowych i zarządzać nimi na przemian (nigdy nie będą działać one jednocześnie) oraz utrzymywać stałe ciśnienie. W przypadku awarii jednej z pomp elektrycznych, system zapewnia zasilanie oraz zwiększa ich wytrzymałość.

Tradycyjne systemy sterowania pompami wody zazwyczaj nie dają możliwości dostatecznej kontroli ciśnienia na wylocie. Problem ten dotyczy zarówno wersji z przełącznikiem ciśnieniowym, ze zbiornikiem hydropneumatycznym, jak również z elektroniczną regulacją przepływu. W wielu wypadkach wady tego typu systemów można zniwelować dzięki zastosowaniu falowników (czyli napędów o zmiennej prędkości), jednak powoduje to wyraźnie odczuwalną różnicę w cenie, spowodowaną głównie zaawansowaną elektroniką, w jakie wyposaża się falowniki.
Zaprojektowane i wyprodukowane przez Coelbo sterowniki automatyczne pomp wody (elektroniczne i cyfrowe) umożliwiają zachowanie stałego ciśnienia na wlocie, niezależnie od wymaganego przepływu i zastosowanej pompy, oczywiście pod warunkiem, że cały system pracuje prawidłowo w ramach swojej krzywej przepływu/ciśnienia.
Z uwagi na fakt, że elektronika w regulatorach ciśnienia EPR i DPR nie jest wysoce rozbudowana urządzenia te cechują się małą awaryjnością oraz atrakcyjną ceną.

Więcej informacji na stronie: https://leonarczyk.pl/

32-620 Brzeszcze, ul. Św. Wojciecha 90 , woj. małopolskie
tel. 662 276 435,