Podstawowymi materiałami niezbędnymi do wykonania studni głębinowej są rury studzienne, studzienka rewizyjna do strefy przemarzania oraz głowice studzienne. Dobierając te komponenty należy zwrócić uwagę nie tylko na ich cenę, tym bardziej, że na rynku nie brakuje tanich produktów z rynków azjatyckich, których jakość pozostawia sporo do życzenia. Pamiętajmy, że studnia ma zaopatrzyć gospodarstwo domowe w wodę – również pitną, warto więc zadbać o to, aby wybrane produkty posiadały także niezbędne atesty i certyfikaty, które pozwolą na bezpieczne korzystanie z zasobów wody.

Jak zrobić studnię głębinową – krok pierwszy: właściwe rury

– Jednym z błędów popełnianych podczas wykonywania studni głębinowej jest stosowanie rur, nie spełniających wymogów technicznych. Nieodpowiedzialne jest wykorzystywanie rur kanalizacyjnych, do wykonania studni, ze względu na ich wytrzymałość, jakość materiału oraz możliwość układania tylko w poziomie. Nie mają one również odpowiednich dopuszczeń/atestów do wody pitnej. Stosowanie rur kanalizacyjnych lub o cienkich ściankach (optymalna grubość to 5-6mm), może doprowadzić do zakleszczenia pompy, a w efekcie – do utraty studni i konieczności wykonania nowego odwiertu studziennego – mówi Gabriel Rozmus z firmy Leonarczyk.

fot. Leonarczyk | Rury studzienne

Dobierając rury niezbędne do tego, aby zrobić studnię głębinową, warto uwzględnić także inne kwestie związane z budową. Takie rury powinny być skręcane  bezkielichowo, co pozwala łatwo wprowadzić je do otworu studziennego oraz umożliwia dokładne wykonanie obsypki wokół rury studziennej. Muszą być także szczelne, odporne na działanie sił zewnętrznych, ściskanie, odkształcanie. Takie parametry zapewni wysokiej klasy tworzywo użyte w procesie produkcyjnym. Zabezpieczy ono przed odkształcaniem, a ponadto umożliwi swobodny montaż i demontaż pompy.

Warto też pamiętać, aby odpowiednio dobrać średnicę rur – nie powinna być ona mniejsza niż fi125 mm, co zagwarantuje kompatybilność ze wszystkimi pompami do 4 cali. Oczywiści rury o mniejszych średnicach będą tańsze, jednak znacznie ograniczą wybór pasującej pompy, co w dalszej perspektywie może narazić inwestora na znaczne wydatki.

Krok drugi – studzienka rewizyjna i akcesoria

Odpowiadając sobie na pytanie o to, jak zrobić studnię głębinową, należy też zadbać o odpowiedni dobór studni rewizyjnej. Właściwy wybór zapewni dostęp do rury studziennej, a tym samym umożliwi sprawny montaż i ewentualny demontaż pompy, akcesoriów potrzebnych do jej zabudowy, urządzeń pomiarowych i sterowników do pompy. Jednocześnie rolą studni rewizyjnej jest też zabezpieczenie powyższych urządzeń i instalacji wodnej przed zamarzaniem, dlatego powinna być ona wykonana z komorowego tworzywa PCV. W odróżnieniu od studni z kręgów betonowych, takie tworzywo eliminuje niepożądane zjawisko skraplania się wody na ścianach studni.

fot. Leonarczyk | Studzienka rewizyjna strefa przemarzania.

– Podczas wykonywania studni głębinowej należy też zwrócić uwagę na to, aby była ona zabezpieczona od góry pokrywą i miała odpowiednie wymiary. Jej minimalna wysokość w strefie przemarzania to 1,3 m, a średnica – 0,8 m. Średnica hermetycznego otworu na rurę studzienną musi być równa wymiarom tej rury, a w bocznych ściankach powinny znajdować się minimum 3 otwory (fi 32/40/50 w zależności od wydajności pompy) – dwa z nich przeznaczone są na odpływ instalacji wodnej, jeden – na doprowadzenie instalacji elektrycznej do pompy – wyjaśnia Gabriel Rozmus.

Aby zrobić studnię głębinową, oprócz rur studziennych i studzienki rewizyjnej niezbędne są też akcesoria, takie jak głowice studzienne wykonane ze stali nierdzewnej, które są odporne na korozję, a ponadto wytrzymałe mechanicznie i szczelne.

fot. Leonarczyk | Głowica studzienna

Wyposażenie studni głębinowej

Wysokiej jakości komponenty użyte do wykonania studni głębinowej przełożą się na jej bezawaryjną pracę i długą żywotność. To samo dotyczy elementów stanowiących wyposażenie studni, a więc pomp, urządzeń sterująco-zabezpieczających i zbiorników.

Pierwsze z wymienionych elementów wyposażenia powinny być dopasowane do średnicy rur studziennych. W przypadku średnicy fi 100 maksymalna średnica pompy to 3,0-3,5 cala. W przypadku wyboru takich rur – tańszych, które mają średnice mniejsze niż fi 125 mm, należy jednak liczyć się z tym, że bardzo ograniczy to możliwość wyboru pompy – poza produktami z Chin pozostaną tylko bardzo drogie pompy europejskich dostawców. Średnice rur fi 125/160 ,dają o wiele większe możliwości dopasowania pompy do rury i budżetu inwestora – do wyboru są różne rodzaje pomp 4-calowych produkowanych w Europie i oferowanych w przystępnych cenach, które cieszą się renomą i uznaniem – np. urządzenia włoskiej firmy Panelli, PM.

– Prawie wszystkie pompy są wykonane ze stali nierdzewnej. Silniki zabudowane w pompach mają napięcie 230 lub 400 V. Przy napięciu 400V stosujemy kable o cieńszych przekrojach, ale 4-żyłowe. Silniki pompowe o napięciu 230V mają kabel 3-żyłowy i mogą być chłodzone olejem lub wodą z kondensatorem zabudowanym w silniku albo w skrzynce rozruchowej na powierzchni. W ostatniej sytuacji – gdy kondensator jest zabudowany w skrzynce na powierzchni – cena zestawu pompowego jest wyższa, bo kabel do pompy 1-fazowej musi być 4-żyłowy, a do tego dochodzi koszt skrzynki rozruchowej z kondensatorem. Warto przy tym podkreślić, że wysoka jakość stosowanych obecnie kondensatorów prawie w 100% wyklucza ryzyko awarii – mówi Gabriel Rozmus.

fot. Leonarczyk | Zestaw pompowy

Wybierając osprzęt do wyposażenia studni głębinowej nie opłaca się inwestować w najtańsze wyroby niewiadomego pochodzenia, ale wybierać renomowanych dostawców, obecnych na rynku od wielu lat i udzielających na swoje produkty gwarancji. Prym wiodą tu europejscy dostawcy, jak np. hiszpański producent urządzeń sterowniczych do pomp – firma Coelbo. Rozbudowana gama urządzeń zaspokoi bardzo różnorodne potrzeby – znajdziemy tu np. falowniki 1- i 3-fazowe, przepływowe, jak również tylko oczujnikowane, które do eksploatacji potrzebuję małego zbiornika (np. 8-12 litrów). Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie w miejscu wykonywania studni głębinowej brak przestrzeni na duże zbiorniki, a ich dodatkowym atutem są niskie koszty eksploatacji. Coelbo produkuje również sterowniki  do tańszych rozwiązań technicznych, które w pełni zabezpieczają pompę, sterując układem pompowym wyposażonym w zbiorniki o większych parametrach np. 60-450 l.

fot. Leonarczyk | Falownik z czujnikiem i sterownik pompy

Elementem niezbędnym funkcjonowania każdego systemu sterującego pompą głębinową są też zbiorniki. Dostępne są one w różnych pojemnościach – od 2 do 450 litrów. Dobierając ten element warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, m.in. na to, w jakiej technologii są wykonane, z jakiego materiału, czy przyłącza są wykonane ze stali nierdzewnej, oraz czy miejsce podłączenia jest wprasowane czy za pomocą flanszy.

– Dużą zaletą jest też brak konieczności uzupełniania powietrza w zbiorniku oraz brak bezpośredniego kontaktu wody ze stalową obudową. Jednym z najbardziej uznanych dostawców zbiorników, które łączą wymienione cechy, jest amerykańska firma GWS. Zbiorniki tego producenta nie roszą się-na zewnętrznych ściankach obudowy nie skrapla się woda. Zastosowane materiały oraz innowacyjne rozwiązania sprawiają, że GWS udziela na zbiorniki 5 lat gwarancji – mówi Gabriel Rozmus.

fot. Leonarczyk | Zbiornik metalowy model-PressureWave, zbiornik metalowy model-CHALLENGER, zbiornik z kompozytu C2Lite-CAD 

W naszym kraju robi się dużo studni głębinowych – nie tylko w miejscach, w których nie ma przyłącza wodociągowego. Coraz więcej inwestorów decyduje się na uniezależnienie od wodociągów z powodów ekonomicznych, szukając sposobu na odciążenie domowego budżetu. Rosnącej popularności studni głębinowych towarzyszy jeszcze jedno zjawisko – mianowicie powstaje coraz więcej firm świadczących usługę wykonywania studni głębinowych.

– Nasza oferta kierowana jest właśnie do nich – firm wiercących, hurtowni zaopatrujących firmy wiercące, do przedsiębiorstw zajmujących się nawadnianiem i sklepów instalacyjnych. Zaopatrywać mogą się u nas również osoby, które zleciły usługę wykonania studni głębinowej firmie, jednak muszą jeszcze uzbroić studnię w niezbędny sprzęt. Obecnie około 80% sprzętu do wykonania i uruchomienia studni pochodzi z Chin, a jego jakość jest adekwatna do ceny. My oferujemy rozwiązania renomowanych producentów europejskich i amerykańskich, którzy są obecni na rynku od lat. Dzięki temu zaopatrujący się u nas klienci mogą mieć pewność, że otrzymują wyroby najwyższej klasy, na które udzielana jest wieloletnia gwarancja – podsumowuje Gabriel Rozmus.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.leonarczyk.pl

32-620 Brzeszcze, ul. Mickiewicza 2, woj. małopolskie
tel. 32 737 38 78,, 662 276 435,