Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe?

Proste w montażu studzienki wodomierzowe

Gotowe studnie wodomierzowe z tworzyw sztucznych sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zainstalowania na parterze budynku wodomierza (np. w domach niepodpiwniczonych), umożliwiając dokonywanie odczytu zużycia wody. Przez długi czas jedynym rozwiązaniem stosowanym w takiej sytuacji były studnie prefabrykowane z betonu. Coraz częściej jednak tradycyjne, ciężkie studnie wodomierzowe z kręgów betonowych zastępowane są przez ich lżejszą alternatywę, produkowaną z tworzyw sztucznych. Studnie wodomierzowe plastikowe przeznaczone do różnych zastosowań znajdziemy w ofercie firmy Gama Plastic.

Szybki i niedrogi montaż studzienki wodomierzowej 
Studnie wodomierzowe prefabrykowane z betonu, choć wydają się bardzo solidne, mają sporo wad. Tendencja do przemarzania, utrata szczelności czy kłopoty z odczytywaniem licznika to tylko niektóre z nich. Sporo trudności nastręcza też montaż, bo z uwagi na duży ciężar wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu i przeprowadzenia robót ziemnych, co znacznie podnosi koszty całej inwestycji. Z tych względów coraz częściej studnie betonowe zastępowane są przez studnie wodomierzowe plastikowe, dokładniej zaś – produkowane z polietylenu PEHD, które są lekkie i mają niewielkie rozmiary. Dzięki temu ich montaż jest znacznie ułatwiony (prace może przeprowadzić samodzielnie jedna osoba), a koszty są niższe. Co istotne – studzienki wodomierzowe z plastiku, mimo swojej lekkości, są bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne oraz na uszkodzenia mechaniczne, co gwarantuje ich bezproblemową eksploatację.
W ofercie firmy Gama Plastic znajdują się dwie wersje plastikowych studni wodomierzowych: urządzenia z serii SW-1000, stosowane w budowie głównych przyłączy wody w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym oraz urządzenia z serii SW-600, stosowane jako studzienki wodomierzowe na działkach/ogródkach działkowych.

 

Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe? Studnie wodomierzowe: plastikowe czy betonowe?

 

Studzienka wodomierzowa na działce i w budownictwie mieszkaniowym
Wszystkie oferowane przez firmę Gama Plastic studnie wodomierzowe zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby sprostać różnorodnym wymaganiom klientów, zarówno pod względem wymiarów zbiorników, jak i jakości. Są to mocno ożebrowane pierścieniami poziomymi oraz pionowymi zbiorniki studni w kształcie pionowym , formowane z polietylenu PEHD metodą rotomoldingu w piecach przy wysokiej temperaturze. Taki typ monolitycznej konstrukcji gwarantuje wytrzymałość na naprężenia gruntu, a także szczelność, bezproblemową eksploatację i łatwość montażu studni wodomierzowej. 
Urządzenia z serii SW-1000 znajdują zastosowanie w budowie głównych przyłączy wody w jednorodzinnym budownictwie mieszkaniowym. Studnia na życzenie klienta może być wyposażona w drabinkę aluminiową, natomiast w wersji standardowej jest wyposażona w odlewane stopnie złazowe w fazie produkcyjnej.
Montaż studzienki wodomierzowej zaczyna się od posadowienia na wypoziomowanym i zagęszczonym podłożu wykopu. Następnie trzeba ustalić poziom przyłącza PE i nawiercić otwory, dostosowując ich rozmieszczenie do indywidualnego kształtu instalacji wodnej. Jeżeli króćce nie są wspawane, należy włożyć w otwory uszczelki gumowe. Po wykonaniu przyłącza można warstwami piasku wykonywać obsypkę równomiernie po 30 cm dokoła zbiornika, zagęszczając każdą wodą.
Rozwiązaniem stosowanym na działkach jest studzienka wodomierzowa SW-600, która oferowana jest w wersji surowej bez przyłączy. Na życzenie klienta może jednak zostać wyposażona w zawory i konsole gotowe do montażu wodomierza. 

Decydując się na zakup plastikowej studzienki wodomierzowej, niezależnie od wszystkich zalet takiego rozwiązania, konieczne jest też przestrzeganie zaleceń producenta oraz przepisów prawa, precyzyjnie regulujących kwestie warunków montażu wodomierzy. Studzienki Gama Plastic powinny być lokalizowane poza pasami ruchu ciężkiego i ciągami komunikacyjnymi oraz być łatwo dostępne do odczytu wodomierzy. Z kolei zabudowa zestawów wodomierzowych w instalacjach wodociągowych powinna być zgodna z normą PN-B-10720.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gama-plastic.pl

26-052 Nowiny, ul. Przemysłowa 81 , woj. świętokrzyskie
tel. 413465437,


Liczba odwiedzin: 5772 | Data publikacji: 2018-06-12

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Prawo precyzyjnie reguluje kwestie związane z montażem...
Prawo polskie jednoznacznie reguluje kwestie warunków montażu...
04.10.2019 | Studnie
Zestaw wodomierzowy nie zawsze znajdzie swoje miejsce...
Przydomowe przepompownie ścieków mają za zadanie transportowanie...
Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które...
Na terenach mieszkalnych nieprzyłączonych do sieci kanalizacyjnej...
W tej chwili coraz większym problemem staje...
Wody słodkie stanowią zaledwie około 3% wszystkich zasobów...
W naszej strefie klimatycznej ryzyko wystąpienia suszy...
Rosnąca świadomość ekologiczna polskiego społeczeństwa sprawia, że...
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na...
Przyłączenie domowej sieci wodno-kanalizacyjnej do sieci miejskiej...
Wymuszone odgórnie przepisami prawa unijnego zmiany w...
Statystyki pokazują, że dzienne zużycie wody kranowej...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: studnie wodomierzowe, studzienki wodomierzowe, montaż studni wodomierzowych, szybki i niedrogi montaż studzienki wodomierzowej, gama plastic
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy