Przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków

Oczyszczalnie biologiczne zamiast szamba – czy warto?

Najpopularniejszym sposobem odprowadzania ścieków na terenach, które nie są skanalizowane, wciąż jest szambo. Nieopłacalność i kłopotliwość takiego rozwiązania sprawia jednak, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych systemów oczyszczania ścieków i ich odprowadzania. Nic dziwnego, że również w Polsce rośnie popularność przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków, przy czym obok zalet ekonomicznych inwestorzy doceniają je również za możliwość adaptacji do najbardziej różnorodnych warunków gruntowo-wodnych.

Oczyszczalnie biologiczne ze studnią chłonną OP.SBR
Obok ekonomii i wszechstronności zastosowań, jest jeszcze jeden czynnik, który sprawia, że oczyszczalnie ze złożem biologicznym są coraz popularniejsze. W czasach, w których tak dużo mówi się o konieczności poszanowania środowiska naturalnego i racjonalnego gospodarowania dostępnymi zasobami, przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków jak najbardziej wpisują się w proekologiczny trend. Przykładem mogą być oczyszczalnie biologiczne OP.SBR firmy Gama-Plastic – znane i sprawdzone systemy oczyszczania ścieków bytowo-gospodarczych z szeregiem nowatorskich rozwiązań, ułatwiających adaptację do różnorodnych warunków. Niski koszt zakupu urządzeń, ich bezawaryjna eksploatacja, a także łatwy i szybki montaż oraz nieskomplikowana obsługa stawiają urządzenia OP. SBR w czołówce wśród biologicznych oczyszczalni ścieków.

 

oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia OP2x1000 W-BOX.

 

Jak działa biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków OP.SBR? W osadniku wstępnym, do którego dopływają ścieki, poddawane są one sedymentacji, a następnie są cyklicznie porcjowane do komory reaktora, w gdzie są napowietrzane (proces ten odbywa się za pomocą dyfuzora, do którego doprowadzane jest powietrze z dmuchawy membranowej). W komorze odbywa sie naprzemiennie proces nitryfikacji i denitryfikacji w strefach tlenowych i beztlenowych. Następnie po komorze reaktora ścieki trafiają do osadnika wtórnego, gdzie mieszanina osadu czynnego osadza sie na dnie stożka, skąd nagromadzony osad jest zawracany do komory reaktora, a nadmiar cyklicznie do osadnika wstępnego.
Nie bez znaczenia jest też fakt, że oczyszczoną w ten sposób wodę można użyć ponownie, np.  zagospodarować jako oczko wodne, gromadzić w zbiornikach retencyjnych albo odprowadzać do gruntu. W przypadku instalacji oczyszczalni biologicznej ze studnią chłonną, nadmiar wody ze studni może być okresowo wykorzystany do nawadniania działki za pomocą pompy umieszczonej na płycie lub w małym pojemniku. Urządzenia drenarskie typu tunele, pakiety czy studnia chłonna w oczyszczalni biologicznej nie tylko zastępują tradycyjną warstwę rozsączającą ze żwiru i rur PVC, ale i zapewniają kilkakrotnie większą powierzchnie i pojemność magazynowania. W efekcie wymagana powierzchnia terenu może być 2 do 5 razy mniejsza niż w przypadku żwiru czy kamieni.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOczyszczalnia na pakietach drenarskich OP-2×1000 PD (po lewej) i na tunelach drenarskich OP-2×1000 TD (po prawej).

 

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym OPmicroMBBR
Innym systemem oczyszczania ścieków proponowanym przez firmę Gama Plastic jest OPmicroMBBR – rozwiązanie, w którym zastosowano biologiczne oczyszczanie ścieków ze złożem ruchomym napowietrzanym. Oczyszczalnia wyposażona jest w urządzenia automatyki i sterowania, które zapewniają stabilny przebieg procesów oczyszczania.
Zasada działania oczyszczalni ze złożem biologicznym OPmicroMBBR opiera się na przetwarzaniu i usuwaniu zanieczyszczeń przez tzw. biofilm, czyli błonę biologiczną, która zaczyna narastać w przeciągu kilku godzin po rozpoczęciu procesu oczyszczania. Biofilm narasta na elementach kształtek z tworzywa w całej objętości zbiornika reaktora, który jest zaprojektowany tak, aby utworzyć jak największą powierzchnię czynną, a zarazem optymalne warunki do życia dla różnych kultur mikroorganizmów. Zawieszony na cylindrycznych kształtkach  biofilm jest mieszany w komorze reaktora biologicznego za pomocą sprężonego powietrza z dmuchawy membranowej.
Zastosowanie ruchomego złoża biologicznego w oczyszczalni zapewnia jej stabilną pracę, przyjecie większych ładunków zanieczyszczeń oraz pomniejszenie kubatury reaktorów biologicznych. W tym wypadku nie ma też konieczności recyrkulacji osadu. Technologia ta sprawdzi się przy każdym kształcie reaktora, zapewniając wysoką odporność na zmiany pH i temperatury oraz redukcję osadu nadmiernego nawet o 50%.

 

oczyszczalnie biologiczne oczyszczalnie biologiczneOsadnik 300 litrów i studnia chłonna.

 

Oczyszczalnie biologiczne drenażowe
Jako przydomowe oczyszczalnie ścieków świetnie sprawdzają się też oczyszczalnie drenażowe. W tym systemie oczyszczanie ścieków zachodzi w dwóch następujących po sobie procesach. Najpierw w osadniku gnilnym są one wstępnie oczyszczane przy udziale bakterii beztlenowych i grawitacyjnego oddzielania cząstek i klarowane na filtrze zamontowanym w specjalnym koszu przy wylocie ścieków z osadnika. Następnie ścieki są biologicznie oczyszczane na złożach filtracyjnych układanych według określonych zasad w zależności od warunków terenowych. Może to być np. złoże drenażowe, studnia chłonna, złoże rozsączające w kopcu, złoże filtracyjne pionowe lub poziome, złoże trzcinowe.
Również w tym wypadku w wyniku zachodzących procesów fizycznych, chemicznych i biologicznych dochodzi do rozwoju mikroorganizmów, które tworzą błonę biologiczną. Powoduje ona rozkład zanieczyszczeń organicznych na stałe i gazowe produkty nieorganiczne i na masę komórkową. Następnie, już w gruncie, zachodzą chemiczne procesy strącania zanieczyszczeń nieorganicznych, które – w zależności od warunków gruntowych – są gromadzone lub wymywane.

Za stosowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków przemawia wiele, przede wszystkim możliwość zbudowania ich na niewielkich działkach, na obszarach z wysokim poziomem wód gruntowych czy nawet na terenach górzystych. Jednak nie tylko trudny teren jest dziś jedynym bodźcem do inwestycji w biologiczne oczyszczalnie ścieków. Prosty rachunek ekonomiczny pokazuje, że koszty ich utrzymania są zdecydowanie niższe niż szamba, a dodatkowym bonusem jest możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.gama-plastic.pl

26-052 Nowiny, ul. Przemysłowa 81 , woj. świętokrzyskie
tel. 413465437, WWW: www.gama-plastic.pl


Liczba odwiedzin: 883 | Data publikacji: 2017-10-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Przydomowe oczyszczalnie ścieków to nowoczesny sposób na...
Przyłączenie domowej sieci wodno-kanalizacyjnej do sieci miejskiej...
Przydomowe przepompownie ścieków mają za zadanie transportowanie...
09.03.2017 | Pompy
Zakłady komunalne, oczyszczalnie ścieków, zakłady przemysłowe, spożywcze,...
16.05.2019 | Beton
Naturalny dodatek mineralny do betonów produkowany na...
04.04.2019 | Rusztowania
Multiserwis Oddział RUSZTOWANIA PRZEMYSŁOWE w Ostrzeszowie to...
Każda budowa – zarówno domów jednorodzinnych, jak...
Producent domów szkieletowych ROMAR już od prawie...
Tapety to element dekoracyjny, który pasuje do...
Panujący aktualnie trend, pozwalający na wszechstronne wykorzystanie...
Energooszczędne rozwiązania, doskonale zaizolowane budynki, nowoczesne metody...
20.01.2020 | Baseny, fontanny
W obecnych czasach znalezienie wolnej chwili na...
16.01.2020 | Posadzki przemysłowe
Bezpieczne nawierzchnie, dostępne na rynku w formie...
15.01.2020 | Domy prefabrykowane
Budowa domów drewnianych szkieletowych, choć jest technologią...
Zadbany, starannie wykończony podjazd czy plac przed...
13.01.2020 | Szkło
Nietypowe kabiny prysznicowe na wymiar, ciekawe w...
13.01.2020 | Energia ekologiczna
Produkty ekologiczne czy wykorzystujące źródła odnawialne są...
09.01.2020 | Oświetlenie
Produkt prosto od producenta daje dodatkowe narzędzia...
08.01.2020 | Altany, pergole
Inwestorzy, którzy cenią sobie wyjątkowość i jakość...
07.01.2020 | Szkło
Dla aranżacji architektonicznych „sky is the limit”,...
07.01.2020 | Ogrzewanie
Firma AX Technology jest producentem innowacyjnego systemu...
Działają od 1991 roku i nie szukają...
03.01.2020 | Posadzki przemysłowe
Najczęstszym elementem w obiekcie, który jest wykonywany...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. pomorskie

Słowa kluczowe: oczyszczalnie ścieków, oczyszczalnia biologiczna, biologiczne oczyszczanie ścieków, przydomowa oczyszczalnia, studnia chłonna,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy