Przydomowa oczyszczalnia ścieków w duecie z przydomową przepompownią (o ile istnieje konieczność przeniesienia ścieków na wyższy poziom) to rozwiązanie, które wygrywa z tradycyjnym szambem nie tylko ceną. Przydomowe przepompownie ścieków i oczyszczalnie są też dużo bardziej praktyczne, bo czynności eksploatacyjnie są tu znacznie zredukowane (odpada uciążliwa konieczność regularnego opróżniania szamba). Jednak przepompownie stosuje się nie tylko w małych, przydomowych oczyszczalniach, ale także w gospodarstwach rolnych czy ośrodkach wypoczynkowych, a więc w specjalistycznych i bardziej rozbudowanych systemach kanalizacyjnych, również wtedy, gdy zachodzi potrzeba przetłoczenia ścieków z posesji, które ulokowane są poniżej sieci grawitacyjnej. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie zwykły system grawitacyjny nie może zadziałać z uwagi na ukształtowanie terenu, znaczną odległość od miejsca zrzutu czy wysoki poziom wód gruntowych.

Typowa przydomowa przepompownia ścieków składa się ze szczelnej komory z dnem, a także pokrywy i włazu (które dobierane są w zależności od ukształtowania terenu). Ponadto niezbędny jest układ tłoczenia (pompa) oraz urządzenia zasilające i sterujące. To, z jakiego materiału wykonana jest przydomowa przepompownia ścieków, determinuje zarówno cenę, jak i komfort eksploatacji.

Wytwarzanie zbiorników w polietylenu metodą rotomodingu z innymi technologiami produkcji wygrywa przede wszystkim wyeliminowaniem ryzyka powstawania wewnętrznych naprężeń zbiornika. W procesie tym tworzywo umieszcza się wewnątrz rozgrzanej formy. Tego typu zbiorniki mają monolityczny typ konstrukcji i są ożebrowane pierścieniami, co stanowi duże wzmocnienie oraz pozwala na lepsze osadzenie studzienki w gruncie.

 

Przydomowe przepompownie ścieków – ceny zależą od wybranego rozwiązania

Aby odpowiedzieć na potrzeby różnych klientów, zarówno tych, którzy potrzebują przepompowni współpracującej z przydomową oczyszczalnią, jak i dużych zakładów rolnych czy ośrodków wypoczynkowych, Gama-Plastic oferuje kilka typów zbiorników.

Zbiorniki o kształcie pionowym SP-150 i SP-250 wykorzystywane są najczęściej jako studzienki do systemów wód deszczowych i przydomowych oczyszczalni. Istnieje możliwość zakupu nadstawek o wysokości 30, 50 i 100 cm.

fot Gama Plastic

Zbiorniki o kształcie pionowym SP-500 i ZR-600 stosuje się przy oczyszczalniach o większej pojemności czynnej i przepływie, gdzie pełnią one funkcję dozująco-przepompową. Opcjonalnie dostępne są nadstawki w wymiarach 30,50,100 cm.

Z kolei SP-1000 to zbiornik o pionowym kształcie, wykorzystywany jako zbiornik retencyjny do budowy przepompowni ścieków. Czynnikami wyróżniającymi ten zbiornik jest mocne ożebrowanie pierścieniami poziomymi oraz pionowymi, a także wyposażenie zbiornika w stopnie odlewane monolitycznie z korpusem zbiornika. Cała konstrukcja jest formowana z polietylenu PEHD metodą rotomoldingu.

Przydomowe przepompownie ścieków – montaż krok po kroku

Montaż wykonuje się według zasad stosowanych przy montażu zbiorników z tworzyw sztucznych na stabilnym podłożu w odwodnionym wykopie i na wyrównanej podsypce piaskowej. Po częściowym zasypaniu podłącza się wlot kanalizacji grawitacyjnej, wylot przewodu tłoczonego, kominek wentylacji oraz wylot kablowy. Wewnątrz montuje się wszystkie elementy przepompowni, wykorzystując elementy przytwierdzone do ścian zbiornika. Przed uruchomieniem zbiornika montuje się w nim wyłączniki pływakowe, wyznaczając tym samym poziomy załączania i wyłączania pompy, a także eliminując suchobieg pompy. Podłączenie przepompowni kończy montaż kabli zasilających oraz sterowniczych do szafki sterowniczej. Uruchomienie przepompowni obejmuje kontrolę ułożenia wyłączników pływakowych, załączenie zasilania, porównanie poboru prądu z prądem znamionowym oraz ewentualną regulację nastaw zasuw.

 

Oferowane przez firmę Gama-Plastic zbiorniki do rozbudowanych systemów kanalizacyjnych oraz do przydomowych przepompowni ścieków wyróżnia cena, precyzja wykonania, solidność konstrukcji i praktyczność w zastosowaniu. Rozbudowany asortyment sprawia, że z łatwością można dobrać zbiornik zarówno do małych, prywatnych posesji jak i do dużych ośrodków wypoczynkowych czy gospodarstw.