Studzienka wodomierzowa plastikowa – wymogi techniczne

Funkcja ochronna nie jest jedyną, którą musi spełnić studzienka. Sprawne odczytywanie licznika na wodomierzu ma pierwszorzędne znaczenie. Zapewnienie łatwego dostępu to kolejne kryterium, które inwestor musi wziąć pod uwagę przy zakupie tego sprzętu. Aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie wodomierza ta pozornie prosta konstrukcja musi charakteryzować się odpowiednią:

  • izolacyjnością cieplną,
  • odpornością na naprężenia i działanie wód gruntowych,
  • głębokością,

I najważniejsze

  • szczelnością i wytrzymałością

A jeśli mowa o konstrukcji…

Studzienka wodomierzowa plastikowa i jej rodzaje

Studzienka najczęściej jest wyposażona we właz (są wersje niewłazowe), to on gwarantuje, że całość należycie spełni swoje funkcje. Bardzo istotna jest przy tym wytrzymałość włazu. Generalnie nie zaleca się umieszczania studzienek w pasie jezdnym, ale oczywiście zdarzają się wyjątki. Dlatego na parkingach będzie miał zastosowanie jedynie właz żeliwny klasy B125, a na prywatnej posesji wystarczyć może właz pozaklasowy (jeśli nie będzie obciążany) czyli żeliwny z wytrzymałością do 200kg.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

Obecność dna jest już kwestią o wiele bardziej opcjonalną. Studzienki z dnem są predestynowane do zbierania w sobie wody. By zabezpieczyć je przed taką niechcianą ewentualnością należy zadbać o to, aby ścianki i miejsca przejść przewodów zostały uszczelnione. Zastosowanie poliuretanu (ewentualnie polistyrenu) pozwala dodatkowo ocieplić studzienkę wodomierzową i uchronić ją przed przemarzaniem (właściwa termika jest również wspierana przez tzw. ”korek termiczny”). Studzienki bez dna dodatkowego zabezpieczenia cieplnego nie potrzebują. W tym wypadku wystarcza ciepło płynące z gruntów. Obligatoryjnym wyposażeniem są jeszcze schody (studzienki włazowe). Może to być zwykła aluminiowa drabinka lub schody odlewane specjalnie na zamówienie klienta.

Czy studzienka z tworzyw sztucznych jest wystarczająco wytrzymała?

Przekonanie, że plastik jest mniej odporny na różne czynniki zewnętrzne (w porównaniu z betonem czy metalem) to mit. Studzienki wodomierzowe z tworzyw wykonywane są polipropylenu lub polietylenu wysokiej gęstości. Produkuje się je spawając płyty polipropylenowe. Technologia ta umożliwia dostosowanie wielkości finalnego produktu do potrzeb klienta, bowiem studzienka nie musi mieć pierwotnie określonej wielkości. Rotomulding to kolejne rozwiązanie które (obok spawania) zapewnia studni szczelność i wytrzymałość. Formowanie rotacyjne w wysokiej temperaturze skutkuje uzyskaniem monolitycznego charakteru polietylenu (HDPE) i daje możliwość wykorzystania dodatkowego wzmacniającego ożebrowania.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

Studzienka wodomierzowa dn 500, dn 600, dn 1000 – dobór wielkości

O wielkości studni wodomierzowych decyduje średnica i głębokość. Ten pierwszy parametr musi być ściśle skorelowany z wielkością wodomierza i średnicą jego przewodów (kwestia uregulowana prawnie).

Dla średnicy przewodu wodociągowego 50 mm średnica studni może wynosić 1, 1,2 bądź 1,4 m. .Do zastosowań dla domów jednorodzinnych wybiera się często studzienki niewłazowe o średnicy 400–500 mm.

fot. P.P.H.U. SKOLIMOWSKI

Zupełnie inne czynniki decydują o doborze głębokości (wysokości) studzienki. Ważną kwestią jest głębokość przemarzania gruntów. W naszym kraju wynosi ona od 0,8 do 1,4 m. W związku z tym na przeważającym obszarze Polski wystarczająca jest już studzienka o standardowej głębokości 1200 mm. A co jeśli standard nie wystarczy? Wyższe studzienki mają, zależnie od oferty producenta, głębokość 1500–1600 mm. Na zamówienie dostępne są również większe rozmiary. Ale uwaga oprócz głębokości przemarzania gruntu, konieczne jest wzięcie pod uwagę jeszcze poziomu wód gruntowych.

Dobór studzienki wodomierzowej plastikowej warto powierzyć specjalistom. Warto także wybrać te najlepsze jakościowo i zaufać sprawdzonym producentom i dystrybutorom.

Więcej na www.studniewodomierza.pl

 

83-032 Pszczółki, ul. Wincentego Witosa 12 , woj. pomorskie
tel. +48 791 619 319, +48 791 619 977,