Pompa głębinowa czy hydrofor?

Niezależnie od tego, czy instalacja własnego punktu poboru podyktowana jest koniecznością czy indywidualną decyzją, wybór pompy głębinowej czy hydroforu warto poprzedzić sprawdzeniem kilku czynników na etapie projektowania domu.

Głębokość odwiertu

Pompa głębinowa niezbędna jest wtedy, gdy lustro wody w studni wierconej znajduje się poniżej 8 metrów. Natomiast hydrofory stosowane są w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się powyżej 8 metrów i nie ma tendencji do opadania poniżej tego poziomu.

Odległość od zasilanego obiektu

Jedną z ważniejszych kwestii przy wyborze zestawu pompy głębinowej czy hydroforu jest także ustalenie odległości źródła wody od punktu magazynowania z uwzględnieniem spadków i wzniesień. Im bliżej i płyciej znajduje się zdatna do użytku woda, tym większa pewność, że hydrofor będzie wyborem właściwym. Określenie rzeczywistych wymagań zasilanego rurociągu, pozwala dobrać odpowiednią wysokość podnoszenia pompy. Ten parametr nazywany też ciśnieniem wytwarzanym przez pompy, zwyczajowo mierzony jest na zasadzie 10 m słupa wody = 1 bar.

Wydajność studni

Miernikiem jest tutaj poziom intensywności poboru wody w czasie minimum godzinnego pompowania. Ważne, by natężenie próbnego czerpania wody przekraczało prognozowane zapotrzebowanie. Test pozwala określić optymalną moc pompy do danej studni, co zabezpiecza także urządzenie przed suchobiegiem, czyli sytuacją, gdy wydajność pompy będzie zbyt duża względem wydajności studni. Przy niskiej wydajności studni warto zdecydować się na pompę głębinową.

Jakość wody

Za testem wydajności idzie także sprawdzenie jakości wody. Jeśli smak, zapach, poziom przezroczystości, miękkości i obecności związków chemicznych np. żelaza jest poniżej lub powyżej norm, konieczne będzie uzupełnienie instalacji o uzdatniacz. Istotne jest to i dla pompy głębinowej, i hydroforu.

fot. PHU DAMBAT

Występowanie piasku

W sytuacji, gdy w studni może pojawiać się piasek, warto zainwestować w modele pomp głębinowych zwiększające możliwość przepompowania drobinek piasku. Takich jak IBO ITALY z technologią DRY RUN PRO gwarantującą także podwyższoną odporność na zatarcia w przypadku pracy na sucho, lub serie pomp „antypiaskowych” SD: 3,5”SDM, 4”SDM.

Hydrofory (zestawy hydroforowe)

Zestawy hydroforowe złożone z pompy powierzchniowej i zbiornika hydroforowego instalujemy, gdy źródło jest stabilne, blisko powierzchni i nie ma stałego ryzyka spadków słupa wody. Zestawy najczęściej instalowane są blisko obiektu, w garażach lub specjalnych pomieszczeniach magazynowych, a nie bezpośrednio w studni. Ten rodzaj urządzenia pompujacego sprawdzi się także w sytuacji, gdy możliwa do wykonania jest jedynie bardzo wąska studnia. W skład zestawu hydroforowego w ofercie Dambat wchodzi jednostopniowa (np. IWH2-03, AJ 50/60) lub wielostopniowa np. HP 1500, MH 1300) samossąca pompa odśrodkowa, zbiornik ciśnieniowy, wyłącznik ciśnieniowy, manometr, wyjście tłoczne pięciodrożne wąż antywibracyjny z kolanem. Każda z pomp powierzchniowych marki IBO może być skompletowana w dowolny zestaw hydroforowy.

fot. PHU DAMBAT

Zbiornik hydroforowy gromadzi i dystrybuuje pompowaną wodę, stabilizuje ciśnienie w rurach. Dla celów zasilenia domu w wodę zalecany jest jak największy zbiornik hydroforowy, w celu zmniejszenia częstotliwości uruchomień pompy (krótkotrwała praca, ale z dużą liczbą uruchomień skraca jej żywotność).

Zalety hydroforu to między innymi niewieki koszt, kompaktowość konstrukcji oraz dostęp do elementów systemu, co ułatwia ewentualne serwisowanie części oraz prosty montaż i demontaż konstrukcji w przypadku zastosowań w domkach letniskowych czy do zasilania ogrodu.

Pompy głębinowe

Pompy głębinowe montuje się wewnątrz studni. Przychodzą z pomocą tam, gdzie zestawy hydroforowe z powierzchniowymi pompami samozasysającymi nie docierają lub nie są w stanie zapewnić stałego poboru, choćby ze względu na okresowe obniżanie poziomu lub zerwanie słupa wody. Instalacje głębinowe stosuje się między innymi w celu dostarczania bieżącej wody użytkowej dla potrzeb bytowych człowieka, ale także w sytuacji obniżenia wód gruntowych, jako element systemów wodociągowych i instalacji nawadniających, tłoczenia i podwyższania ciśnienia cieczy.

Warto zauważyc, że pompa głębinowa zamiast hydroforu to coraz powszechniej stosowane rozwiązanie w instalacjach domowych. Wykorzystywane są nawet w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się bliżej gruntu i standardowy zestaw hydroforowy z pompą samozasysającą powinien w teorii wystarczyć.

fot. PHU DAMBAT

Zaletami zestawu głębinowego są: niezależność od wahań poziomu wody w studni i stały dostęp do wody, cicha praca przez montaż pompy poza domem, coraz niższe ceny małych modeli pomp głębinowych do zastosowań domowych, które mieszczą się w typowych średnicach studni wierconych (np. jedne z najpopularniejszych modeli na rynku modele IBO Dambat 3 Ti 20; 3,5 SDM 3-11).

IBO pompy z Dambat – gwarancja jakości na lata

W optymalnym doborze parametrów i ustaleniu najbardziej korzystnego rozwiązania – pompa głębinowa czy hydrofor – powinni wspierać inwestorów eksperci. Polska marka Dambat od ponad 20 lat produkuje, dostarcza, eksportuje i konstruuje najwyższej klasy urządzenia pompujące i hydrofory. Produkty pod marką IBO wykorzystywane są zarówno w domach jednorodzinnych, ogrodach i na działkach rekreacyjnych, jak i w rolnictwie, przedsiębiorstwach i przemyśle. Wieloletnie doświadczenie w branży pomp sprawia, że Dambat może poszczycić się zaawansowanymi technologicznie produktami, które odpowiadają potrzebom klientów i zapewniają im produkty wysokiej jakości.

fot. PHU DAMBAT

Ze szczegółowym katalogiem produktów marki, w tym w zakresie doboru pomp głębinowych czy hydroforów można zapoznać się na stronie www.dambat.pl.

05-825 Adamów , Adamów 50, woj. mazowieckie
tel. +48 22 721 11 92,