Jaką pompę głębinową wybrać?
Przy wyborze pompy do studni głębinowej przede wszystkim należy postawić na jakość i zainwestować w droższe, ale sprawdzone urządzenie, które posłuży nam na wiele lat. Niezawodność i bezawaryjność zapewnią nam pompy głębinowe Wilo. To wysokiej klasy urządzenia dedykowane m.in. dostarczaniu wody na działkach o ograniczonym dostępie do mediów. 

W tym celu Użytkownicy powinni zainteresować się pompą Wilo-Sub TWU 4 – prostą w użytkowaniu pompą do tłoczenia wód głębinowych i nawadniania terenów o większym areale instalowaną na stałe w odwiercie. Pompa wyposażona jest w hermetyczny silnik prądu przemiennego (z termicznym zabezpieczeniem) lub indukcyjny trójfazowy oraz wysokosprawną hydraulikę z zamkniętymi wirnikami promieniowymi.

 

Działka ze studnią głębinową – jaką pompę wybrać?WILO27867

 

Dlaczego warto wybierać pompy głębinowe Wilo-Sub TWU 4?
Pompy głębinowe Wilo wyróżnia przede wszystkim niezawodność urządzeń – wszystkie części mające kontakt z wodą, np. korpus pompy czy korpus silnika są wykonane z materiałów odpornych na korozję (stal nierdzewna), co w kontakcie z wodą i w opcji zanurzenia w studni jest niezwykle ważne. Zanurzony w medium podczas pracy silnik jest nieustannie przez nie chłodzony – co skutecznie zapobiega przegrzaniu. Wysoką niezawodność pompy i niewielkie zużycie urządzenia zapewniają ponadto pływające wirniki oraz zintegrowany zawór zwrotny – specjalne zabezpieczenie przed przepływem zwrotnym, czyli cofaniem się wody. Wariant Quick-Connect umożliwiający łatwe i szybkie przedłużenie przewodu silnika zapewnia prostą instalację pompy. 

Wszystkie rozwiązania, w które została wyposażona pompa Wilo-Sub TWU 4 gwarantują komfortową i ekonomiczną pracę systemu w życiu codziennym. Zoptymalizowana hydraulika i wydajne silniki skonstruowane pod kątem zastosowań geotermalnych wiążą się z niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Wysoka sprawność systemu wpływa na wysoką roczną efektywność pracy pompy (SPF). 

Jak dobrać pompę głębinową do studni?
Chcąc odpowiednio dobrać pompę głębinową do swojej studni, powinieneś przede wszystkim przeanalizować wszystkie najważniejsze aspekty, jak: parametry źródła wody (średnica odwiertu, głębokość do lustra wody, właściwości fizyko-chemiczne wody, wypłukanie studni z piasku i drobin montażowych) oraz parametry instalacji (maksymalne zapotrzebowanie na wodę, minimalna wymagana wysokość ciśnienia).

 

Działka ze studnią głębinową – jaką pompę wybrać?fot. Wilo

 

Trzeba również określić tzw. punkt pracy, czyli wydajność Q (m3/h) i wysokość podnoszenia H (m H2O – ciśnienie wyrażone w metrach słupa wody). Wydajność to natężenie przepływu potrzebne do pokrycia zapotrzebowania na wodę, zakładając, że występuje pewna nierównomierność rozbiorów, ponieważ nigdy nie zdarza się tak, że wszystkie krany oraz wszystkie spłuczki uruchamiane są w jednym momencie. Przykładowo: dla 4 – 5-osobowej rodziny zapotrzebowanie na wodę wynoszące ok. 1,0 – 1,5 m3/h pokryje hydrofor o wydajności 1-3 m3/h.

Wysokość podnoszenia oznaczane jako H dotyczy ciśnienia jakie ma wygenerować pompa. Obliczane jest ono na podstawie różnicy pomiędzy poziomem dynamicznym lustra wody w studni a najwyżej położonym odbiornikiem. Dodatkowo należy uwzględnić straty liniowe i miejscowe, powstałe w wyniku tarcia cieczy o wewnętrzną powierzchnię rur i zmiany w kierunku przepływu oraz wymagane minimalne ciśnienie na wyjściu z punktu czerpalnego. Można przyjąć, że jeżeli studnia nie jest położona daleko od domu, straty liniowe i miejscowe to 20% geometrycznej wysokości podnoszenia. 

Wysokość podnoszenia pompy głębinowej możemy obliczyć według następującego wzoru:
H = Hgeo1 + Hgeo2 + 0,2 x (L1 + L2) + HW

gdzie:
Hgeo1 – głębokość od lustra wody do przyłącza wody w budynku
Hgeo2 – wysokość pionu od przyłącza wody do najwyższego punktu czerpalnego w budynku
L1 + L2 – straty na przepływie wody przez rury (ok. 20% długości rurociągu)
HW – wymagane ciśnienie wypływu wody z kranu

Możesz skorzystać ze strony: http://doborpompy.pl/dobor-pompy-glebinowej/?step=2 gdzie po wpisaniu wszystkich niezbędnych danych, jak m.in. głębokość lustra wody, odległość studni od domu czy liczba domowników, program wylicza i dobiera pompę z typoszeregu Wilo-Sub TWU 4 dostosowaną do Twoich codziennych potrzeb oraz odpowiedni dla niej układ sterujący. 

Jak zamontować pompę głębinową w studni?
Instalacja pompy głębinowej Wilo-Sub TWU 4 nie jest skomplikowana, tym bardziej jeśli do montażu zatrudnimy profesjonalnych i doświadczonych hydraulików. Wszelkie prace rozpoczynają się od tego, że geotechnik lokalizuje wodę na działce. Potem specjalistyczna firma wierci studnię. Kiedy studnia zostanie oczyszczona z mułu i piasku, do pracy może przystąpić ekipa hydraulików, która zajmie się instalacją pompy głębinowej.

Pompa jest urządzeniem gotowym do montażu – umieszcza się ją bezpośrednio w studni w warstwie wodonośnej. Należy ją podwiesić nad rurą filtracyjną studni – unikamy w ten sposób niedostatecznego chłodzenia silnika związanego z zasysaniem piasku i innych materiałów przez perforację filtra. Nie wolno umieszczać pompy na dnie studni, gdyż grozi to nadprężeniem i zamuleniem silnika. Do tego dołączona jest skrzynka łączeniowa, którą instaluje się w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym. 

Bardzo ważne jest to, aby przewody i złącza gwintowane były szczelnie i mocno skręcone – najlepiej za pomocą taśmy ze szczeliwa konopnego lub teflonowej. Instalatorzy powinni również zwrócić uwagę na kierunek obrotu silnika pompy i odpowiedni dobór rur gwintowanych, aby zapobiec poluzowaniu połączeń podczas pracy urządzenia. 

Pompa jest dostarczana z kablem o długości 1,75 metra. Kabel należy oczywiście przedłużyć – zgodnie z głębokością zanurzenia pompy i odległością do skrzynki łączeniowej. Ponadto kabel na odcinku pierwszych 2 metrów należy zabezpieczyć rurą osłonową przed otarciem i uszkodzeniem przewodu oraz zakleszczeniem się podczas wyjmowania pompy. 

Na koniec w kotłowni/pomieszczeniu gospodarczym umieszcza się zbiornik magazynujący wodę o odpowiedniej pojemności, np. dla 4-osobowej rodziny, która codziennie korzysta ze sporych ilości wody, najlepiej wybrać zbiornik o pojemności 200 litrów. Od pompy do zbiornika poprowadzona jest niebieska rura tłoczna z tworzywa PE, doprowadzająca wodę ze studni bezpośrednio do domu. Do tego instaluje się skrzynkę łączeniową z kondensatorem, która odpowiada za bezpieczną pracę pompy głębinowej.  

Jeśli jesteś posiadaczem działki bez doprowadzonego łącza wodnego lub chcesz po prostu uniezależnić się od drogiej wody z wodociągu miejskiego, zdecyduj się na budowę własnej studni głębinowej i wyposaż ją w wysokiej jakości ekonomiczną pompę głębinową Wilo-Sub TWU 4. Dzięki temu zapewnisz sobie nieograniczony dostęp do wody i bezawaryjną pracę urządzenia z wieloletnią gwarancją producenta. 

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie: https://wilo.com/pl/pl

05-506 Lesznowola, ul. Jedności 5 , woj. mazowieckie
tel. 22 702 61 61,