Wiele osób zastanawia się do czego służy falownik? Z pojęciem tym można spotkać się coraz częściej, chociaż nie wszyscy znają dokładnie zasadę ich działania.

Falowniki (zwane także inwerterami) to innymi słowy sterowniki do pomp, których zadaniem jest głównie utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji, niezależnie od poboru wody. Oprócz stałego ciśnienia do największych zalet zaliczamy też zmniejszenie zużycia energii oraz wydłużenie żywotności pompy.

Co to jest falownik i do czego służy?

– Falowniki to elektryczne urządzenia, sterujące silnikami pompowymi, które regulując/zmieniając częstotliwość napięcia z sieci od 15 do 50Hz zmieniają płynnie obroty silnika, a przez to też wydajność pompy. Korzyści z zastosowania falownika w instalacji wodnej są olbrzymie – wyjaśnia Tomasz Kamiński z działu handlowego Grupy Leonarczyk, dostarczającej pompy, zbiorniki oraz sterowniki do instalacji wodnych. – Głównym zadaniem, jakie stoi przed falownikiem w tym przypadku jest utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji. Jest to możliwe dzięki podłączeniu zewnętrznego czujnika ciśnienia oraz za sprawą regulatorów PID z wbudowanymi przemiennikami częstotliwości. W efekcie falownik może nie tylko kontrolować na bieżąco jakie jest ciśnienie w instalacji, ale także odpowiednio reaguje na pojawiające się zmiany. Nowoczesne falowniki posiadają szereg skutecznych zabezpieczeń dla pompy i tym samym całego układu.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Jak działa falownik w praktyce?

Kolejnym pytaniem, zaraz po tym czym to jest falownik i do czego służy jest sposób jego pracy. Wyjaśnijmy tę kwestię.

– Za sprawą falownika podłączonego do pompy oraz przy zastosowaniu przetwornika możemy zaprogramować odpowiednie czasy i wartości ciśnienia dla naszej instalacji – tłumaczy Tomasz Kamiński. – Jeśli ciśnienie w instalacji jest utrzymane na stałym poziomie, falownik zacznie stopniowo obniżać obroty silnika pompy, a następnie ją wyłączy. Ponowne uruchomienie pompy nastąpi gdy ciśnienie spadnie poniżej zadanej wartości. Dla porównania w instalacji bez falownika pompa pracuje na pełnych obrotach lub wcale. Nie możemy tu regulować mocy, tak jak przy falowniku. To właśnie dlatego falownik pomaga przedłużyć trwałość silnika pompy oraz zmniejsza zużycie energii.

Falowniki w systemach wodnych pozwalają na znaczne oszczędności, bowiem możemy przy ich użyciu zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne do 60%. Regulacja pracy pompy wydłuża jej żywotność i bezawaryjną pracę, co także przekłada się na zyski ekonomiczne, a przede wszystkim – gwarantuje poprawne działanie instalacji wodnej.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Postaw na sprawdzony falownik

Warto pamiętać, że realne oszczędności finansowe, a także pewność poprawnego działania instalacji wodnej zależy nie tylko od samego falownika, ale w dużej mierze od tego, jaki model wybierzemy oraz od którego producenta. Urządzenia nie są sobie równe, dlatego warto postawić na takie, które zagwarantują realne korzyści oraz zyski.

– Wybierając właściwy falownik, musimy zwrócić uwagę na kilka aspektów – dodaje Tomasz Kamiński. – Musi on pozwalać na szybką i bezpieczną regulację mocy pompy, ale warto go także dobrać pod kątem indywidualnych potrzeb. Nasi odbiorcy cenią sobie falowniki, które poza rejestracją pracy urządzenia i funkcji ochronnej posiadają wyjście do zewnętrznego przetwornika ciśnienia, a także chronią silnik przed przeciążeniem, suchobiegiem pompy i zwarciem. Ważny jest także automatyczny start po zaniku niekontrolowanego spadku napięcia lub braku napięcia. Pamiętajmy, aby dobrać falownik kompatybilny z całym zestawem pompowym.

Dodatkowo warto sprawdzić czy falownik posiada elektroniczny czujnik ciśnienia, zintegrowany zbiornik akumulacyjny i system alarmowania. Zaawansowane rozwiązania mogą posiadać dodatkowe funkcje, takie jak „stan uśpienia” czy też automatycznego resetu. Jak w gąszczu ofert wybrać tą najlepszą? Na jaki falownik warto postawić?

fot. GRUPA LEONARCZYK

Falownik od europejskiego producenta

– Nasi odbiorcy bardzo chwalą sobie falowniki hiszpańskiego producenta Coelbo, których jesteśmy jedynym i bezpośrednim polskim dystrybutorem – mówi Tomasz Kamiński. – Coelbo produkuje zabezpieczenia i sterowniki do pomp od 1988 roku. Na bazie ogromnego doświadczenia oraz zaawansowania technologicznego firma rozwinęła się do poziomu lidera i pioniera w swojej dziedzinie. Dlatego też dzisiejsze falowniki Coelbo to synonim jakości, trwałości i niezawodnego działania.

Falowniki Coelbo wytwarzane są w Europie. Przy produkcji swoich falowników firma wykorzystuje sprawdzone czujniki ciśnienia marki Danfoss, wszystkie pozostałe elementy powstają w Barcelonie. Falowniki charakteryzują się wysoką jakością. Wszystkie produkty są kompatybilne z europejskimi systemami oraz normami. Potencjalni oraz obecni użytkownicy mogą liczyć na sprawną komunikację z producentem, a także profesjonalny serwis.

Firma Coelbo produkuje rocznie około 400 tysięcy urządzeń, w tym falowników, elektronicznych wyłączników ciśnieniowych oraz sterowników.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Rodzaje falowników

Grupa Leonarczyk oferuje trzy rodzaje falowników Coelbo – naścienne, które montuje się na ścianach lub na specjalnych obudowach (Speedbox do pracy z jedną pompą lub Speedbox Duo do pracy z dwoma pompami); montowane na pompie (Speedboard) oraz montowane na rurociągu, przez który przepływa woda (Speedmatic).

– Użytkownicy bardzo cenią sobie falowniki Coelbo – informuje Tomasz Kamiński. – Każdy z falowników naściennych Speedbox oraz Speedbox duo, a także falownik montowany na pompie Speedboard posiadają w komplecie pełne okablowanie i wtyczkę do kontaktu, jak również menu w języku polskim, 10 lub 16 barowy czujnik ciśnienia firmy Danfoss, historię alarmów i możliwość podłączenia czujnika poziomu cieczy. Pełen komplet otrzymamy także dla modelu przepływowego Speedmatic, warto tutaj zaznaczyć, że ustawienie tego falownika zajmuje zaledwie kilkadziesiąt sekund. Wyświetlacze alfanumeryczne znacznie ułatwiają obsługę urządzeń.

Zastosowanie falowników – montaż naścienny

Modele Speedbox do montażu naściennego występują w czterech wersjach: 230V / 3x230V (Speedbox MM/MT), 400V (Speedbox TT) oraz 230V (Speedbox DUO). Wszystkie dostarczane są z kompletem zabezpieczeń i posiadają stopień ochrony IP55 oraz zawierają czujnik ciśnienia w zestawie. Maksymalne ciśnienie dla każdego modelu wynosi 16 bar. Wszystkie mogą pracować w otoczeniu do maksymalnej temperatury 50°C. Wszystkie falowniki są łatwe w obsłudze i posiadają polskie menu. Każdy z modeli posiada rejestr alarmów, który informuje o rodzaju i liczbie awarii od momentu pracy urządzenia. Każda z nich posiada także funkcję ART – automatycznego restartu w przypadku błędów.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Model MM/MT może pracować z silnikiem o maksymalnej mocy 1,5 kW (12A). Model TT dostępny jest w 3 wersjach: 1305TT do 1,5kW (5A), 1309TT do 3kW (9A), 1314TT do 5,5kW (14A). Z kolei w modelu DUO maksymalne obciążenie prądowe jednej i drugiej pompy może wynosić 1,1kW (12A) lub 2,2 kW (10A).

Speedbox MM/MT zabezpiecza przed pracą na sucho, przed przeciążeniem, zwarciem oraz przed zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem oraz posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika. Urządzenie posiada funkcję MASTER-SLAVE, która umożliwia połączenie z innym SPEEDBOXem w grupę pomp.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Speedbox DUO pozwala na obsługę dwóch pomp. Falownik dzięki inteligentnej kontroli temperatury zapobiega przegrzaniu pompy. Urządzenie posiada zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika i przed zwarciem.

Speedbox TT zabezpiecza przed pracą na sucho, przed przeciążeniem, zwarciem oraz przed zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem, a także przed asymetrią i brakiem fazy. Posiada także zabezpieczenie przed przegrzaniem falownika. Funkcja MASTER-SLAVE umożliwia połączenie z innym SPEEDBOXem w grupę pomp.

Montaż na rurociągu i silniku pompy

Do montażu na silniku pompy polecany jest falownik Speedboard MM/MT/TT (230V/2x230V/400V) o maksymalnej mocy pompy 5,5 kW. Urządzenie posiada komplet zabezpieczeń do pompy (przed pracą na sucho, przeciążeniem, przegrzaniem falownika, zwarciem, zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem, przed asymetrią i brakiem fazy). W zestawie znajdziemy czujnik ciśnienia 10 lub 16 bar. Speedboard MM/MT/TT Może być montowany pojedynczo lub w grupach po 4 pompy komunikowane i pracujące w trybie MASTER-SLAVE z naprzemienną sekwencją pracy. Falownik posiada rejestr alarmów oraz funkcję automatycznego restartu.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Z kolei na rurociągu tłocznym możemy zamontować falownik Speedmatic Easy (230V) dla pompy o maksymalnej mocy 1,5 kW (12A) o przepływie 10 000 litrów/godzinę. Ten model posiada wewnętrzny czujnik ciśnienia oraz przepływu. Ustawić należy wyłącznie prąd nominalny silnika oraz żądane ciśnienie i falownik jest gotowy do pracy. Urządzenie posiada wbudowany czujnik ciśnienia i zabezpiecza przed pracą na sucho, przeciążeniem, zwarciem oraz zbyt niskim i zbyt wysokim napięciem. Tutaj także zastosowano funkcję ART – automatycznego restartu.

fot. GRUPA LEONARCZYK

6 ważnych powodów

Poznaj 6 powodów, dla których warto kupić falownik Coelbo:

1. Stałe ciśnienie wody w instalacji.
2. Komplet zabezpieczeń elektrycznych silnika pompy.
3. Łagodny rozruch i wyłączanie zwiększa żywotność silnika pompy.
4. Łatwe intuicyjne ustawienie, dzięki menu w języku polskim.
5. Wysokiej jakości europejskie podzespoły zapewniają długą pracę falownika.
6. Ma wbudowaną funkcję ART – automatyczny restart w przypadku zatrzymania pracy pompy.

Sprawdź, wypróbuj, zaoszczędź

W tym artykule przybliżyliśmy czytelnikom temat falownika – co to jest i do czego służy. Dla poznania dokładnych specyfikacji polecamy kontakt ze specjalistą, który pomoże dobrać właściwy falownik do odpowiedniego systemu.

fot. GRUPA LEONARCZYK

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie:

www.coelbo.pl
www.leonarczyk.pl

32-620 Brzeszcze, ul. Św. Wojciecha 90 , woj. małopolskie
tel. 662 276 435,