Optymalizowanie, zarządzanie i programowanie systemów fotowoltaicznych z firmą Fronius

Falownik fotowoltaiczny - monitorowanie instalacji fotowoltaicznej

Opłacalność instalacji fotowoltaicznych nie budzi w dzisiejszych czasach żadnych wątpliwości. Czy jednak istnieje możliwość poprawy jej efektywności? Z pomocą przychodzą odpowiednie falowniki fotowoltaiczne, które pozwalają z łatwością kontrolować i zarządzać całym systemem.

To się opłaca!

Na instalację fotowoltaiczną składają się moduły fotowoltaiczne (zbudowane z ogniw), które pozwalają zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Promieniowanie wybija elektrony ze stanu równowagi, a powstała różnica potencjałów w efekcie daje prąd stały. Co bardzo istotne, systemy fotowoltaiczne mogą produkować energię nawet w pochmurne dni, zapewniają zatem zyski przez cały rok.

Bezpiecznie i skutecznie

Instalacja fotowoltaiczna, zawierająca falowniki fotowoltaiczne, podłączona do sieci elektrycznej budynku umożliwia wykorzystanie wyprodukowanej energii wewnątrz domu. W przypadku wyjątkowo niekorzystnej pogody lub bardzo dużego poboru prądu użytkownik ma możliwość ciągłego poboru energii z sieci od operatora, natomiast nadwyżkę wyprodukowanej energii wysyła do sieci. Inwestycja w ten system jest zatem nie tylko opłacalna, ale także bezpieczna, w przypadku niepogody. Cena instalacji powinna zwrócić się w okresie około 10 lat. Dobre komponenty i systemy to gwarancja użytkowania systemu nawet ponad 25 lat, co daje minimum 15 lat czystego zysku i darmowej energii.

Co z okresem zimowym?

Istotną cechą instalacji fotowoltaicznej jest jej teoretyczna samowystarczalność, co oznacza, że prawidłowo dobrany system powinien w ciągu roku wyprodukować tyle energii, ile zużywane jest w budynku w tym okresie. Jednak warto wspomnieć o tym, że energia z fotowoltaiki jest produkowana głównie późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. W pozostałych okresach konieczne jest wykorzystanie energii z sieci. Z kolei w ciągu dnia szczyt produkcji przypada na godziny popołudniowe, kiedy domownicy zazwyczaj są poza budynkiem mieszkalnym, zatem niewykorzystana energia zostaje oddana do sieci. W praktyce oznacza to samowystarczalność na poziomie 25-30%. Z pomocą w tym problemie przychodzą zaawansowane technologicznie falowniki fotowoltaiczne, które mogą wspomóc zarządzanie całym systemem.

Falownik fotowoltaiczny – dla maksymalnej wydajności

Warto zwrócić uwagę na to, że monitorowanie oraz kontrola systemów fotowoltaicznych bezpośrednio wpływa na jego funkcjonowanie. Jak informuje firma Fronius, produkująca falowniki fotowoltaiczne i oferująca najlepsze na rynku oprogramowanie do monitorowania instalacji PV, taka kontrola to nie tylko gwarancja niezawodnego funkcjonowania oraz informowanie o ewentualnych błędach systemu, ale droga do uzyskania maksymalnej wydajności instalacji PV.

Jak kontrolować cały system?

Najprostszym rozwiązaniem, które pozwala monitorować pracę falownika fotowoltaicznego jest skorzystanie z wyświetlacza LCD. . Wadą tego rozwiązania jest konieczność ciągłej obecności i kontroli przez człowieka przy falowniku, w innym przypadku łatwo o zbyt późne zorientowanie się o błędzie. Bardziej zaawansowanym rozwiązaniem pozwalającym na rejestrację parametrów wejściowych i wyjściowych falownika fotowoltaicznego są układy zwane Datamanager’ami, które pozwalają rejestrować, przechowywać i prezentować dane poprzez oprogramowanie, np. na ekranie smartfona lub laptopa. Do jego poprawnego działania niezbędne są przewodowe połączenia Ethernet lub bezprzewodowe Wi-Fi. Firma Fronius zdając sobie sprawę z zalet odpowiedniej kontroli całego systemu, wyposaża swoje falowniki fotowoltaiczne w takie właśnie rozwiązania. Analiza danych na bieżąco oraz możliwość ich archiwizacji powala kontrolować pracę w dłuższym okresie czasu.

Falownik fotowoltaiczny nowej generacji

Wyposażając falowniki fotowoltaiczne w możliwość połączenia z internetem, firma Fronius wprowadziła nową generację zarządzania całym systemem. Fronius udostępnił użytkownikom swoich systemów dedykowaną stronę internetową, która pozwala analizować profile produkcji energii i tworzyć raporty dzienne, miesięczne oraz roczne. Fronius szczególnie poleca zastosowanie inteligentnego licznika energii Fronius Smart Meter, który jest dodatkowym układem pomiarowym, jaki może mierzyć zużycie energii w budynku i powala porównać je z profilem produkcji energii z instalacji fotowoltaicznej. To z kolei umożliwia proste obliczenia w zakresie stopnia wykorzystania energii i korzyści z jej zainstalowania. System ten pozwala na monitorowanie redukcji emisji CO2 oraz ilości uratowanych dzięki temu drzew.

Monitorowanie zapobiega awariom

Jak informuje firma Fronius, odpowiedni sposób monitorowania falownika fotowoltaicznego to również dobra inwestycja dla wydajności całego systemu. Dzięki kontrolowaniu instalacji, możemy planować i zarządzać obsługą techniczną oraz serwisem naszego systemu. Wszelkie nieprawidłowości są zlokalizowane automatycznie, dzięki czemu unikniemy przestojów w produkcji energii, a tym samym finansowych strat.

Optymalizować pracę

Monitorowanie pracy falowników fotowoltaicznych oraz całego systemu to nie tylko kontrola produkcji energii. Warto zwrócić uwagę na to, że zmiana pracy niektórych urządzeń elektrycznych w czasie pozwoli zwiększyć samowystarczalność systemu fotowoltaicznego do nawet 50%. Można to uzyskać poprzez załączanie nowoczesnych zbiorników oraz pomp ciepła wcześniej, w okresie kiedy mamy dostęp do energii słonecznej. Nowoczesne bojlery oraz pompy potrafią długo kumulować ciepło, jednak trzeba je odpowiednio wcześniej włączyć, np. w południe. Sterowanie takimi urządzeniami kiedy nie ma nas w domu możliwe jest dzięki zaprogramowanemu układowi e-Manager w falowniku fotowoltaicznym, jaki proponuje firma Fronius. To innowacyjne rozwiązanie pozwala włączać i wyłączać dowolny odbiornik energii za pomocą przekaźnika lub dodatkowego stycznika. Posiadając wiedzę o bilansie energii elektrycznej w budynku, można zaprogramować włączanie urządzeń na bazie wartości mocy oddawanej do sieci oraz zarządzić o ich wyłączeniu, jeśli system przełączy się na pobieranie energii z sieci. To tylko wybrane możliwości, jakie daje innowacyjny i inteligentny falownik fotowoltaiczny firmy Fronius. Dzięki inteligentnym funkcjom, cena tego urządzenia zwróci się w niezwykle szybkim czasie.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.fronius.com

44-109 Gliwice, ul. Gustawa Eiffel`a 8 , woj. śląskie
tel. +48 32 621 07 00,


Liczba odwiedzin: 663 | Data publikacji: 2020-05-27

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


18.05.2017 | Energia ekologiczna
„Ekologia – oznacza tyle, co zdrowe życie....
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...
06.11.2019 | Energia ekologiczna
Odliczenie od podatku fotowoltaiki (w 2019 i...
07.09.2018 | Energia ekologiczna
Świat nie stoi w miejscu. Wykorzystywane od...
30.03.2021 | Energia ekologiczna
Niezawodne, trwałe pokrycia dachowe – to pierwsze...
01.03.2021 | Energia ekologiczna
Obowiązująca od 2021 roku obowiązkowa opłata mocowa,...
16.12.2020 | Energia ekologiczna
Od kilkunastu lat branża OZE w Polsce...
Optigruen - Solar15 to zielony dach retencyjny...
20.08.2020 | Energia ekologiczna
Rosnąca skokowo ilość instalacji fotowoltaicznych w naszym...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
28.05.2020 | Stolarka otworowa
Poszukiwanie jakości często najlepiej zacząć od lokalnego...
29.01.2020 | Energia ekologiczna
Malborska firma KDP jest znana ze swojego...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...
07.11.2019 | Energia ekologiczna
W Polsce z roku na rok przybywa...
14.10.2019 | Energia ekologiczna
Wzrost cen energii, rozwój technologii, nowe przepisy...
30.08.2019 | Energia ekologiczna
Firma LMV Group dostarcza kompleksowe rozwiązania z...
Branża Odnawialnych Źródeł Energii nieustannie rośnie w...
15.09.2017 | Energia ekologiczna
Zasoby naturalne kurczą się gwałtownie, nic więc...
23.11.2016 | Energia ekologiczna
Prosty rachunek ekonomiczny jest czynnikiem, który w...
20.09.2016 | Energia ekologiczna
Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za...
10.03.2021 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to niewątpliwie hit ostatnich lat. Energia...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
W Polsce nie istnieją żadne przepisy prawne,...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: falownik fronius, falowniki fronius, fotowoltaika, instlacja PV, instalacje PV, inwerter fotowoltaiczny, inwertery fotowoltaiczne, falowniki fotowoltaiczne, falowniki fotowoltaiczne cena, falowników fotowoltaicznych, falownika fotowoltaicznego, falowniku fotowoltaicznym,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy