Trend na fotowoltaikę wciąż trwa. 2023 rok był kolejnym, w którym chętnie korzystaliśmy z paneli słonecznych. Czy fotowoltaika w 2024 r. nadal się opłaca? Rosnące zapotrzebowanie na bardziej ekologiczne źródła energii poskutkowało wprowadzeniem szeregu zachęt rządowych, dzięki którym prosument może otrzymać dofinansowanie do inwestycji w odnawialne źródła energii. Programy, takie jak np. “Mój Prąd” czy “Czyste powietrze”, cieszą się na tyle dużym zainteresowaniem, że 2024 rok jest kolejnym, w którym będą obowiązywać.

Galopująca jeszcze do niedawna inflacja sprawiła, że portfele większości z nas uszczuplały, a ceny energii poszybowały w górę. Czy ma to wpływ na opłacalność fotowoltaiki w 2024 roku? Na szczęście sytuacja się ustabilizowała, ale wciąż mamy do czynienia nie tylko ze wzrostem cen, ale i z niepokojami na świecie, które nie pozwalają nam zachować pewności co do kolejnych zawirowań na rynku. To, co sprawiło, że posiadanie własnej instalacji do produkcji energii elektrycznej stało się bardziej opłacalne, to rosnące ceny prądu. Inwestycja w fotowoltaikę umożliwia bowiem częściowe lub całkowite uniezależnienie się od dostawy.

Fotowoltaika 2024 - czy się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Zależy to od kilku czynników, takich jak np. miejsce montażu instalacji, jej wielkość, koszty inwestycji oraz aktualne przepisy i systemy wsparcia. Na opłacalność wpływ ma również poziom zużycia prądu w danym gospodarstwie domowym. Biorąc jednak pod uwagę aktualne uwarunkowania, można stwierdzić, że w 2024 roku wciąż warto zainwestować w fotowoltaikę.

Choć początkowo inwestycja wymaga od nas niemałych nakładów finansowych, szacuje się, że koszty te zwrócą się w około 5-8 lat. Co to oznacza? Mianowicie to, iż po tym okresie nasza inwestycja zacznie zarabiać. Warto wiedzieć, że żywotność paneli to aż około 25-30 lat. Biorąc też pod uwagę rządowe zachęty, o których więcej wspomnimy w dalszej części artykułu, inwestycja ta może jeszcze bardziej nam się opłacać. Na koniec, nie zapominajmy o fakcie, że inwestując w rozwiązania OZE, dokładamy swoją cegiełkę do ochrony środowiska, która staje się coraz bardziej palącym problemem globalnym.

Czy montaż paneli fotowoltaicznych się opłaca?

Czy ceny paneli do fotowoltaiki w 2024 roku poszły w górę? Jak przekonuje właściciel firmy Eco Voltaika, Marek Popowicz, same komponenty są ekonomiczne. W ostatnim czasie ceny modułów PV spadły, dzięki czemu inwestycja w energię słoneczną staje się coraz bardziej dostępna nie tylko dla biznesu, ale i dla gospodarstw domowych. Spory spadek cen paneli fotowoltaicznych i kosztów transportu powoduje, że własna elektrownia słoneczna nie jest już luksusem dostępnym tylko dla nielicznych. To nie tylko realna szansa na obniżenie rachunków, ale i inwestycja w zrównoważony rozwój. Postęp technologiczny i bardziej skuteczna produkcja przyczyniły się do obniżki kosztów zakupu i instalacji systemów fotowoltaicznych nawet o kilkadziesiąt procent.

W ofercie Eco Voltaika znajdziemy szeroką ofertę zestawów PV, różniących się między sobą m.in. mocą i liczbą paneli. W przypadku, jeśli nie wiemy, który będzie najlepszą opcją dla naszego gospodarstwa, możemy liczyć na pomoc ekspertów.

Nowe dotacje na fotowoltaikę w 2024 roku - Mój Prąd 6.0

Program Mój Prąd rozpędził polski rynek mikroinstalacji fotowoltaicznych. Efekty programu są widoczne na dachach wielu gospodarstw domowych. Piąta edycja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że budżet ostatecznie zwiększono aż do 950 mln złotych. Mimo to, nabór wniosków został zakończony przed czasem z powodu wyczerpania tej ogromnej sumy! Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada szóstą edycję tego popularnego programu, która zostanie uruchomiona w tym roku. Na ten moment czekamy na datę jej startu. Aktualne informacje można śledzić na rządowej stronie internetowej dedykowanej programowi.

Oczekując na start programu, nadal możemy ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze czy też np. z Ulgi Termomodernizacyjnej, dzięki której możliwe jest odliczenie od podatku kosztów poniesionych na termomodernizację budynku. Ulgę można łączyć łączyć z innymi dofinansowaniami do OZE. Reasumując, również w 2024 roku warto ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki.

Wybór wykonawcy ma znaczenie

Jak podkreśla właściciel firmy Eco Voltaika, Marek Popowicz, istotne jest, aby optymalnie dobrać instalację z panelami słonecznymi, co pomoże obniżyć rachunki za prąd niemal do zera. By tak się jednak stało, warto dobrze przemyśleć wybór firmy wykonującej instalację PV. Powinna ona posiadać odpowiednie doświadczenie i wiedzę w tym zakresie. Nie mniej istotny jest profesjonalizm ekipy, a także jakość urządzeń solarnych, wchodzących w skład montowanego zestawu. Eco Voltaika, w cenie instalacji, przygotowuje również dla swoich klientów Zgłoszenie Mikroinstalacji do Zakładu Energetycznego. Daje to pewność, że w możliwie jak najszybszym terminie zostaną oni przyłączeni do sieci.

Fotowoltaika 2024 - czy warto?

Podsumowując, fotowoltaika w roku 2024 wydaje się być wciąż atrakcyjną inwestycją. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z ekspertem, który pomoże nam przeprowadzić analizę opłacalności dla konkretnej lokalizacji i rozwiać nasze ewentualne wątpliwości.

Z ofertą firmy Eco Voltaika można zapoznać się na stronie: https://ecovoltaika.eu/pl/home

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55, +48 508 450 380,