Jak obniżyć rachunki za prąd w domu?
Wysoki rachunek za energię elektryczną przyprawia niejednego posiadacza domu o ból głowy. Jednak wielu z nas nie widzi rozwiązania tego problemu. W dzisiejszych czasach nie da się przecież nie korzystać z elektryczności. Z pomocą przychodzi nam branża OZE, której intensywny rozwój mocno wspiera właścicieli domów jednorodzinnych. W jaki sposób zatem możemy obniżyć rachunki za prąd w domu? Inwestując w fotowoltaikę – ekologiczne i tanie źródło energii.

 

obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Instalacja fotowoltaiczna pobiera energię słoneczną, która zamieniana jest w prąd stały. Następnie prąd stały przetwarzany jest w falowniku (inwerterze fotowoltaicznym) w prąd zmienny o takich samych  parametrach jak prąd w gniazdku elektrycznym. Prąd zostaje wykorzystany do pokrycia bieżących potrzeb w domu: zasilenia sprzętów RTV i AGD, dostarczeniu światła, elektrycznego ogrzewania budynku. Niewykorzystana zaś nadwyżka energii wprowadzana jest do sieci elektroenergetycznej i tam „magazynowana”. W momencie, kiedy instalacja fotowoltaiczna nie pracuje (np. w nocy), energia jest pobierana z sieci operatora.

 

obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Efektywne działanie fotowoltaiki widać na przykładzie autentycznych rachunków za prąd. Zobaczmy, ile zaoszczędzili klienci firmy Twoja Energia, która wykonała w ich domach instalacje fotowoltaiczne.
Poniżej rachunek za energię elektryczną klienta z Rzeszowa. Po montażu instalacji fotowoltaicznej rachunek za 4 miesiące (od września do grudnia) wyniósł 36,53 zł, co w przeliczeniu daje ok. 9 zł miesięcznie. Bez fotowoltaiki klient ten zapłaciłby 236,79 zł. Zatem całkowita oszczędność na rachunkach za prąd wynosi ok. 85%.

 

rzeszów rachunek

 

Mieszkaniec Grodziska dzięki fotowoltaice zapłacił za półroczny rachunek za prąd 55,20 zł – co wynosi ok. 9 zł miesięcznie. Gdyby nie posiadał instalacji fotowoltaicznej, kwota ta wynosiłaby 1919,02 zł. Inwestor zaoszczędził aż 97,1% na rachunkach za prąd.

 

rachunek grodzisk nadachowa rachunek grodzisk nadachowa

 

Założona w zeszłym roku przez firmę Twoja Energia instalacja fotowoltaiczna w domu klienta z Kępy Świeszyńskiej pozwoliła zaoszczędzić mu 93,04% na rachunkach za prąd. Zapłacił on w 2016 roku za 2 miesiące (listopad i grudzień) tylko 47,67 zł. Po przeliczeniu daje to ok. 23,84 zł za miesiąc. Za ten sam okres pobierania prądu bez instalacji fotowoltaicznej zapłaciłby 685,21 zł.

 

rachunek kępa świeszyńska rachunek kępa świeszyńska

 

Ten sam inwestor za kolejne 2 miesiące, tj. styczeń – luty 2017 zapłacił 56,53 zł, czyli ok. 28,27 zł za miesiąc, oszczędzając tym samym 92,5% na rachunkach za prąd. Bez instalacji ten rachunek wynosiłby 750,39 zł.

 

rachunek kępa świeszyńska rachunek kępa świeszyńska

 

Jaka instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego?
Skuteczne obniżenie rachunków za prąd wiąże się nie tylko z samym wyborem instalacji fotowoltaicznej. Ważny jest również wybór typu tej instalacji – w zależności od potrzeb inwestora.
Instalacja on-grid to najbardziej popularny i najbardziej ekonomiczny w Polsce typ instalacji fotowoltaicznej. Jest ona podłączona do sieci i do niej oddaje nadwyżki energii. Następnie użytkownik pobiera energię z sieci w razie zapotrzebowania. W przypadku utraty zasilania z sieci instalacja ta wyłącza się automatycznie, co jest koniecznym zabezpieczeniem na wypadek awarii.

Instalacja off-grid jest w przeciwieństwie do on-grid instalacją niepodłączoną do sieci. Nadwyżki energii są magazynowane w akumulatorach i stamtąd odbierane, kiedy instalacja nie pracuje. Tego typu instalacje są droższe od instalacji on-grid i rzadziej montowane w polskich domach. Wykorzystuje się je przede wszystkim w sytuacji braku dostępu do sieci elektroenergetycznej.

 

obniżenie rachunku za prąd obniżenie rachunku za prąd obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Istnieje jeszcze trzeci model instalacji fotowoltaicznej, który zaczyna się cieszyć coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Mowa o instalacji hybrydowej. Jest ona połączeniem instalacji on-grid i off-grid. Cena przewyższa koszty dwóch pozostałych typów, jednak ma wiele zalet. Najważniejsza to możliwość wyboru czy nadwyżkę energii chcemy zmagazynować w sieci, czy w akumulatorach. Ten system znajduje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie zdarzają się częste i długie przerwy w dostawie energii elektrycznej. W przypadku wyłączenia prądu przez zakład energetyczny instalacja hybrydowa automatycznie przełącza się z zasilania sieciowego na zasilanie z akumulatorów.

Wybór instalacji to również wybór zestawu, na który składają się panele fotowoltaiczne i falownik. Do wyboru są różne modele od czołowych producentów. Dla inwestorów prywatnych firma Twoja Energia oferuje m.in. takie zestawy:
– Standard to panele np. marki Boviet i włoski falownik marki Socomec,
– Premium to włoskie panele Futura Sun oraz austriacki falownik Fronius,
– Prestige to np. czarne panele marki Seraphim oraz falownik marki Solaredge.
We wszystkich zestawach proponowanych przez firmę Twoja Energia istnieje możliwość indywidualnego doboru urządzeń.

 

obniżenie rachunku za prąd obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Co daje fotowoltaika?
Zalet fotowoltaiki jest wiele. Najważniejsza to oczywiście obniżenie rachunków za prąd. Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Produkowanie własnej energii umożliwia zmniejszenie rachunków za prąd nawet o ponad 95% przy rocznym zużyciu na poziomie 5 MWh.
Wsparciem dla właścicieli fotowoltaiki jest ponadto net-metering – system opustów wprowadzony przepisami nowej ustawy o OZE. Od 1 lipca 2016r. w ramach określonego w umowie z operatorem cyklu rozliczeniowego posiadacz instalacji fotowoltaicznej płaci na rzecz zakładu energetycznego wyłącznie za różnicę pomiędzy energią pobraną z sieci a energią oddaną do sieci. Właściciele instalacji do 10 kW będą korzystać z opustu w stosunku 1 do 0,8; natomiast posiadacze instalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7. W rozliczeniu brak opłaty dystrybucyjnej. Jednak w rachunku nadal pozostają opłaty stałe w kwocie ok. 160 zł rocznie (m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa). Net-metering dotyczy prosumentów, czyli odbiorców końcowych: właścicieli domów jednorodzinnych oraz gospodarstw rolnych i nie obejmuje przedsiębiorców.

 

obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Fotowoltaika to również zabezpieczenie przed podwyżkami cen energii. Produkując prąd we własnej mikroinstalacji, można zużywać wyłącznie własną energię. Użytkownik ma również możliwość każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę (z wyprodukowanych nadwyżek) odebrać w dowolnym momencie od zakładu energetycznego. Nie ponosi także opłaty dystrybucyjnej za przesył energii. W rachunku pozostają jedynie kilkuzłotowe opłaty stałe.

Co poza tym daje fotowoltaika użytkownikom? Zdrowe i ekologiczne życie z troską o środowisko. Energia produkowana przez panele fotowoltaiczne to czysta energia, niepowodująca zanieczyszczenia powietrza. Panele wykonane są jedynie z krzemu, szkła, folii ochronnej i aluminiowej ramy. Kable przewodzące prąd wytwarzają pole elektromagnetycznie o niewielkim natężeniu, które nie jest szkodliwe dla zdrowia. Ponadto, kupując instalację fotowoltaiczną o mocy np. 4 kW, możemy zmniejszyć emisję CO2 do atmosfery o prawie 4 tony rocznie.

 

obniżenie rachunku za prądfot. Twoja Energia

 

Fotowoltaika jest obecnie coraz popularniejsza i znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w polskim budownictwie. Zainteresowanie wiąże się nie tylko z ekologią, ale także z ekonomicznością tego systemu. Fotowoltaika to skuteczny sposób na niższe rachunki za prąd. Sama instalacja jest dostępna w korzystnej dla zwykłego Kowalskiego cenie. Koszty można dodatkowo zmniejszyć dzięki dotacjom lub sfinansować całą inwestycję kredytem preferencyjnym, leasingiem bądź rozłożyć ją na raty.

Więcej o instalacji fotowoltaicznej przeczytasz na stronie: www.twojaenergia.pl

01-563 Warszawa, A. Felińskiego 40 lok. 1, woj. mazowieckie
tel. 22 633 82 75,