Ekspertyza dachu – dlaczego jest istotna

Ekspertyza dachu pod fotowoltaikę daje pewność, że instalacja paneli fotowoltaicznych będzie bezpieczna, wydajna i zgodna z przepisami. Pomaga również w optymalnym wykorzystaniu potencjału energetycznego paneli i minimalizacji ryzyka uszkodzeń lub problemów związanych z dachem w przyszłości. Panele fotowoltaiczne są montowane na dachu, dlatego ważne jest, aby był on wystarczająco wytrzymały, aby udźwignąć dodatkowy ciężar paneli oraz obciążenia wynikające z czynników atmosferycznych, takich jak wiatr i śnieg. Ekspert techniczny może ocenić, czy dach ma odpowiednią nośność i czy jego konstrukcja jest wystarczająco mocna, aby podtrzymać instalację fotowoltaiczną. Sprawdzenie nośności dachu pod fotowoltaikę jest istotne również ze względu na zapewnienie maksymalnej efektywności paneli. Zależy ona od ich orientacji względem słońca oraz nachylenia. Ekspert może zbadać dach i ocenić, czy jest on odpowiednio wyeksponowany na nasłonecznienie i czy kąt jego nachylenia jest optymalny dla produkcji energii. W niektórych przypadkach może być konieczne wprowadzenie pewnych dostosowań lub zmian w konstrukcji dachu, aby osiągnąć lepszą efektywność fotowoltaiczną.

fot. Biuro Projektowe Piotr Jóźwik

Od czego zacząć?

Jak zauważa Piotr Jóźwik, właściciel firmy Piotr Jóźwik Projekty budowlane, pierwszym krokiem jest oszacowanie zapotrzebowania na energię w danym gospodarstwie domowym. To od niej zależeć będzie przyszła moc oraz wielkość instalacji fotowoltaicznej. Równie istotne jest położenie geograficzne budynku – pozwala ono określić kąt padania promieni słonecznych, kąt nachylenia dachu i możliwość ustawienia instalacji. Nie bez znaczenia jest również zlokalizowanie ewentualnych przeszkód terenowych, takich jak np. drzewa, anteny czy sąsiadujące budynki.

fot. Biuro Projektowe Piotr Jóźwik

Ekspertyza dachu – fotowoltaika. Wytrzymałość i konstrukcja dachu

Kolejnym punktem w ekspertyzie technicznej dachu są obliczenia, mające na celu wskazanie wytrzymałości konstrukcji dachu oraz jego dopuszczalnego obciążenia. Ekspert bierze pod uwagę nie tylko ciężar samej instalacji, ale również wytrzymałość dachu pod względem jego obciążenia śniegiem lub silnym wiatrem. Piotr Jóźwik zauważa także, że ciężar instalacji to nie tylko waga samych paneli, ale również konstrukcji wsporczych pod moduły, podkonstrukcji czy balastów dociążających.

fot. Biuro Projektowe Piotr Jóźwik

Sposób montażu paneli fotowoltaicznych

W ekspertyzie dachu pod fotowoltaikę wskazuje się zalecany sposób montażu paneli. Zależy on głownie od dokonanych obliczeń, kształtu dachu oraz stopnia jego nachylenia. Istnieją bowiem różne sposoby montowania paneli. Może to być zintegrowany z budynkiem element na fasadzie, dachu skośnym, równoległy do połaci dachu lub na dachu płaskim czy na specjalnej podkonstrukcji. Może okazać się również, że montaż instalacji na dachu jest niemożliwy. Wówczas panele instaluje się w sposób wolnostojący, obok budynku. O tym wszystkim dowiemy się z przeprowadzonej ekspertyzy dachu pod panele fotowoltaiczne.

fot. Biuro Projektowe Piotr Jóźwik

Firma Piotr Jóźwik Projekty budowlane oferuje możliwość sporządzenia ekspertyzy technicznej w biurze projektowym. Planując instalację paneli fotowoltaicznych, warto zdać się na bogate doświadczenie i fachową wiedzę firmy.

Więcej informacji na stronie: www.projektowaniebudynkow.pl

20-730 Lublin, ul. Kurpiowska 7, woj. lubelskie
tel. +48 501 083 712,