Fotowoltaika na dachu bloku jako ładowarka do samochodów elektrycznych

Auto na prąd zasilane z dachu bloku? To proste z LMV Group

Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz powszechniej wybierane zarówno przez samych właścicieli mieszkań, jak i wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe. Skoro nastawienie społeczne, przepisy polskiego prawa oraz możliwości finansowania tego typu inwestycji nadążają za światowymi trendami i aktualnymi potrzebami środowiska naturalnego, eksperci fotowoltaiki mogą podejmować nowe wyzwania. Samochody elektryczne i mikroelektrownie fotowoltaiczne to już symbole ekologicznego myślenia o energii. Jak połączyć jedno z drugim pokazuje jedna z instalacji z portfolio małopolskiej firmy LMV Group.

Panele fotowoltaiczne na dachu bloku – zasady i zalety

Aby produkować własną czystą energię ze źródeł odnawialnych mieszkając w domu wielorodzinnym, należy spełnić kilka warunków. Dach jest częścią wspólną wszystkich mieszkańców bloku. Możemy zatem wyliczyć, jaki procent powierzchni dachu jest “nasz” i czy pod względem udostępnionej powierzchni opłaca się nam montować fotowoltaikę na dachu bloku. Dalszy krok to uzyskanie zgody (na mocy uchwały członków) wspólnoty lub spółdzielni. Wśród warunków, które postawią zarządcy i współlokatorzy znajdzie się z pewnością obowiązek dostarczenia projektu mikroinstalacji, zgodnego z przepisami prawa budowlanego, wraz z obliczeniami statycznymi dotyczącymi dodatkowego obciążenia dachu. Ponadto, deklaracja wykonania robót przez instalatorów z uprawnieniami, montaż paneli fotowoltaicznych na dachu bloku bez ingerencji w konstrukcję dachu. Aby zapewnić bezinwazyjność konieczne będzie sporządzenie opinii technicznej konstruktora.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Kolejne zobowiązanie lokatora to odpowiedzialność finansowa za szkody oraz zapewnienie dostępu do dachu innym użytkownikom, w tym ekipom remontowym. Warto podkreślić natomiast, że instalacje do 50 kW o wysokości urządzenia do 3m nie wymagają pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych. Następną formalnością jest zgłoszenie mikroelektrowni do operatora systemu dystrybucyjnego, popularnie zwanego zakładem energetycznym. Sam montaż to średnio 2 dni robocze, w zależności od warunków atmosferycznych i stopnia skomplikowania instalacji. Podstawowe elementy fotowoltaiki na dachu bloku tworzą: panele, falownik, rozdzielnia, konstrukcja do posadowienia instalacji, instalacja elektryczna doprowadzona kanałami do mieszkania.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Głównymi zaletami własnej mikroinstalacji na dachu bloku są oszczędności finansowe, niezależność energetyczna oraz realny wpływ na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Żywotność instalacji fotowoltaicznej firmy określają na ok 30 lat, zwrot inwestycji następuje średnio po ok. 6-8 latach.. Zatem własne mikroelektrownie, także w wariancie fotowoltaiki na dachu bloku, są opłacalne w wymiarze finansowym. Aby jednak mieć pewność dobrze zainwestowanych środków własnych, warto zwrócić się o bezpłatny projekt i kalkulację do sprawdzonej firmy zajmującej się fotowoltaiką. A także, namówić na fotowoltaikę na dachu bloku sąsiadów, bowiem od 2019 roku spółdzielnie oraz firmy mogą ubiegać się o status prosumentów.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Coraz częściej spotkać więc można instalacje fotowoltaiczne na dachach całych budynków. To wbrew pozorom idealna przestrzeń do montażu paneli – gwarantuje duże nasłonecznienie i zazwyczaj nie ma koncepcji konkurencyjnego jej wykorzystania. Skoro darmowa energia dosłownie „spada z nieba”, warto ją wykorzystać. Tym bardziej, że decydując się na fotowoltaikę na dachu bloku, możemy rozważyć przyszłościowe rozbudowywanie instalacji i korzystanie ze energii słonecznej nie tylko do zasilania mieszkania.

Fotowoltaika na dachu bloku – ładuj auto z mieszkania

Ładowanie samochodów na prąd przez energię słoneczną z wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych nie jest już wielkim novum. Szczególnie przy projektowaniu nowoczesnych energooszczędnych domów autonomicznych lub nastawionych na zrównoważony rozwój firm oraz instytucji z różnorodnych branż i gałęzi gospodarki. Ale w przypadku, gdy jednostką zasilającą są panele fotowoltaiczne na dachu bloku, z których korzysta pojedynczy mieszkaniec posesji, można uznać taką realizację za kolejny duży krok w dynamicznym rozwoju polskiej fotowoltaiki. Charakterystykę tej konkretnej inwestycji przedstawia Michał Sułowski – prezes LMV Group.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

– W 2017 roku zbudowaliśmy instalację fotowoltaiczną na dachu bloku w jednej z dzielnic Krakowa. Było to o tyle ciekawe rozwiązanie, że z tego co nam wiadomo, była to pierwsza w Polsce instalacja fotowoltaiki na dachu bloku, działająca na rzecz pojedynczego mieszkania w tym bloku. Od początku zamysł był taki, że będzie ona rozbudowana, kiedy inwestor zdecyduje się na zakup samochodu elektrycznego. Dlatego w pierwszym etapie zainstalowaliśmy 2 kWp mocy w panelach na 3,7 kW falowniku, w którym jedno wejście zostawiliśmy wolne, pod rozbudowę. Trzy lata później rozbudowaliśmy tę instalację o 6 kolejnych modułów po 370 Wp każdy, razem 2,22 kWp, które wpięliśmy na wolne wejście (MPP tracker) w falowniku. Naszym celem było maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ładowania samochodu elektrycznego, przy jednoczesnym utrzymaniu atrakcyjnej ceny całej konstrukcji. W tym celu wykorzystaliśmy możliwości falownika Fronius SYMO i jego wyjścia sterujące 12 VDC, licznik energii oraz stycznik. Z mieszkania do garażu podziemnego doprowadzona została linia zasilająca. Tam też umieściliśmy punkt zasilający samochód elektryczny klienta. Jak wiadomo, fotowoltaika na dachu bloku wymaga zgody wspólnoty mieszkaniowej. W tym przypadku warunkiem była gwarancja bezinwazyjnego montażu paneli. Zastosowaliśmy zatem obciążenie paneli fotowoltaicznych na dachu bloku bloczkami betonowymi.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Jak podsumowuje Michał Sułowski: – Nie jest to pierwsza instalacja „uszyta na miarę” w naszym portfolio. Cenimy wyzwania i zawsze dążymy, do tego, by maksymalnie wykorzystywać energię słoneczną na potrzeby wielu odbiorników jednocześnie, przy zachowaniu atrakcyjności cenowej instalacji. W tym wypadku celem było uzyskanie niezależności energetycznej mieszkania w bloku przy zapewnieniu swobody autonomicznego tankowania samochodu elektrycznego. To proste, gdy współpracuje się z rzetelnymi specjalistami.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Przyszłość energii z LMV Group

Eksperci LMV Group współtworzą rynek polskiej fotowoltaiki od 2014 roku. To pasjonaci, budujący niezależną, efektywną i rozproszoną energetykę obywatelską, wspierający działania proekologiczne i wzmacniający bezpieczeństwo energetyczne Polski. W ramach fotowoltaiki na dachu bloku oraz pozostałych usług z oferty, eksperci LMV Group gwarantują kompleksowe podejście do inwestycji. Od audytu określającego choćby profil zużycia energii i możliwości jej pozyskiwania, poprzez Projekt 3D, który analizuje parametry takie jak poziom zacienienia, temperaturę i warunki klimatyczne, po końcowy raport-symulację definiujący rentowność i dalsze działania inwestora. Po stronie klienta pozostaje czerpanie zysków z inwestycji.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

LMV Group współpracuje głównie z inwestorami z województwa małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Lokalna firma to gwarancja własnych sprawdzonych ekip montażowych, komponenty instalacji wyłącznie od renomowanych producentów (z europejskim serwisem), obniżka kosztów ze względu na brak pośredników, krótkie terminy realizacji oraz szybka usługa serwisowa. Fotowoltaiki na dachu bloku to rozwiązanie dostępne coraz szerszej grupie odbiorców. Warto więc skorzystać z pomocy sprawdzonych ekspertów z doświadczeniem w nowatorskim podejściu do fotowoltaiki.

fot. LMV Group Sp. z o.o.

Z pełną ofertą i zakresem usług firmy LMV Group można zapoznać się na stronie www.LMV.pl

30-721 Kraków, ul. Lipska 4/6U, woj. małopolskie
tel. 12 307 20 60, 731 471 300,


Liczba odwiedzin: 1286 | Data publikacji: 2020-09-15

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


30.08.2019 | Energia ekologiczna
Firma LMV Group dostarcza kompleksowe rozwiązania z...
20.08.2021 | Stalowe konstrukcje
Lekkie konstrukcje stalowe, tworzone w oparciu o...
01.09.2021 | Piece, kotły
Piec elektrodowy jest jednym z coraz częściej...
Piękny trawnik to marzenie niejednego ogrodnika. Aby...
01.04.2021 | Automatyka domowa
Prawdziwie nowoczesny dom to dziś dom inteligentny...
Pomieszczenia czyste typu cleanroom jeszcze niedawno wydawały...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
Rolety automatyczne zewnętrzne nie tylko pomogą ochronić...
Jednym z kluczowych trendów w budownictwie XXI...
hmt-szkoła6
10.07.2019 | Systemy budowlane
Zgiełk na korytarzach szkolnych to codzienność, jednak...
30.05.2019 | Energia ekologiczna
Wydajne systemy fotowoltaiczne pozwalają wykorzystywać darmowe źródło...
Ideały podobno nie istnieją. Podobno… Organizacja Building...
12.02.2019 | Systemy budowlane
W tym roku 25-lecie działalności w Polsce...
Romantyczne biele, modne szarości, intrygujące zielenie, nasycone...
20.04.2018 | Systemy budowlane
Przebywając we wnętrzu, bez względu na to...
16.01.2018 | Systemy budowlane
Metal od kilku lat gra główną rolę...
Latem ogród staje się drugim domem, bo...
Okna wpuszczają do budynku światło i świeże...
17.03.2017 | Beton
Od 1 stycznia 2017 roku zaczęło obowiązywać...
Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: LMV, group, słońce, fotowoltaika, ekologia, energia ze słońca, wydajna fotowoltaika, opłacalność fotowoltaiki, panele solarne, solary, panele słoneczne, sprzedaż paneli solarnych, montaż paneli solarnych, systemy fotowoltaiczne, fotowoltaika na dachu bloku, panele fotowoltaiczne na dachu bloku,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy