Energia słoneczna jest w naszym klimacie doskonałym uzupełnieniem dla energii zakupionej z zakładu energetycznego. Oszczędności z wykorzystywania paneli fotowoltaicznych mogą sięgać nawet 90% dotychczasowych rachunków za prąd! Co więcej, wyprodukowaną energię można wykorzystać do zasilania grzałki do grzania wody, czy pompy do ogrzewania pomieszczeń. Technologia w branży fotowoltaicznej rozwija się niezwykle szybko. Spadają koszty instalacji, rośnie rentowność i efektywność takich inwestycji.

 

fot. CORAB

Czy fotowoltaika się opłaca?
To pytanie zadajemy sobie najczęściej. Istnieje wiele uwarunkowań, które mogą zdecydować o opłacalności tej inwestycji, m.in. zapotrzebowanie na energię, wolna powierzchnia na dachu lub gruncie, wybrane komponenty czy koszty serwisowe. Obecnie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że fotowoltaika się opłaca. Dużą zasługą jest postęp technologiczny w branży. Moduły mają coraz większą sprawność (produkują więcej energii) i dłuższe gwarancje pracy na odpowiednim poziomie nawet przez 25 lat. Systemy montażowe są zbudowane z coraz bardziej odpornych na korozję materiałów. Pozostałe komponenty nie tylko są dużo mniej awaryjne i posiadają długie okresy gwarancyjne. Nie należy zapomnieć również o programach ze środków unijnych i krajowych, które stanową doskonałe źródło dofinansowanie inwestycji.

 

fot. CORAB

Gdzie można zamontować panele słoneczne?
Moduły fotowoltaiczne, zwane potocznie panelami słonecznymi, można obecnie zamontować właściwie wszędzie. Każdy rodzaj pokrycia dachowego, rodzaj dachu czy gruntu będzie odpowiedni. Oferta marki Corab polskiego producenta systemów mocowań paneli to przekrój bezpiecznych, certyfikowanych konstrukcji na każde poszycie dachu skośnego (dachówka, blachodachówka, gont, karpiówka, blacha trapezowa, itd.), na dach płaski (systemy balastowe i inwazyjne) oraz rozwiązania wolnostojące wpijane lub wkręcane w grunt lub mocowane do fundamentu. Każdy element wykonany jest z najwyższej jakości materiałów, a jego bezpieczeństwo potwierdzają liczne badania, testy i certyfikaty.

 

fot. CORAB

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie
Dla tych, którzy dysponują dużą działką lub z różnych przyczyn nie mogą zamontować paneli na dachu, firma Corab proponuje systemy montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. Systemy te różnią się przede wszystkim wielkością, wydajnością i sposobem montażu. Dostępne są systemy wbijane, wkręcane w grunt lub montowane do fundamentu.

 

fot. CORAB

Wiata solarna produkuje energie i chroni Twój samochód
Ciekawym rozwiązaniem są wiaty solarne pokryte modułami fotowoltaicznymi. W ofercie firmy Corab dostępny jest Carport na jeden lub dwa samochody. Taka konstrukcja, której dach wykonany jest z modułów fotowoltaicznych, to potrójna korzyść: zabezpiecza samochód przed opadami deszczu i śniegu oraz przed promieniowaniem słonecznym, zmniejsza rachunki za prąd i pozwala na naładowanie baterii w samochodzie elektrycznym!

 

fot. CORAB

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze i montażu konstrukcji fotowoltaicznej?
Dla inwestora i firmy instalacyjnej bezpieczeństwo instalacji powinno być priorytetem. Wybierając systemowe rozwiązania marki Corab, zyskujesz taką pewność. Każdy system jest wielokrotnie badany zarówno w normalnych, jak i w ekstremalnych warunkach. Poddawane są testom jakościowym przez wewnętrzną kontrolę jakości oraz przez zewnętrzną jednostkę certyfikującą, co potwierdza certyfikat Certyfikat TÜV Rheinland Polska Monitoring+Testing. Jako inwestorzy pamiętajmy, żeby wybrać godną zaufania ekipę montażową, sprawdzić pochodzenie konstrukcji i sprzętu oraz poprosić o dostarczenie kompletnej dokumentacji od kart katalogowych po certyfikaty. Jeśli reprezentujemy interesy firmy instalacyjnej, pamiętajmy o zastosowaniu rozwiązań systemowych. Łączenie elementów konstrukcji różnych producentów sprawia, że to firma instalacyjna bierze odpowiedzialność za instalację, a gwarancja producenta na dany system traci ważność.

 

fot. CORAB

Elementy instalacji fotowoltaicznej
Oprócz systemu fotowoltaicznego, czyli konstrukcji, na której zamontowane są moduły solarne, w skład całej instalacji wchodzi jeszcze szereg innych komponentów, takich jak:
– moduły fotowoltaiczne (przetwarzają promienie słoneczne i generują prąd stały),
– falownik (przekształca prąd stały z modułów na prąd zmienny, który zasila urządzenia elektryczne),
– system monitoringu (za pomocą sieci internetowej skonfigurowanej w falowniku można monitorować pracę instalacji),
– licznik dwukierunkowy (pozwala na przesyłanie energii z sieci do instalacji i z instalacji do sieci),
– zabezpieczenia AC i DC (gwarantują bezpieczeństwo użytkowania instalacji)
– kable solarne (powinny być niepalne i elastyczne, a także cechować się niewielką rezystancją żyły).

Oprócz oczywistych parametrów sprzętu i akcesoriów, warto zwrócić uwagę na ich pochodzenie i stan. Problem dotyczy szczególnie modułów fotowoltaicznych, które mogą pochodzić z kradzieży czy z demontażu. Właśnie moduły są najbardziej problematycznym elementem instalacji, bo ich uszkodzenie czy zużycie zaważy na opłacalności inwestycji.

 

fot. CORAB

Międzynarodowe energetyczne targi bielskie ENERGETAB
ENERGETAB to największe w Polsce targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. To jedno z najważniejszych spotkań czołowych przedstawicieli sektora elektroenergetycznego. W tym roku targi odbędą się w dniach 11-13 września w Bielsko-Białej. Corab wystąpi tam nie tylko jako producent systemów mocowań, ale również dystrybutor najlepszych marek z branży fotowoltaicznych: SolarEdge, Fronius, Huawei, Q.Cells, Sharp, Jean Mueller. Dowiedz się więcej i odwiedź stoisko nr 25, znajdującym się w sektorze L2.

Ze szczegółami oferty firmy Corab można zapoznac się na stronie: www.corab.eu

10-547 Olsztyn, ul. Michała Kajki 4 , woj. warmińsko-mazurskie
tel. +48 89 535 17 90,