Na pytanie co jest powodem złej sławy „net-billingu” i czy fotowoltaika faktycznie się opłaca odpowiada Hubert Kalinowski, Prezes Revolt Energy.

fot. Revolt Energy

Czy fotowoltaika się opłaca w 2022 roku?

Po nowelizacji ustawy o OZE i wejściu w życie 1 kwietnia zmian w zasadach rozliczania energii wyprodukowanej przez panele PV, często pojawiało się pytanie, czy fotowoltaika nadal się opłaca w 2022 roku. Wielu uznało stary system rozliczeń za korzystniejszy, negując jednocześnie rentowność fotowoltaiki po zmianie przepisów.

Dlaczego tak się stało?

– Nowe zasady rozliczania prosumentów rzeczywiście są nieco bardziej skomplikowane niż dotychczas obowiązujący system, nie znaczy to jednak, że opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku spadnie. Powiedzmy to jasno – instalacje to wciąż bardzo dobra inwestycja. Nadmiernie napędzany strach przez firmy, które powstały na fali dotacji i zdały sobie sprawę, iż nie „udźwigną” nowej sytuacji, wprowadziły wiele niejasności – mówi Hubert Kalinowski. – Co nimi kierowało? Po pierwsze brak strategii w dalszej perspektywie, po drugie chęć wykorzystania „okazji”. Dużo łatwiej było sprzedać instalację, argumentując, iż jeśli klient teraz tego nie zrobi, po zmianach już nie będzie to opłacalne. „Marketing strachu”, był całkiem wygodny i niósł się jak dobra sąsiedzka plotka. W końcu to niewiedza napędza strach – dodaje.

fot. Revolt Energy

Przybliżmy jednak trochę konkretów. Co się zmieniło po 1 kwietnia?

Przede wszystkim system rozliczania wyprodukowanych przez instalację nadwyżek. W miejscu dotychczas obowiązującego „net-meteringu” pojawił się „net-billing”. Tak, ten obarczony złą opinią „net-billing”. To właśnie nowy system rozliczeń stał się szeroko komentowanym przez „specjalistów” tematem. Postawmy jednak na fakty.

Zgadzamy się z rzetelnymi opiniami. To prawda, że osoby, które uzyskały status prosumenta po 1 kwietnia nie będą oddawać nadmiarowej energii do sieci, lecz sprzedawać ją po cenach hurtowych. Następnie, gdy ilość wyprodukowanej przez panele energii nie będzie wystarczająca, czyli w miesiącach mniej nasłonecznionych, konieczne będzie jej kupowanie po cenie detalicznej.

Wątpliwości poddajemy mity i półprawdy. Zmiany nie oznaczają jednak kresu opłacalności fotowoltaiki w 2022 roku. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na fakt, jak bardzo podrożała energia elektryczna w ostatnich latach, co odczuwają nawet te osoby, które użytkują tylko energooszczędne sprzęty i zawsze gaszą światło w pomieszczeniach, w których akurat nie przebywają. Nie mówiąc już o tych, którzy ogrzewają domy czy mieszkania energią elektryczną. Warto też pamiętać o tym, że w odróżnieniu od nieodnawialnych źródeł energii, do których dostęp uzależniony jest od sytuacji politycznej na świecie, co dobrze pokazały ostatnie wydarzenia, instalacja umożliwia korzystanie z dostępnej dla każdego energii słonecznej. Energii, która jest darmowa i niewyczerpywalna.

fot. Revolt Energy

Jakiego dostawcę fotowoltaiki wybrać?

Przed wyborem dostawcy paneli warto jednak pamiętać o kilku sprawach.
– Przede wszystkim należy podkreślić, że w 2022 roku fotowoltaika dalej się opłaca, jednak tylko wtedy, gdy instalacja będzie dobrana do realnych potrzeb i wykonana z wysokiej jakości komponentów – podkreśla Hubert Kalinowski. – Nie warto ryzykować, że poniesione nakłady się nie zwrócą, podejmując współpracę z przypadkową firmą, której może już po prostu nie być na rynku za kilka lat, gdy pojawią się jakieś problemy z instalacją. Nasza firma udziela gwarancji na komponenty, ale także na uzysk energii elektrycznej. Ponad 50 lat obecności na rynku Blachotrapezu, który jest naszą firmą-matką, to gwarancja bezpieczeństwa dla naszych Klientów i pewność dobrze zaplanowanej inwestycji – dodaje.

fot. Revolt Energy

Krok w stronę neutralności klimatycznej

Samowystarczalność i niezależność energetyczna to bardzo ważne argumenty, przemawiające na korzyć fotowoltaiki. Nie zapominajmy jednak o jeszcze jednej kwestii – ekologii. Nawet osoby, które nie interesują się zbytnio tematem ekologii, gołym okiem mogą zauważyć, jak bardzo zmienia się klimat. Pisząc bardzo mamy na myśli – dotkliwe fale upałów latem i ciepłe zimy z krótkimi epizodami opadów. Klimatolodzy słusznie biją na alarm i coraz więcej osób do serca bierze sobie ich zaniepokojone głosy, próbując zmniejszyć własny negatywny wpływ na planetę. W tym kontekście fotowoltaika będzie opłacalna w 2022, a także w perspektywie kolejnych lat, bo korzystanie z tego źródła energii odbywa się bez destrukcyjnego wpływu na środowisko naturalne. Co ważnie nie generuje również żadnych szkodliwych substancji do atmosfery.

I choć w naszej części kontynentu fotowoltaika to głównie rozproszone, lokalne instalacje domowe, to jednak przyczyniają się one do dywersyfikacji źródeł energii w całym kraju, zwiększając w ten sposób poziom bezpieczeństwa energetycznego.

Z ofertą firmy Revolt Energy można zapoznać się na stronie: www.revoltenergy.eu

34-700 Rabka-Zdrój, ul. Kilińskiego 115, woj. małopolskie
tel. +48 777 111 111,