Jeszcze do niedawna w naszym kraju na montaż instalacji fotowoltaicznych chętniej decydowali się odbiorcy indywidualni niż podmioty biznesowe. I choć nadal to właśnie gospodarstwa domowe częściej stawiają na zieloną energię, to jednak stopniowo również coraz więcej firm zaczyna dostrzegać w niej szansę na uporanie się z rosnącymi cenami prądu. A te w ostatnich miesiącach osiągnęły w naszym kraju rekordowy pułap.

Podwyżki szczególnie dotkliwie odczuły biznesy energochłonne, czemu sprzyja między innymi wprowadzenie w 2021 roku opłaty mocowej, której wysokość uzależniona jest od ilości energii pobranej z sieci w godzinach szczytu (7:00-22:00). Dla wielu przedsiębiorstw są to podstawowe godziny pracy, co w praktyce oznacza wzrost rachunków za prąd nawet o kilkadziesiąt procent rocznie, a takich sum nie można już bagatelizować.

Ceny prądu podbija też coraz wyższy koszt uprawnień do emisji CO2, ustalany przez UE. Wszystko to sprawia, że wielu przedsiębiorców, którzy do tej pory nie brali pod uwagę inwestycji w fotowoltaikę, zaczyna bardzo poważnie rozważać montaż paneli. Dla wielu są one jedynym ratunkiem przed koniecznością radyklanego podnoszenia cen za oferowane usługi/produkty, gdy koszty utrzymania tak gwałtownie rosną.

fot. Revolt Energy

Fotowoltaika dla firm – czy warto inwestować?

Wielu przedsiębiorcom koszt, jaki trzeba ponieść w związku z montażem instalacji fotowoltaicznej, może wydać się wysoki, tym bardziej, że to najczęściej wydatek jednorazowy. Zastanawiając się, czy w związku z tym warto montować fotowoltaikę w firmie, koniecznie trzeba jednak uwzględnić fakt, że to inwestycja długofalowa, która stopniowo będzie się zwracać każdego dnia, gdy panele będą produkować prąd. Korzyścią po stronie inwestora jest przede wszystkim uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców, od skokowych podwyżek, od korekt opłat przesyłowych i innych, nieoczekiwanych zmian, które dla biznesu (zwłaszcza energochłonnego) rzadko zamykają się w kilkuset złotych. To stały, stabilny dostęp do źródła energii, które jest niewyczerpywalne i zawsze w zasięgu ręki – niezależnie od dostępu do surowców czy sytuacji geopolitycznej.

– Oczywiście należy pamiętać o tym, że aby instalacja szybko zaczęła się zwracać oraz rzeczywiście przynosiła korzyści, musi być ona dobrze dobrana, to znaczy – z uwzględnieniem realnego zapotrzebowania danego przedsiębiorstwa – podkreśla Żaneta Koźmińska z firmy Revolt Energy. – Niekorzystna jest zarówno sytuacja, w której panele nie są w stanie pokryć bieżącego zapotrzebowania, jak i taka, w której powstają zbyt duże nadwyżki energii. Rozwój technologii magazynowania energii sprawia jednak, że coraz łatwiej będzie ją gromadzić, a następne wykorzystywać w momencie zwiększonego zapotrzebowania lub gdy instalacja nie będzie pracować – dodaje.

Z dotacjami taniej

Jak widać, fotowoltaikę w firmie warto instalować nawet jeśli mowa o niewielkim przedsiębiorstwie. Wbrew pozorom nawet dla tych najmniejszych nie jest to koszt nie do udźwignięcia – dotacje, ulgi, leasing, niskooprocentowane kredyty – tego typu rozwiązania pozwalają łatwiej uporać się z inwestycją w panele PV.

– Ponadto fotowoltaika dla firm objęta jest stawką VAT w wysokości 23%. Przedsiębiorcy mogą więc odliczyć całą wartość VAT od kosztów poniesionych na fotowoltaikę, bo są one traktowane jako koszt uzyskania przychodu – mówi Żaneta Koźmińska.

fot. Revolt Energy

Zastanawiając się nad inwestycją w fotowoltaikę w firmie, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię, która – w dalszej perspektywie – może przynieść wymierne korzyści, także natury finansowej. Dziś wiele mówimy o ekologii, co nie jest wcale niewiele znaczącą modą. Trend, aby być eko ma przecież swoje uzasadnienie w katastrofalnym stanie naszej planety. Korzystanie z odnawialnych źródeł energii przez firmy staje się tym samym istotnym krokiem w budowaniu wizerunku własnej marki, jako tej, która stara się zminimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. Ponadto wielu konsumentów, którzy wybierają dostawców różnego rodzaju produktów i usług zwraca baczną uwagę, jakimi zasadami kieruje się producent, stawiając właśnie na tych, którzy racjonalnie gospodarują dostępnymi zasobami.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.revoltenergy.eu

34-700 Rabka-Zdrój, ul. Kilińskiego 115, woj. małopolskie
tel. +48 777 111 111,